bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLibby Pageová: Bazén

Ani sme sa nenazdali a po zime prišlo rovno leto. Načim nám čosi pribaliť do kufrov, nech sa pri tých moriach a jazerách len tak bezbreho nepovaľujeme. Dovolenkových knižiek nikdy nie je dosti, najmä ak už aj decká povyrástli a netreba ich jedným očkom sledovať.

A veru mám tu jednu takú, čo neurazí, ba i prípadný mozog nezavarí – Bazén britskej autorky Libby Pageovej.
O čom to je? Nuž, poznáte to. Kde boli, tam boli, boli vám kdesi zlí a nenásytní developeri, ktorí sa vychytili zrušiť obyvateľom mesta starý bazén. Apartmánov nových sa im zachcelo a k nim veraže nejaké to fitnesko pribudovať treba. Kto by to bol býval povedal, že im akurát to bazénisko v ceste stojí. Pochábli!

Našťastie sú tu naši hrdinovia.
Starenka vetchá, čo každé božie ráno, či zima, či leto, zaplávať si chodí do bazéna. Muža si už pochovala, ale vždy keď zbadá v bazéne vlnky chlórom napáchnuté, kdejaká spomienka sa jej veru vynorí. A tak je tretina príbehu o nej. Ako sa s mužom svojho života zoznámila, koľkokrát sa spolu natrápili či radosti zažili, no predsa ich láska vytrvala. Milý príbeh, najmä časti z ďalekej minulosti sú rozkošné a milé.
Potom tu máme mladú novinárku. Novinárka je hádam aj prisilné slovo, veď čože už v takých miestnych novinách riešia okrem nájdených mačiek a otvorenia šachovej sezóny. Nuž, a keď je vám táto novinárka ešte akási hanblivá, ej veru, ťažko si ona vzťahy hľadá. Jej život je samá nuda, až kým sa nepustí do článku o tom, ako idú predmetný bazén oní nenásytníci developerskí zlikvidovať. Navštívi spomínanú starenku, spíše o nej srdcervúce články a ako bonus z nej spraví svoju kamošku. A samozrejme, aj ona sa párkrát pohrabe vo svojich mindrákoch, aby sa nepovedalo, že mladosť je len samá pochabosť. Táto tretina knižky iste chytí za srdce podobné devy, ktoré nie a nie si nájsť frajera, kamarátov a životný cieľ.
No a zvyšná tretina beletrie je venovaná onej komunálnej politike, ktorá kdekomu drása srdce. Čo myslíte, podarí sa zmobilizovať bezmocné obyvateľstvo k tomu, aby bojovalo za vec, konkrétne za bazén? Vyhrá verejný záujem, teda radosť pre všetkých kúpaniachtivých, alebo si tam bude iba pár bohatých naťahovať svalstvo činkami?
Nevedno. Teda aspoň dovtedy, kým si neprečítate tento letný debut od britskej spisovateľky, ktorý si viem smelo predstaviť v nejakom britskom filmíku. Niežeby tá kniha riešila niečo svetoborné, ale občas treba vypnúť myseľ a nechať sa unášať obyčajnými príbehmi s happyendom, nech je ten náš život aspoň trochu znesiteľný.

Ak sa teda chystáte vyčistiť si hlavu, Bazén je určený práve pre vás. Číta sa dobre, aj keď miestami viete predpovedať vývoj situácie. To vlastne viete aj u káuz, ktoré hýbu našimi mestečkami a obcami, akurát ten koniec býva inakší.
Do čítania, priatelia

Recenzovala: Adriana Jurášková
http://www.sietovka.sk/?p=12041

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.