bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skJulia Drosten – Levica z Mogadoru

Len rozumom sa im možno postaviť!

Vo svete, do ktorého sa narodila mladá Angličanka Sibylla Spencer, nie je miesto pre silné a samostatné ženy, ktoré vedia čo chcú v živote dosiahnuť a nepotrebujú k tomu mužov. Žiaľ, doba to tak nedovoľuje. Nevydatá žena v prvej polovici 19. storočia je len hanbou vlastnej rodiny, nemá absolútne žiadne slovo, nemôže si nič nárokovať. Preto sa podvolí a príjme žiadosť o ruku od Benjamina Hopkinsa. Stane sa tak manželkou a po boku svojho muža spriada vlastné životné plány. Opustí Anglicko a spoločne s manželom sa vydajú do ďalekých krás Afriky, Maroka, do mestečka Mogador, kde je ich úlohou rozšíriť otcovo impérium.

Julia Drosten - Levica z MogadoruJulia Drosten je pseudonym autorskej dvojice Horsta a Julie Drostenovcov, ktorí žijú blízko Münsteru. Písanie kníh je zároveň ich veľkou záľubou, veľmi si však užívajú aj prípravné práce – mnohé činnosti a situácie, o ktorých píšu, si chcú vyskúsačť na vlastnej koži. Absolvovali už let dvojplošníkom, včelársky kurz, cestovali do Egypta po stopách faraónov či navštívili sloniu farmu na Srí Lanke. Ich román Levica z Mogadoru sa v júni 2014 zaradil na prvú priečku v rebríčku historických bestsellerov internetového obchodu Amazon. Photo from twitter.

Historický román o Sibylle, ktorého úlohou je predovšetkým opísať lásku vo všetkých jej príjemných podobách, je tiež zaujímavou vstupnou bránou do nepoznaného sveta Alahových veriacich, nevercov kresťanov, židov, či podnikavcov Európanov. V krajine slnka a piesku, kde panuje sultán, niet veľa miesta pre obchody európskeho pôvodu. I keď rokmi je potrebné prispôsobiť obchody dopytu. Vývoz znamenitých korenín, kvalitnej kože, hodvábnych látok, kávy či čaju je spôsobom, ako sultán zarobí peniaze pre svoj ľud, dá prácu európskym záujemcom a trh s komoditami naberie nemalé rozmery.

Neodmysliteľne k tomu patria šarvátky, prietrhy a ťahanice, no i smrť obesením či sťatie hlavy na výstrahu pre ostatných nešťastníkov, ktorí by chceli sultánove zákony obísť. Kniha je spojením viacerých svetov, ktoré spoluhrajú v príjemnej formácii zvykov, odlišnej kultúry či rôznorodých názorov na Boha/Alaha/Proroka.

Za zmienku určite stojí pestrofarebný opis ženského sveta. V ktorom kraľujú konkubíny, krásavice, ktoré nemajú viac než 15 rokov, nepoškvrnené panny, po ktorých bažia celé zástupy mužov. Silný a vplyvný muž profituje práve z mnohoženstva, z vlastného háremu. Každá z jeho manželiek či ďalších žien, po ktorých zatúži, mu plodí deti – a teda budúcich silných nástupcov remesla. Niet pre muža väčšieho daru od ženy, ako je dieťa. A niet pre muža väčšieho sklamania, keď žena prestane poslúchať manželove príkazy a postaví sa za samú seba. Neslýchané. A ešte väčšia neslýchanosť je ženba z lásky.

Nie je to štýl knihy, ktorý preferujem, či po nej siahnem v kníhkupectve. Romány o láske väčšinou neprinášajú pre mňa nič vzrušujúce. Keď sa mi ale do ruky dostala táto kniha, ktorá mi ukázala úplne iný svet, poodhalila tajomstvá inej krajiny a ozrejmila veľmi ťažkú dobu pre ženy, ktoré boli za svoj názor hanené, bola som vďačná. Vždy je mi prínosom, keď sa dozviem niečo nové a zároveň zaujímavé. Niet pochýb, že táto kniha zmení pohľad na ženy u nejedného čitateľa. Hlavná protagonistka Sibylla je silnou persónou, ktorá sa mocne bije za svoje práva a nájde si cestičky medzi vplyvným mužským osadenstvom a vydobije si svoje postavenie silnej a samostatnej ženy. Pochopí, ako funguje mužský svet a vďaka svojej šikovnosti sa vypracuje medzi najvplyvnejšie ženy v Mogadore. Bude ju to stáť mnoho úsilia, sĺz, nezaobíde sa to bez smrti, strachu a samozrejme sklamania z lásky, ale to už k životu silnej ženy patrí.

Naozaj som bola milo prekvapená, preto odporúčam knihu do rúk všetkých čitateliek, ktoré túžia čítať písmenka lásky a zároveň túžia po akomsi návode, ako sa stať silnou a ešte silnejšou ženou v mužskom svete. Dnes si to mnohé nevieme ani len predstaviť, že by sme nemali práva a väčšinu nášho života by sme sa len nudili a boli k dispozícii mužom. Kedysi sa tak žilo a Sibylla ukázala ženskému svetu, že je potrebná reforma.

“Oženiť sa z lásky! Ty si sa zbláznil!” zúril otec. “Kto to kedy počul, že by z lásky mohlo vzniknúť dobré manželstvo! Žena je pre muža pole, ktoré treba obrobiť a osiať, tak stojí v Koráne. Žena ťa musí poslúchať, porodiť ti synov a dcéry, ktorí sa o teba v starobe postarajú! Tá neveriaca, dcéra hriechu, ťa obrala o rozum! Zakazujem ti v tomto dome ešte niekedy spomenúť jej meno!”

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Julia Drosten - Levica z Mogadoru

photo by Martina Kušnierikova

Recenzovala: Martina Kušnieriková
https://www.mojeknihy.com/books/julia-drosten-levica-z-mogadoru/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.