bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLauren Kate ~ Slza

Do knihy som sa púšťala s dosť zmiešanými pocitami - Prečo?  lebo síce patrím k tým, ktorým sa séria Pád páčila a aj námet Slzy vyzeral dosť zaujímavo ale reakcie boli zmiešané - jedným sa kniha páčila, druhým nie. Celé to začína tým ako Ander zachráni Eureku, keď auto ktorým sa viezla spolu s matkou zmetie z mosta obrovská vlna. 

O pár mesiacov po nehode a  po pokuse o samovraždu sa po druhý  prvý  krát stretáva s Anderom. Eureku aj napriek divnému správaniu  Ander priťahuje a hoci sa mu snaží miestami aj vyhýbať, vždy sa objavuje na miestach, kde je aj ona. A ešte k tomu o nej vie viac než by na úplného cudzinca mal. K tomu všetkému Eureke nepomáha ani divné dedičstvo po matke - prívesok s lapisom lazuli, hromový kameň a kniha napísaná jazykom, ktorému nerozumie. Spolu s Cat a  Brooksom sa snažia prísť na preklad knihy, ktorý ale môže byť oveľa viac nebezpečnejší ako by sa zdal. 

Vedomosti sú sila a sila môže človeka pokaziť. Skazenosť prináša hanbu a ničenie. Neznalosť asi nie je požehnaním, ale je možno lepšia ako život v hanbe. 

Eureka je obyčajná teenegerka, ktorá prišla o matku pri nehode. Eureke matka stále chýba, ale pomáha jej s tým sa vyrovnať jej najlepší priatelia - Cat a Brooks. Ako som napísala, Eureka mi prišla ako obyčajná teenegerka, ktorá sa s väčšinou svojich problém delila s kamarátmi - veď tak to aj býva- a nehrala sa na hrdinku sveta, ktorá to všetko zvládne sama - lebo popravde, nezvládne. Takisto sa mi páčilo ako premýšľala síce miestami jej to trošku trvalo, kým jej niektoré veci došli, ale hlavné je, že jej došli,  a nebola naivné dievčatko, ktoré svet videlo ružovo - lebo taký svet nie je. 

Cat je úžasná najlepšia kamarátka, ktorá proste dokáže rozosmiať ľudí aj v najsmutnejších chvíľach  a prejaví sa aj ako úžasná podpora. Rozhodne som zvedavá ako to s ňou dopadne. A to isté platí aj u Brooksa. Brooksa som mala na začiatku rada a mala som ho rada aj keď sa potom správal tak ako sa správal. No, určite ma trochu potešilo keď to bolo vysvetlené, ale viac ma to asi sklamalo, neviem, chýba mi v tom príbehu poriadny bad-ass (ktorý sa dúfam, že v ďalšom diely objaví ) 

Utrpenie je učiteľom múdrosti. 

Ander to už bola iná káva. Na začiatku sa prezentoval ako zaľúbený do Eureky a že by pre ňu spravil všetko. Prišiel mi celkom ako stratené jahňa, akoby ani on sám nevedel čo chce (teda okrem Eureky). Na jednej strane bol Nie, nemôžem ti nič povedať  a na druhej Poviem ti iba toto ale viac nie. No a ku koncu sa rozpovedal, aj tak už moc na výber nemal, ako keby jej to mohlo už nejako pomôcť. Ale aj tak sa mi páčilo ako sa ju snažil ochrániť. Celkovo som si ho veľmi neobľúbila ale myslím, že v pokračovaní si ho buď zamilujem alebo ho znenávidím. Uvidíme čo z toho :D  

To posledné, čo čakáme od iných, je to posledné, čo urobia, skôr než zistíme, že im nemôžeme veriť. 

Motív Atlantídy je určite zaujímavý a autorka v ňom môže ešte veľa dokázať a zaujať dosť čitateľov. Na pokračovanie sa teším a myslím, že bude snáď ešte lepšie ako jednotka. Knihu určite odporúčam všetkým, aj tím, ktorí sú trochu na vážkach kvôli autorkinej prvotine Pád, lebo Slza  je niečo nové a niečo úžasné s veľkým potecionálom do budúcnosti. 

Hodnotenie: ****

Recenzoval: Maggie Hemmings
http://abouteverythingforeveryone.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.