bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKeď tajomstvá ničia... všetko

Ty, ja a tí druhí FIONNUALA KEARNEYOVÁ Sú tajomstvá, ktoré, keď sa neodkryli hneď, mali by zostať navždy pochované. Ale čo ak osud zariadi, že ich odhalenie je priam životne dôležité?  

Hoci sa tí, ktorých zradili, trápia sklamaním, zradcu horšie trápenie kvári.

Elizabeth a Adam žili spolu už cez dve desaťročia. Mali spoločnú pýchu, ich dcéru Megan. Život plynul pokojne a šťastne, až pokým sa Adamovi ich rodinná idylka nezunovala, a on mal potrebu spestriť svoje dni vzťahom s mladou atraktívnou Emmou. Po prevalení nevery nastáva v Bethinom živote peklo. Manželovu zradu znáša ťažko. Adam sa zmieta medzi citmi k dvom ženám. Na jednej strane je Beth a teplo domova, ktoré vytvára a na druhom brehu stojí rozkročená náruč chtivej Emmy.  Beth stráca trpezlivosť a manžela vyhodí z domu. A tu začíname sledovať život dvoch zlomených sŕdc priamo z ich pohľadov. Beth nám približuje svoje trápenie, v kútiku duše dúfame s ňou, že sa Adam spamätá a príde prosiť o Elizabethino odpustenie. Adam nás oboznamuje o svojom živote a po celú dobu naznačuje, že jeho nevera nie je jediným tajomstvom. Dlho netušíme, čo ďalšie ukrýva.

Prejdem prstom po zelenej ikone telefónu. „Ahoj, Kiera. Som rád, že ťa počujem.“ Jej hlas má rovnakú zamatovú farbu ako predtým a znie chlácholivo. To, čo hovorí, však nie sú slová, ktoré som očakával. Keď som na telefóne uvidel jej meno, myslel som si, že ma videla krúžiť autom okolo domu a spýta sa, prečo to robím. Namiesto toho sa však dozvedám desivú správu, pri ktorej sa mi srdce rozbúcha šialeným tempom, akoby sa malo každú chvíľu zastaviť. Po tom, čo som si vypočul, a predtým, ako som ukončil hovor, som vybľabotal niekoľko posplietaných fráz dúfajúc, že aspoň niečo z toho bolo vhodné. Hneď nato som bežal do kúpeľne a vyvrátil všetko, čo som mal v žalúdku. Opriem sa lícom o keramickú misu záchoda a opakom ruky si utriem ústa. Božemôj, čo ma ešte čaká?

Keď nastáva naozaj veľmi nepríjemná situácia, Adam musí ísť s pravdou von. Odhalenie prináša ďalšie nečakané zvraty. A Adam nás opäť uisťuje, že ešte stále nevyložil na stôl všetky karty.

Miestami mi Adama bolo ľúto, zvlášť, keď som sa dozvedela jednu kľúčovú informáciu z jeho minulosti. No pri čítaní nastali okamihy, kedy by som ním najradšej zatriasla a nakričala na neho, aby sa konečne spamätal.

Počas deja sa máme možnosť zoznámiť aj s ďalšími sympatickými postavami. S Adamovým bratom Benom, či Bethinou priateľkou Karen. Obe postavy som si veľmi obľúbila, pretože narozdiel od Adama pôsobili vyzreto, rozhodne a v oboch našla Beth oporu.

Príbeh je rozprávaný v prvej osobe z pohľadu oboch hlavných hrdinov v prítomnom čase, čo vyvoláva značnú autentickosť. Dialógy pôsobia realisticky, občas zaváňajú vtipom, čo je príjemné oživenie. Vďaka autorkinmu štýlu písania som sa v deji nestrácala, čo považujem za veľké plus. Avšak, čo by som vytkla, je zbytočné naťahovanie deja. Myslím si, že knihe by neuškodilo, ubrať minimálne sto strán. Práve naopak, dej by to osviežilo. Občas autorka skĺzla do príliš zdĺhavých opisov, nie práve veľmi zaujímavých a podstatných situácií.

Výber obálky Ty, ja a tí druhí sa vydavateľstvu podaril. Je naozaj krásna a zaujímavá, hoci, myslela som si, že pôjde o triler – práve obrázok to vo mne evokoval. Spočiatku som zostala sklamaná, keď som zistila, že držím v rukách oddychový román, ktorý sa venuje toľkokrát omieľanej téme ako je nevera. Po prvých stranách som sa naladila na komorný príbeh a snažila, sa neočakávať žiadne veľkolepé zvraty a napätie. Odhalenie prišli a niesli sa aj v šokujúcom duchu, ale v takej miere, aká je značná pre tento druh kníh.

Autorkin debut Ty, ja a tí druhí je príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí sa ocitli v slepej uličke a nevedia ako najlepšie z nej vycúvať. Možno niečo podobné prežívajú aj vaši susedia. A možno práve vy.

Kniha vám určite ukáže, čo všetko môžu spôsobiť donekonečna zahaľované klamstvá.  Vystiera pred nami varovný prst, že všetko raz vyjde na povrch. A práve preto, by sme mali žiť tak, aby sme nemuseli riešiť, ako "ututláme" ďalšie tajomstvo, ktorého odhalenie môže zničiť nás, ale aj tých druhých.

Recenzovala: Lucia Braunová
http://braunova.blog.sme.sk/c/396270/ked-tajomstva-nicia-vsetko.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.