bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skLisa Gardnerová - Milujem ťa viac

Kniha ma hneď zaujala prológom, ktorý je napísaný tak napínavo a zaujímavo, že som ani na sekundu nezapochybovala, že si príbeh prečítam. Prvé stránky sú pre čitateľa rozhodujúce a tieto boli výborne spracované.

Dokázali ma prilepiť k dielu a nedokázala som ho prestať čítať, pretože všetko sa až priveľmi zamotávalo a vzniklo z toho niečo chaoticky šialené alebo aj šialene chaotické. Tak či onak, ani myšlienkové pochody hlavných postáv neboli práve najideálnejším riešením, ako sa z tejto pavučiny lží vymotať. Hlavná podozrivá klamala až sa hory zelenali a aj iné postavy mali svoje špinavé malé tajomstvá, ktoré dokázali bravúrne maskovať. Tessa, ktorá vraj zabila svojho manžela v sebaobrane, nechcela vyšetrovateľom nič ozrejmiť, a tak si museli poradiť sami. Svojimi vyšetrovacími schopnosťami vypátrajú, že prípad je ešte viac zamotaný, ako sa domnievali a prsty v tom majú ľudia, ktorých by na začiatku pátrania nepodozrievali. Ale kde sa stratilo šesťročné dievčatko? Hrozí jej nebezpečenstvo? Čo všetko je schopná urobiť matka, ktorá stratí zábrany?

Hlavná hrdinka bola divná osoba iba do tej chvíle, keď som neprekukla jej pravý zámer. Máte sa na čo tešiť. V niektorých situáciach sa správala až prehnane pokojne, čo jej na vierohodnosti  vôbec nepridalo a vtedy čitateľ rozmýšľa nad tým, ako dokáže pohnúť dejom a či je taká čudáčka ako sa javí. Jej myšlienky sú napísané tiež zahmlene a autorka zámerne vyberá okamihy, ktoré nám môžu priblížiť jej minulý život, no príliš nám nepovedia, či bola schopná zabiť svojho manžela, a čo sa vlastne stalo. Sem-tam sa ale udialo to, že Tessa vo svojich úvahách zašla aj do temných miest mysle a to ma ešte viac zmiatlo. Raz pôsobila ako nevinná, raz ako vinná, takže som nevedela, čo si mám z toho vybrať a čím ma môže táto nepredvídateľná postava prekvapiť. Bolo toho veľa, ale, chvalabohu, že do deja sa neprimiešali ďalšie osoby, lebo potom by to bol veľký zmätok. Knihu by som označila ako systematický neporiadok, no aj kvôli tomu bola táto detektívka taká výborná. Toľko zmätku som v takomto žánri kníh ešte nezažila a keď som si už myslela, že som prišla na veľký objav, celá situácia sa jedinou vetou zmenila na niečo úplne iné. Prečítala som už mnoho detektívok, no mám pocit, že niekedy sú napísané podľa tej istej schémy. Tu si spisovateľka vytvorila vlastný priebeh príbehu a zaklincovala to záverom.

Dielo ma dva typy rozprávačov: Tessa, ktorá bola priamy rozprávač, nastupovala na scénu vtedy, keď sme jej mohli preniknúť do spomienok a zistiť, prečo sa vyvinuli veci tak, ako sa vyvinuli, a čo má ďalej v pláne, ale čitateľ bude zmätený stále. Keď sa dej sústreďoval na detektívov, žezlo prebral vševediaci rozprávač, ktorý nám vedel dokonale podať fakty a ukázať nám situáciu z pohľadu polície. Vtedy som sa mohla sústrediť na nové fakty a skutočnosti, ktoré Tessa vo svojich pasážach tajila alebo o nich nevedela. Aj v tomto smere spočívala originalita knihy. Zvyčajne je v detektívkach iba jeden typ rozprávača. Tu sú dvaja, ktorí spĺňajú svoju úlohu úžasne. Ani som sa nenazdala a bol koniec diela. Milujem ťa viac vám vyrazí dych a určite si budete chcieť prečítať aj iný počin od tejto spisovateľky. Stránky budete hltať a 400-stranovú detektívku rozlúsknete ani nie za deň. V čom spočíva taká ohromná kvalita tejto knihy? To musíte zistiť sami, no ja vám ju vrelo odporúčam a myslím si, že je vhodným darčekom pre čitateľa, ktorý zbožňuje práve tento žáner.

Hodnotenie: *****

Recenzoval: Natalie Nathaly
http://nathalys-reading.blogspot.sk/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.