bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLen ten, čo pocítil bolesť, sa snaží neubližovať

Odpusťte tým, ktorí vás zranili. Len ten, kto dokáže odpustiť, je najsilnejší. Kto sa cez to dokáže aj preniesť, je najšťastnejší. Zabudnúť znamená, že ste pripravení pohnúť sa ďalej.

Život im dal druhú šancu a oni sa jej chopili pevne ako kliešť. Ich vzájomná náklonnosť sa na prvom rande začala meniť na spaľujúcu lásku. Voľné pokračovanie predošlého románu Strácam sa v tebe je tentokrát príbehom Rebecci a Jasona. Študentkin spoločenský život sa odohrával len za múrmi jej izby. Jej vášňou bolo písanie poézie, ktoré pred svetom skrývala. Aby sa čerství zaľúbenci mohli stretávať, Becca pod rúškom noci uteká z domu, a tak porušuje prísne pravidlá svojho otca. Ani Jason to doma nemá na ružiach ustlané a rany od otca dobre ukrýva pod maskou sebavedomia. Aj  napriek dobrým výsledkom v škole bol pre svojho otca stále len sklamaním. Keď sa Jason vzoprie svojmu aj Beccinmu otcovi, obaja začínajú žiť život podľa svojich predstáv. Hľadajú  cestu, ako pokoriť všetky úskalia, ktoré im osud nadelil, pričom čoraz viac pochybujú o sebe, o svojich rozhodnutiach. Podarí sa im vymaniť z osídiel svojich rodičov a nájsť to, čo hľadajú? Zostanú takými, akými vždy chceli byť, alebo sa zmenia a budú kráčať po stopách, ktoré im vyznačil niekto iný?

Oči mu zahoreli, ale hlas zostal tlmený. „Sú to moji biologickí rodičia, Becca, ale v skutočnosti to nie sú rodičia.“ Odvrátil sa, aby sa trochu upokojil. „Rodičia svoje deti ľúbia a chránia, živia a opatrujú. A to som ja nikdy nepocítil. Môj foter? Ani jeho nikto neľúbil a on neprišiel na to, ako narušiť ten kolobeh. Mama bola tak dlho jeho obeťou, až jej to začalo byť jedno. A teraz som hlavný terč ja.“

Strácame sa v sebe je príbeh pre všetkých, ktorí niekoho milovali a stratili. Ktorí boli zranení z lásky, ktorí trpeli, nenávideli a neverili v seba samého. Príbeh pretkaný bolesťou, smútkom, tragédiami, depresiou, ale aj nádejou, vášňou a láskou si zamilujete hneď od začiatku.

V úvode sa stretávame s hlbšími opismi rodinných väzieb oboch mladých ľudí. Jasinda Wilderová postupne odhalila strach a obavy hlavných postáv voči rodičom a veľké emócie vložila do jednotlivých prežitých situácií, častokrát  odohrávajúcich sa za dverami ich príbytkov. Už v úvode je z riadkov cítiť spaľujúcu vášeň a nádej na lepší zajtrajšok.

Nezavoláš mu záchranku?“ Vypľul som krv do trávy. „Nie. Nechce.“ „A nepotrebuje ju?“ Pokrčil som plecami. „Je mi to jedno. To je jeho problém.“ Becca otvorila dvere na aute, ale nenastúpila. „Je to tvoj otec. Čo ak vykrváca a zomrie?“ „Nevykrváca. Stál na nohách.“ Preskúmal som si jazykom opuchnutú peru a rozkývaný zub.

Pri čítaní zažijete poriadnu emocionálnu jazdu, nakoľko autorka dokáže perfektne vyburcovať všetky vaše zmysly. Ani v tomto románe nechýba ľahké erotické šteklenie, ktoré dodáva knihe prirodzený šmrnc. Úsmevné a zároveň erotické dialógy prispôsobené veku hlavných postáv vyznievajú reálne a spríjemňujú celý dej.

Príliš vysoké nároky rodičov, zložité a často ubíjajúce rodinné vzťahy, komplikované životné situácie, rozdielne domáce vplyvy a ťažké detstvo oboch hrdinov dokázala spisovateľka vykresliť naozaj autenticky. Jasinda Walnerová sa zamiešala do ťažších tém ako je domáce násilie, depresie a rôzne druhy závislostí.  V polovici knihy sa vraciame k tragickej udalosti z predchádzajúcej časti. Dej naberá na gradácii, hustne napätie, situácie sa vyostrujú a autorka vás svojimi neviditeľnými chápadlami tak vtiahne do deja, že si to uvedomíte až na konci knihy.

Strácame sa v sebe môžu pokojne čítať aj čitatelia, ktorým sa do rúk nedostala prvá časť. V popredí vystupuje príbeh Becci a Jasona, ale autorka i keď len okrajovo, no výstižne zachytáva aj životné osudy hrdinov z predošlej knihy.

Bolo vidieť, že autorke dokonale pracuje fantázia. Málokedy sa stane, že druhá časť je lepšia ako tá prvá, no v tomto prípade sa predsa len stala výnimka. Strácame sa v sebe je nezabudnuteľný, jedinečný, bolesťou i láskou, nasiaknutý príbeh. V porovnaní s predchádzajúcou časťou sú tu vývoj a charakteristika postáv zvládnuté dokonalejšie. Váš čitateľský zážitok sa znásobí básňami, ktoré sú zakomponované do textu. Román z pera Jasindy Wilderovej vás na niekoľko hodín úplne pohltí a vy budete chcieť viac. Autorka je majsterka vo vytváraní zápletiek  a dramatických situácií, samozrejme nechýbajú ani prekvapivé zvraty.

Strácame sa v sebe je silný emotívny príbeh o jedinečnosti dvoch ľudí, ktorí navzdory nepriazni osudu mali odvahu ostať samými sebou. Aj napriek nedokonalosti, ktorou boli od detstva nasiaknutí, sa im podarilo nájsť svoju odlišnosť a pretaviť ju do jedinečnosti.

Strácame sa v sebe odporúčam pre všetkých, ktorí obľubujú dramatické a zložité životné osudy hrdinov. Pre všetkých, ktorí pocítili na vlastnej koži, aké ťažké je bojovať proti okoliu, a pritom ostať sám sebou aj napriek zložitým situáciam.

Okrem romantického nádychu sa pripravte na poriadnu dramatickú jazdu za šťastím a láskou.

Recenzovala: Simona Rošková

http://simonaroskova.blog.sme.sk/c/386286/len-ten-co-pocitil-bolest-sa-snazi-neublizovat.html

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.