bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Joyland

Joyland - miesto, kde sa predáva zábava. Tá však nie je to jediné, na čo narazíte. Duch dievčaťa v strašidelnom zámku, v ktorom bola zabitá, a chlapec, ktorý si chce užiť život, ale choroba mu to nedovolí. Trochu z oblasti duchov, trochu z detektívnej sféry a všetko spojené s realitou. Stephen King nám opäť ukazuje dávku svojej nekonečnej fantázie.

Detail tovaru Joyland
Vaša cena: 10,23 € Kúpiť

Ústrednou postavou je vysokoškolák Devin Jones, ktorému začína leto. Potrebuje brigádu a Joyland je preňho v tej chvíli ako stvorený. Začína tam pracovať, zoznámi sa s novými ľuďmi a medzitým rieši problémy s prvou láskou, ktorá nie je až taká krásna, ako hovoria iní. Dúfa, že v Joylande zabudne na depresie, no zábavný park mu so sebou prináša okrem radosti aj zopár starostí a on sa púšťa do riešenia starej vraždy.

„,Ale stojíš na pokraji veľkého smútku.´ Dramaticky sa odmlčala, ako to už veštkyne robievajú. ,A azda aj nebezpečenstva.´
,Vidíte v mojej budúcnosti krásnu tmavovlasú ženu?´ Wendy bola krásavica s tmavými vlasmi.
,Nie,´ odvetila Rozzie, a to, čo vzápätí povedala, ma celkom omráčilo. ,Tá je v tvojej minulosti.´“

Príbeh vpísaný na stranách tejto knihy nie je nejaký filozofický, vysoko úvahový, ba ani strašidelný. Je to príbeh skutočného života jedného mladého muža. Samozrejme, nebol by to Stephen King, keby do svojej knihy nepričaroval niečo z fantasy sveta a tentoraz z duchárskeho. Nebolo to niečo, z čoho by som sa hrôzou musela triasť, bol to pokojne vyrozprávaný príbeh, ktorý vás zaujme od začiatku do konca. Pri čítaní ani nežmurkáte a občas zabúdate dýchať, aj keď príbeh nie práve najakčnejší. Spočiatku vlastne akčný nie je vôbec.

Keď som sa rozhodovala, či si kúpiť túto knihu, najskôr som bola na pochybách. Nebola som si istá jej obsahom a bála som sa, že sa mi nebude páčiť. Povedala som si však, že od Stephena Kinga nemôže byť žiadna kniha zlá a nemýlila som sa. Nevravím, že je to jeho najlepšie dielo. To rozhodne nie je, ale je to dielo, v ktorom krásne ukázal, že aj obyčajný príbeh sa dá napísať tak, aby sme ho zhltli na jedenkrát.

„,Nechápem, prečo ľudia používajú náboženstvo, aby si navzájom ubližovali, keď je na svete aj tak toľko bolesti,´ ozvala sa pani Shoplawová. ,Náboženstvo by malo ľudí utešovať.´“

Obdivujem autorovu schopnosť písať príbehy tak, že ich pochopí každý. Aj v tejto knihe je to tak. Žiadne zložité rozpisovanie, ale jednoducho napísaný príbeh, v ktorom sa od začiatku do konca všetko nádherne prepletá. Veselé časti striedajú smutné, a práve preto sú Kingove knihy také skvelé. Nezabúda totiž na realitu, a to je dôvod, prečo mu uveríte každé slovo. Postavy sú vsadené do skutočného sveta, v ktorom sa nielen raduje, ale aj trpí, a preto často nedokážete do poslednej strany zistiť, ako celý príbeh skončí. Skrátka, netrúfate si predvídať. V tomto diele sa to však dá. Samozrejme, nie všetko, ale nastanú situácie, ktoré pre vás budú jasné, potom však autor opäť napíše niečo, čím vás úplne zaskočí.

Dôležité je, že veci sú opísané s citom, ktorý je typický pre autorovo pero, a popri čítaní sa do postáv vžívate aj vy. Dokážete pochopiť ich správanie, dokážete si ich zamilovať. Dostanú sa do vás tak hlboko práve vďaka talentu a úžasným myšlienkam autora, ktoré dáva na papier.   

Recenzoval: Dominika Jelínková
http://www.citaj.to/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.