bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJonas Jonasson- Analfabetka, ktorá vedela počítať

Ako ste sa už dočítali vo vyššie uvedenej anotácií, hlavnou hrdinkou je „analfabetka“ Nombeko, ktorá pochádza z Južnej Afriky. Malá Nombeko vyrastala len s matkou, ktorá bola príležitostná feťáčka a alkoholička, lebo otca vôbec nepoznala.

Keďže matka nepracovala, musela Nombeko sama zarábať na svoje živobytie a na mamine drogy. Stala sa zamestnankyňou latrínovej spoločnosti a postupom času sa vypracovala až na šéfkou. Osud a diamanty v chrupe starého úchyláka ju však zaviali do inej časti Afriky.

Nombeko očarovaná krásami mesta kráčala po chodníku a skolilo ju hneď prvé drahé auto, ktoré za celý svoj život videla. Za to, že sa nechala zraziť dostala aj trest sedem rokov práce u inžiniera-alkoholika, ktorý ju zrazil. Inžinier pracoval na vývoji atómovej bomby pre Afriku a ak mám pravdu povedať, nebol zrovna najchytrejší, takže zaňho prácu fyzika/matematika/technika zastávala práve černošská otrokyňa. Zo siedmich rokov sa však stalo osem, z ôsmich jedenásť a z malej Nombeko sa vyrástla dospelá žena, ktorá netúžila po ničom inom, ako po slobode.

Zároveň autor v knihe opisuje život dvojičiek Holgera 1 a Holgera 2. Na jednej strane idiota a na druhej strane geniálneho brata, ktorých osudy sa prepletú s osudom dievčiny z Južnej Afriky..

Moje pocity z čítania:
Kniha je trochu zložitejšia ako tie na ktoré som bola doteraz zvyknutá a to len kvôli pasážam s fyzikou a matikou. Tieto časti sa však stratili v satire a flegmatickom postoji hlavnej hrdinky ku svojmu zložitému životu. Autor si vybral dosť nudné obdobie dejín, no napriek tomu ho veľmi dobre spracoval, dokonca som mu uverila každé jedno slovo a miestami mi to fakt prišlo, akoby Nombeko naozaj existovala a riadila vývoj atómovej bomby.

Autor dokonale spracoval život každej jednej postavy, ktorá sa v knihe vyskytla a zohrávala nejakú väčšiu rolu. Najviac sa mi páčil opis života otca Holgerovcov, pretože to bol psychopat a tých mám ja rada :D Takže knihu odporúčam :D

Kladné body:
-Životopisy postáv.
-Satira a pozitívny pohľad na svet, počas ťažkého obdobia vývoja ľudskej civilizácie.
-Dosť ma pobavil ten originálny názov.. :D
-Psychoooo.. :D

Záporné body:
-Niektoré opisy boli však príliš nudné a zdĺhavé..

Recenzoval: Lela
http://kniznenebo.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.