bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skListy do neba - Ava Dellaira

Aj teba strácam (gestá, drahý hlas).
Nebudem klamať. Je už raz tak - 
umenie strát sa zvláda normálne,

hoci sa (napíš to!) zdá katastrofálne.

Písali ste už listy do neba? Skúšali ste napísať list niekomu, kto už umrel? Ja veru nie a ani si neviem predstaviť, že by som to niekedy robila. 

Laurel však dostala za úlohu, napísať list niekomu mŕtvemu na hodine angličtiny. Na prvý pohľad sa to zdá fajn a na druhý pohľad.. no, je to trošku ťažšie. Ak vám zomrela sestra a vy sa s tým neviete vysporiadať, je asi ťažšie napísať jej list. A preto si Laurel vybrala osobnosti ako Kurt Cobain, Judy Garlandová či Elizabeth Bishopová. 

Po letných prázdninách však nastupuje aj na novú školu, na ktorej ju nikto nepozná - a to si aspoň myslela. Chce začať odznova, s čistým štítom a nemať na čele nálepku s nápisom "zomrela jej sestra". Tento nápad vyzerá zaujímavo. A ako sa páčil mne?

“You can be noble and brave and beautiful and still find yourself falling.”

Pekne poporiadku - než sa dostaneme k hlavnej časti, rozoberieme si hlavne hlavné postavy. Laurel je mladé, psychicky labilné dievča s ťažkou minulosťou (možno zveličujem, možno nie), ktoré začína chodiť na strednú školu. Snaží sa nájsť si priateľov, zo začiatku sa jej to však nedarí. Pre mňa nemala nad sebou nálepku "umrela jej sestra" ale "som ufňukaná". V poslednej dobe mi čím ďalej tým viacej vadí, keď sú hlavné hrdinky či hrdinovia ufňukaní. Áno, rešpektujem - musí znášať smrť svojej sestry či odchod jej matky do Californie. Avšak to neznamená, že sa musí správať ako malé dieťa, ktoré plače za lízankou. Vadili mi jej "stavy", keď len plakala a plakala... a plakala a plakala... a mala výbuchy hnevu.. a obviňovala sa.. a plakala.. 

Druhou hlavnou postavou bol Sky - a to už bol iný oriešok. To už bolo niečo úplne iné - niečo lepšie. Úprimne? On bol taký sladký bonus, ktorý mi vždy vylepšil náladu, keď mi ju Laurel zničila. Bol milý, aj keď dievčatá zo začiatku menil ako ponožky a pozorný so štipkou tajomnosti. On jediný mi tam nešiel na nervy. 

A ostatné postavy? Pripadá mi to, že autorka zámerne vytvorila každú postavu s psychickým problémom. Každá jedna tam mala svoje problémy, každá sa musela s niečim vysporiadať. A to určite nie je náhoda. Práve to sa mi však nepáčilo. Nebolo to.. realistické. 

“Truth is beautiful, no matter what the truth is. Even if it's scary or bad. It is beauty simply because it's true. And truth is bright. Truth makes you more you.”

No a príbeh knihy? Nebol by taký zlý, keby to nebolo také nudné. Keby autorka zámerne nevytvorila prostredie, kde je každí jeden smutní a labilní. Keby autorka nemala tak nudný štýl písania. Nemôžem však povedať, že by to bolo totálne zlé. To určite nie. 

Vedela by som vymenovať asi štyri dobré veci, ktoré sa mi na tejto knihe páčili:
1. Námet - námet knihy je naozaj skvelý, prevedenie bolo však zlé. Vedela by som si predstaviť, že takúto knihu napíše Rainbow Rowell či John Green. 

2. Sky - Sky bol skvelý a sympatický.

3. Obálka - ona je proste nádherná. Ale to dievča.. to dievča to kazí. Je však naozaj nádherná!

4. Myšlienky - Autorka má skvelé myšlienky, hlavne ten citát “Truth is beautiful, no matter what the truth is. Even if it's scary or bad. It is beauty simply because it's true. And truth is bright. Truth makes you more you.” je jednoducho nádherný. V tejto knihe ich bolo ešte omnoho viacej. 

Recenzovala: Aneta Kondrčková
http://readingbookswithlove467.blogspot.sk/2015/12/listy-do-neba-ava-dellaira.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.