bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKniha Milovanie s vanilkou mi pripomenula moju minulosť

Nikdy by som neverila, že mi nejaká kniha pripomenie, čo som prežila. Aj ja som mala kedysi cezhraničný vzťah. Presne tak, ako Lena z knihy Milovanie s vanilkou.

 

Anotácia

Čerstvo rozvedená Lena sa cez sociálne siete zoznámi s Marcelom, ženatým podnikateľom a šarmantným pretekárom, ktorý navyše žije päťsto kilometrov od nej. Zamilujú sa do seba a začnú plánovať spoločnú budúcnosť. Postupne vyplávajú na povrch problémy vzťahu na diaľku. Lena má výčitky svedomia, že láka Marcela preč od detí. A aby prekážok nebolo málo, vyjde najavo, že Marcel má v intímnej oblasti špeciálne túžby. Bude ich Lena schopná splniť a tak zachrániť ich lásku?

Petra Hederová nie je v knižnom svete nováčik

Peťka vyštudovala v Trnave politológiu, no pracuje v sfére IT. Zaujíma sa o psychológiu, cudzie jazyky, príležitostne bloguje, píše hudobné texty a kedysi sa venovala aj spevu. Má veľa zaujímavých zážitkov a veľkú fantáziu. Myslím, že bez nej by nenapísala taký príbeh, ako Milovanie s vanilkou (iba v prípade, ak by ho neprežila na vlastnej koži :)). Milovanie je jej tretia kniha. Autorku môžeme poznať pod pseudonymom Lena Lemonová. Napísala Sokyne (2016) a Slasti rozvodu (2017). Viac informácií o autorke sa môžete dozvedieť na jej sociálnych sieťach.

Petra Hederová - Milovanie s vanilkou. Zdroj: Jaji blogujePetra Hederová – Milovanie s vanilkou. Zdroj: Jaji bloguje

Prečo práve Milovanie s vanilkou?

Lena bola po rozvode. Zronená s nízkym sebavedomím hľadala útechu v mužoch, s ktorými sa zoznamovala virtuálne. Cez zoznamku na internete. Tam sa spoznala aj s Marcelom. Na prvý pohľad sympatický, galantný, úprimný muž, ktorý má rád dobrodružstvo zaujal Lenu natoľko, že sa rozhodli stretnúť sa. Bolo to osudové stretnutie? Zamilovali sa do seba a ich láska rástla. Čo by to bol za príbeh bez komplikácií. Marcel bol z Tachova (mestečko v ČR blízko nemeckých hraníc) a stále ženatý. Žil v nefunkčnom manželstve a rozvod bral ako jasnú vec, len potreboval doriešiť majetkovú situáciu s autoservisom.

Všetko bolo dokonalé. Láska silnela, našli spôsob ako sa stretávať, no prišiel ďalší problém – sexuálne chúťky Marcela, ktoré sa úplne nezhodovali s chúťkami Leny.

Príbeh podlieha klasickej gradácií. Zoznámenie, stretnutie, láska, komplikácie a rozuzlenie. Myslím, že pri čítaní sa určite nebudete nudiť. Mňa kniha veľmi bavila, čo zapríčinilo, že mi stačil necelý deň na to, aby som ju dočítala do konca.

Dej spestrujú konverzácie medzi Lenou a Marcelom, z ktorých sa dozvedáme všetko podstatné. Mám však pocit, že ich správy sú na úkor opisu samotných situácií alebo hlavných postáv. Nebojte, dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť pre precítenie Leninej lásky. Dokonca, ak ste zvyknutí čítať medzi riadkami, dozviete sa omnoho viac. Vedeli sme málo o jej deťoch, kamarátke Nore alebo o práci. Pár strán navyše by knihe neublížilo.

Hlavná hrdinka mi prišla tak zamilovaná, až bola niekedy naivná. Preto, aby nestratila svoju lásku a pripútala si ju k sebe, bola schopná prekročiť svoje hranice. Môžeme sa na to dívať z dvoch pohľadov. Buď budeme neveriacky hľadieť na jej rozhodnutia vravieť si o Lene len to najhoršie, alebo môžeme súhlasne prikývnuť. Ruku na srdce. Ľudia často pre lásku urobia aj nemožné. Autorka to dôveryhodne vykreslila. Ku ktorej strane sa priklonít, je len na vás. Možno si myslíte, že pojem vanilka, prehnané prispôsobovanie, popieranie vlastných potrieb či erotické predstavy Marcela sú veľmi vymyslené a nereálne. Odrážajú však skutočné príbehy ľudí, ktorí sa nachdzajú okolo nás. Možno aj tie vaše.

Rozprávačom príbehu je samotná Lena. Často sa čitateľom prihovára otázkami, čím ich viac vťahuje do deja a stávajú sa nielen jeho pozorovateľom, ale aj hodnotiteľom. Petra to celé napísala nenútene a prirodzene, takže za toto dávam veľké plus.

Taktiež sa Petra rozhodla venovať aktuálnemu trendu, zoznámeniu cez internet, ktoré je častejšie než v minulosti. Tému spracováva viacero autorov či autoriek. Čítala som už s podobnou zápletkou viacero kníh, ale Milovanie s vanilkou radím medzi tie vydarenejšie.

Po knihe určite siahnite, až keď ste dovŕšili plnoletosť a nevadia vám ráznejšie erotické scény podobných ako vo 50 odieňov šedej. Nevyskytuje sa ich tu veľa, ale pokiaľ vám to prekáža, príbeh sa vám páčiť nebude. Takže pozor!

Milovanie s vanilkou od Petry Hederovej. Zdroj: Jaji blogujeMilovanie s vanilkou od Petry Hederovej. Zdroj: Jaji bloguje

Komu knihu odporúčam?

Po knihe by mali siahnuť muži aj ženy dospelého veku, ktorí sa neboja čítať tvrdšie erotické scény. Hoci sa jedná aj o romantický príbeh, cieľovú skupinu má úzko špecifikovanú. Postupná gradácia deja od zoznámenia až po koniec, ktorý šokuje každého čitateľa, si ma získala. Milovanie s vanilkou je vydarená slovenská novinka, ktorá by nemala byť len na pultoch kníhkupectvách, ale aj u vás doma. Číta sa dobre a jednoducho. Dej doplňujú onlinové konverzácie hlavných hrdinov, ktoré nahradzujú niekedy opis situácie.  Ich výpovedná hodnota je dostačujúca a tak nie sú pre knihu mínusom, ale prínosom. Ďakujem autorke, Petre Hederovej, že otvorila tabuizovanú tému partnerských vzťahov a chorobnej prispôsobivosti v zamilovanosti.


Aj ja som kedysi mala vzťah s mužom z Česka. Nebolo to jednoduché, ale krásne a zároveň smutné. Neľutujem, že sa náš vzťah začal či skončil. Na konci som zistila, že som cítila niečo k mužovi, s ktorým som si písala než k mužovi, ktorý sa so mnou stretával. Za písmená vie človek schovať čokoľvek a stáva sa často tým, kým chce byť než tým, kým skutočne je. Bola som veľmi rada, že túto tému spracovala autorka, pretože mi mnohé pripomenula a tak ma kniha nehorázne bavila. Prešli ste si niečim podobným ako ja? Prípadne dokázal vás príbeh osloviť a pripomenúť vám váš život tak ako Milovanie s vanilkou mňa? Píšte do komentárov, som zvedavá.

Recenzovala: Janka Paveleková
http://www.jajibloguje.sk/petra-hederova-milovanie-s-vanilkou/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.