bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKam zmizla

Od tragickej autonehody prešli tri roky... Mia prežila, stratila však najbližšiu rodinu aj chuť žiť. Pomohli jej lekári, kamaráti, a najmä jej priateľ, gitarista Adam Wilde. Trpkú životnú skúšku však ich mladá láska neprežila a cesty dvojice sa rozišli... Celé tri roky už uplynuli aj odvtedy, čo Mia náhle zmizla z Adamovho života. Teraz obaja žijú na opačných koncoch krajiny. Nadaná violončelistka Mia je vychádzajúcou hviezdou newyorského konzervatória Juilliard. Adam žije v Los Angeles a ako slávny rocker kŕmi nenávidený bulvár búrlivým vzťahom so slávnou herečkou. Keď počas turné zostane sám trčať v New Yorku, náhoda ich znovu zvedie dokopy. V tú osudnú spoločnú noc sa túlajú po meste, ktoré sa stalo Miiným domovom, spomínajú na minulosť a nesmelo otvárajú srdcia budúcnosti – a azda aj jeden druhému. Dá sa však vrátiť stratený čas, odpustiť chyby a nesplnené sľuby?

Vediem život, za ktorý by mnohí ľudia dali aj obličku, len aby si ho mohli vyskúšať. 

Viete ako sa malé deti tešia na Vianoce? Tak presne tak som sa ja tešila na túto knihu. Neznášam romantické príbehy. Fakt ich neznášam, nečítam a totálne sa im vyhýbam. Ale Ak zostanem ma uchvátilo, bola som nadšená. A strašne som sa tešila, keď oznámili vydanie dvojky, pretože je to niečo úžasné. 

Adama som mala vždy rada. Bol tvrdý rocker s úžasným srdcom. Ono podľa mňa ani nie je možné si ho neobľúbiť. A príbeh z jeho pohľadu o tri roky neskôr vyzeral neskutočne. Dozvedeli sme sa niektoré útržky z minulej knižky aj z jeho pohľadu, videli sme ako sa strašne odvtedy zmenil, ako ho zničil rozchod s Miou, aj prečo sa vlastne rozišli. V knižke sa znovu striedali spomienky s prítomnosťou a to je fakt úžasné, najmä pri Gayle Formanovej, pretože to vie perfektne napísať. Takže áno, Adam aj po troch rokoch spomína na Miu. Aj keď má vzťah so slávnou herečkou (ktorú som nemala rada a to sa tam objavila možno raz). 

Zo všetkých barov na svete musela vojsť práve do môjho. No potom mi dôjde, že jasom vošiel do Miinho baru. 

Medzi romantickým príbehom a touto knihou je jeden obrovský rozdiel. Toto nie je obyčajná romantická kniha. Toto je knižka o ťažkých rozhodnutiach, sľuboch, láske k hudbe. Neskutočnej láske k hudbe. Tie spomienky úžasne spestrujú celý príbeh, dodávajú mu tú šťavu, ktorú mnoho príbehov proste nemá. Aj keď sa príbeh odohráva vlastne jeden deň a jednu noc, tak vôbec nie je rozťahaný, nudný a nezáživný. Jednoducho spomínajú na minulosť, na Miinu rodinu, rozprávajú sa o svojich životoch, o hudbe, o Miinom živote po odchode z Oregonu. A tá jedna noc je krásna. Pre nich určite, ale hlavne pre čitateľa. Gayle Formanová je profesionálka. Spolu s nimi prežívame krásne chvíle, ktoré sa vám vryjú do pamäti asi navždy. Áno, Ak zostanem mohla zostať samostatnou knihou, mohlo to tým skončiť, ale neskončilo. Pretože Kam zmizla je úžasný doplnok, úžasné zaspomínanie a pripomenutie si toho skvelého príbehu. Hrdinovia sú skvelí. Keď čítate, tak máte pocit, že naozaj dýchajú, pretože sú vykreslení živo a farbisto. A najviac sa mi páči, ako ich spája láska k hudbe. A možno preto je tento príbeh neobyčajný. Kvôli tej láske k hudbe. Pretože kvôli nej sa niekedy musia rozhodnúť a dať prednosť hudbe pred človekom, ktorého tiež milujú. A presne tak ja milujem tento príbeh.

Uvedomil som si, že je obrovský rozdiel medzi tým, čo viete a čomu veríte, hoci aj poznáte príčiny. 


A ja sa môžem kašlať na preklad. Áno, možno tam boli nejaké nezrovnalosti, ale koho to trápi? Mňa určite nie, pretože ja som si príbeh užila do hĺbky a bolo mi jedno, či sú tam maličké chybičky, ktoré si mnoho ľudí ani nevšimne. Mnohí naň pindali. Ale mne je to úprimne jedno. Pretože toto nie je obyčajný príbeh, ktorý si prečítate a odložíte. Toto je príbeh, ktorý si zapamätáte, ktorý žijete spolu s hlavnými hrdinami. Neskutočne krásny, silný a neobyčajný príbeh lásky a hudby. Podľa mňa to bolo krátke. Príliš krátke. A nechcem aby to skončilo. Pretože pri tomto príbehu sa vo mne budili pocity, ktoré som ani nevedela, že vôbec mám. Pretože tento príbeh je tak fantastický. Ak váhate, tak si to prečítajte. Gayle Formanová zaručuje kvalitný, prepracovaný, pritom jednoduchý, dokonalý príbeh. A ja chcem nejaké pokračovanie. Aspoň maličké. Pekne prosím Gayle.

Recenzovala Natália Chudá:
http://world-of-books-by-naty.blogspot.sk/2015/08/kam-zmizla.html

 

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.