bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJojo Moyesová – Strieborný záliv

Prvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: typická Jojo Moyesová

Keď sa povie meno Jojo Moyesová, predstavím si romantický príbeh, ktorý chytí za srdce nejedného čitateľa. Presne takto to bolo aj so Strieborným zálivom. Už po prečítaní anotácie som naň bola navnadená a dúfala som, že bude taký dobrý, ako som si ho predstavovala. No bol lepší! V zdanlivo priamočiarom príbehu autorka ma dokázala niekoľkokrát prekvapiť a dej zamotať tak, že som musela rýchlo čítať, aby som sa dozvedela, ako sa to všetko nakoniec skončí. A veru, až do poslednej stránky som ani len netušila, či to bude dobrý alebo  zlý koniec. Ale aby som nepredbiehala, začnem postupne.

Strieborný záliv rozpráva príbeh Lizy McCullenovej. Po rodinnej tragédii odchádza k tete do Strieborného zálivu. Spoločne s dcérkou Hannah sa stal ich domovom aj útočiskom. Až do jedného dňa, keď ich pokoj naruší príchod Angličana, Michaela Dormera. Navonok je to obyčajný turista, ale to, čo skrýva, môže zruinovať celý záliv a pripraviť nespočetné množstvo ľudí o živobytie. Veci sa ešte viac skomplikujú, keď si Mike uvedomí, že to, čo robí, nie je až také správne. Vtedy sa začne skutočný boj o Strieborný záliv a záchranu morských živočíchov, ktoré by prišli o svoj domov.

Ja, Michael Dormer, muž známy bystrím rozhodovaním, geniálnou schopnosťou zvážiť všetky za a proti v každej situácii a nájsť správnu odpoveď, som teraz zistil, že nech sa pozriem ktorýmkoľvek smerom, pri pohľade na možnosti, ktoré mám, by som najradšej padol na kolená ako malý chlapec a rozplakal sa.

Kniha má pomalší rozbeh, no ak zotrváte, ponúkne vám strhujúcu jazdu, z ktorej nebudete chcieť vystúpiť. Autorka čitateľov oboznamuje dôverne s prostredím, kde sa príbeh odohráva. Do detailov som si dokázala predstaviť záliv a taktiež ich obyvateľov. Príbeh je písaný z pohľadov viacerých postáv, avšak nie je to mätúce, postupne som si spravila o všetkých postavách obraz. Či to bola Liza, Hannah, Mike, Greg alebo Kathleen. Každý z nich zohrával v príbehu obrovskú úlohu, o ktorej som na začiatku nemala ani páru.  V podstate si ma táto kniha získala svojím príbehom, lebo nie je len o tom, ako sa Mike snaží pre svoju spoločnosť získať pozemky na výstavbu hotela a rekreačného strediska. Je v tom o mnoho viac, ako by si človek z anotácie dokázal predstaviť.

Liza si vo svojom živote prešla už kadečím. Keď sa v zálive objaví Mike, nemá z neho dobrý pocit, ale jej teta ju presviedča o tom, že je to iba ďalší turista, ktorý si chce odpočinúť od bežného života. Celý čas som netrpezlivo čakala, pokým sa odhalí jej tajomstvo. Strata dcéry ju poznačila a zmenila na nepoznanie, no aj napriek tomu pre mňa zostáva Liza McCullenová najsilnejšou hrdinkou, o akej som v poslednom čase čítala. Aj keď jej dcéra tu nebola, donútila sa žiť pre tú, ktorá jej ešte zostala. Hannah je jej celým svetom a spraví čokoľvek, len aby ju nestratila. V úvode som si nebola istá, čo si o Lize myslím, ale ako príbeh napredoval, získala si ma a tak som jej držala palce, aby neprišlo aj o ten zlomok šťastia, ktorý mala.

Oni by chápali, že toto je rozprávanie o prchavej rovnováhe, o pravde, s ktorou zápasíme, keď sme požehnaní a navštívia nás tie bytosti a vždy, keď otvoríme svoje srdcia – že niekedy človek môže zničiť niečo nádherné už len svojou blízkosťou.

Hannah je v knihe slniečkom. Jej kapitoly sa mi páčili najviac. Dostala som detský pohľad na celú vec, aj keď nemôžem povedať, že bola veľmi detinská. Na svoj vek je dosť múdra a chápe veci lepšie ako niektorí dospelí. Aj jej chýba jej mladšia sestrička a dáva to patrične najavo. V niektorých okamihoch bola jej prítomnosť v príbehu ako balzam na dušu, pretože vniesla do pochmúrnej atmosféry trochu svetla.

Tento príbeh má toľko veľa skrytých myšlienok, že je nemožné opísať všetky. Romány Jojo Moyesovej sú typické tým, že sa v nich vyskytuje silná hrdinka, ktorej osud hádže pod nohy polená a ona sa musí vysporiadať s prekážkami, ktoré pred ňou stoja. Tak isto to je aj v Striebornom zálive. Po tom, čím si Liza prešla, som sa čudovala, že je ešte schopná normálne fungovať. V živote nemala šťastnú ruku na mužov, a preto sa sústavne obáva sklamania.

Ale ja som sa smiala cez slzy, lebo som vedela, že niekedy je na svete viac dobra, než si človek vie predstaviť, a že všetko dobre dopadne.

Strieborný záliv nie je len príbehom o dvoch zaľúbených ľuďoch, ktorí si postupne nájdu k sebe cestu, ale taktiež aj o tom, ako jedno klamstvo môže ovplyvniť životy mnohých ľudí. Dej rozpráva aj o tom, ako človeku nič nie je sväté. Ľudia si niečo zaumienia a idú si tvrdohlavo za tým, nehľadiac na následky svojich činov. Ako skutky ľudí dokážu ublížiť. Je aj o nádeji, že sa všetko na dobré obráti, aj keď skutočnosť vyzerá inak. Nájdete tu mnoho myšlienok, ktoré vás donútia zamyslieť sa.

Toto určite nebola posledná kniha, ktorú som si od autorky prečítala, pretože som si jej štýl zamilovala. V deji nájdete nielen dramatickosť, ale aj humor. Toto všetko je pekne zabalené a naservírované a dostanete toho poriadnu dávku.

Recenzoval: Sue
http://secretworldofdeepsoul.delicate-flower.com/2015/05/29/jojo-moyesova-strieborny-zaliv/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.