bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKelly Rimmerová: Spoznal som ťa bosú

Málokto z nás je taký šťastlivec, že mu vo vzťahoch všetko vychádza. Málokto sa raz v živote zaľúbi hneď na prvý raz tak, že je to potom na celý život. Väčšina ľudí prechádza rôznymi vzťahmi. Lepšími, horšími, a šťastím je, ak sa k tomu „na celý život“ vôbec prepracujeme.

Vzťahy sú taká komplikovaná vec najmä preto, lebo ich má každý iné. Neexistuje na ne nejaký univerzálny návod. No napriek tomu majú všetky niečo spoločné. Možno aj preto tak radi čítame knihy o láske – lebo sa v týchto príbehoch vieme nájsť a ak nie… radi by sme sa.

Callum je obyčajný chlap vo svete, ktorý vyžaduje originalitu. Pochádza z rodiny, v ktorej je bezproblémovým, ale zároveň aj najnudnejším členom. Celý mladý život strávi v jednej detskej izbe obklopený milujúcou rodinou. V dospelosti sa uchytí v reklamnej agentúre, z čoho sa vyvinie pohodová stabilná práca.

Dá si záležať na svojom účese, chodí na manikúru, topánky má zoradené podľa nálady. U žien má úspech, no žiadna ho neupúta nijako špeciálne (a to isté by sa dalo povedať aj o druhej strane). Baví ho fotenie, mal by sa ísť pozrieť za bratom do Paríža, a už som povedala, že býva v Sydney, teda v jednom z najcoolovejších miest na svete?

A predsa mu niečo chýba.

Lilah je enviromentálna, predtým komerčná právnička zarábajúca ťažké prachy, dnes najmä odhodlaná bojovníčka za životné prostredie. So svojimi rodičmi ešte ako malá precestovala celý svet, no potom sa aj vďaka starým rodičom usadila, vyštudovala právo a začala sa venovať zachraňovaniu sveta.

Ak chodí bosá, nie je to len preto, lebo ju tlačia topánky na opätkoch. Ak si nedá v reštaurácii stejk, nie je to len preto, lebo je zarytá vegánka. Ak sa uprostred noci rozhodne ísť na výlet do buša, nie je to len preto, lebo je impulzívna a miluje dobrodružstvo.

Naozaj jej nič nechýba.

Vlastne by sme asi len ťažko hľadali dvojicu, ktorá by bola rozdielnejšia. Názory na život, potreba socializácie, hľadanie partnera, plány do budúcna – Lilah aj Callum majú svoj život, ktorý síce nie je ideálny, no obaja sú s ním spokojní. A preto ani jeden nevie pochopiť, ako sa ich vzťah začne a prečo sa ho nedokážu vzdať.

Kniha naznačuje, že hlavná zápletka bude práve v tajomstve Lilah. Nebojte sa, dozviete sa ho hneď na prvej strane druhej kapitoly. Ten, kto ostane v napätí a neistote, bude práve Callum.

Ako napovedá obálka, kniha Spoznal som ťa bosú nie je literatúra na zvýšenie intelektuálneho niveau. Je to príjemný „feel good“ román, hoci koniec môže byť trochu menej feel good a trochu viac dramatický. V niečom mi pripomínal tínedžersky slávny film Škola pocitov (A Walk To Remember) alebo nedávno čítanú knihu Magický průvodce městem pod pahorkem.

Hoci téma knihy má skutočne ďaleko od originality, ani spracovanie extra nevyniká od iných podobných románov, postavy sú na tom omnoho lepšie. Napísať príbeh lásky o dvoch totálne nekompatibilných postavách si predsa vyžaduje nejaký ten kumšt a celkom sympatické mi bolo aj zasadenie deja do Sydney (popri Európe či Amerike je Austrália predsa len exotickejšia, hoci sa tam žije veľmi podobne).

Knihu odporúčam každému, kto hľadá pohodové čítanie na víkend či na letnú dovolenku a nemá problém s jednoduchým a pomerne predvídateľným dejom.

Recenzovala: Monika Zbínová
http://www.monicqa.sk/knihy/kelly-rimmerova-spoznal-som-ta-bosu/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.