bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJojo Moyesová – Dievča, ktoré si tu zanechal

Od anglickej autorky Jojo Moyesovej som si už dávno chcela niečo prečítať, pretože na jej diela som počula len dobré veci. Tak som sa pustila do knihy Dievča, ktoré si tu zanechal. Už po prečítaní anotácie som vedela, že to bude zaujímavý príbeh a autorka ma nesklamala.

Rozpráva o osudoch dvoch žien, ktoré sa nikdy nestretli, ale aj napriek tomu majú toho veľa spoločného. Autorka knihu rozdelila na dve časti. V prvej sa zoznámime so Sophie Lefrévovou, Francúzkou, ktorá je nebojácna a pre svoju rodinu a blízkych by spravila čokoľvek. V čase, keď krajinu okupujú Nemci, sa so sestrou musia postarať o celú rodinu. Po manželovi jej zostal jediný obraz, ktorý namaľoval.

„Ach tie ženy…“ obrátil sa k nej. „Žiť sa s nimi nedá, ale nemožno ich ani zastreliť, čo poviete?“

V druhej časti sa stretávame s Liv, ktorá prišla o manžela a teraz bojuje s ťažkou životnou situáciou. Zostal jej po ňom iba dom, ktorý sám navrhol a postavil, a tiež obraz neznámeho dievčaťa. Keď si však príbuzní autora robia naň nárok, Liv zisťuje, že nie všetko v živote má takú cenu, ako sa jej navonok javilo.

Autorka svoj príbeh pekne vystavala. Sophiiným príbehom si pekne vybudovala pôdu pre rozpracovanie celkovej myšlienky. Sophiin život chytí za srdce. Je to nebojácna žena, ktorá sa nezastaví pred ničím, aby ochránila svojich blízkych a priateľov. Dokonca má toľko odvahy postaviť sa nemeckým vojakom a žiadať o slobodu manžela. Pri jej príbehu mi tuhla krv v žilách. Kvôli tomu, aby sa jej rodina mala dobre, sa nebránila vziať na seba aj hanbu. Je to skutočne obdivuhodná hrdinka,  ktorá našla vnútornú silu a postavila sa voči nepriateľovi. Ale tento príbeh nie je iba o nej. Je aj o obraze s názvom Dievča, ktoré si tu zanechal, ktorý v deji zohráva dôležitú úlohu.

„Možno to nebude až také zlé. Nikdy nevieš.“

Autorka vložila veľký detail do opisov. Pri prvej časti mi naskakovala husia koža, pretože aj keď Sophiin príbeh bol vymyslený, vojna je až príliš reálna a tak som obdivovala jej silu, ako to všetko dokázala zvládnuť. Budete si vedieť dokonale predstaviť svet, v ktorom žila, jej obavy a starosti, jej túžbu byť všetkým nápomocná. Aj keď je kniha rozdelená na dve časti, Sophie v príbehu rezonuje až dokonca, pretože je to práve jej obraz, ktorý o takmer sto rokov obráti na ruby život Liv.

Celkovo je kniha napísaná skvelo. Nenájdete v nej miesto, ktoré by vás nudilo, alebo vás nútilo knihu odložiť. Autorka v nej načrtla aj romantickú zápletku, ktorá skvelo dopĺňa hlavnú myšlienku. Postupne ako sú odkrývané všetky záhady na pozadí príbehu o Sophie, dostávame jej komplexný osud a obraz o tom, akou osobou bola.

„Fakty existovali ako bodky v maľovanke, ktoré treba spojiť, ale akosi nedávali dokopy jasný obraz.“

Liv je ďalšou nebojácnou hrdinkou, ktorá bojuje za to, v čo verí a o čom je presvedčená, že je správne. Počas príbehu sa jej postava vyvíja. Je odhodlaná prísť záhade o obraze na koreň a tým ho vyhrať pre seba. Počas jej spoznávania pravdy narazí na nejedno úskalie, ktoré bude musieť prekonať.

Romantiku do príbehu autorka vložila veľmi dobre. Žiadne scény neboli presladené. Bolo ich tam tak akurát, aby vkusne doplnili celkovú atmosféru. Niekedy vás zastihne láska v tú najneočakávanejšiu dobu a vtedy vám nezostáva nič iné len ju prijať alebo sa jej strániť

„Kým som ťa nestretol, nevedel som, čo je šťastie.“

Dievča, ktoré si tu zanechal je príbeh o ľudskej chamtivosti a aj o tom, ako zdanlivo nepodstatné kúsky sa môžu spojiť do zmysluplného obrazu. Je o chuti bojovať za šťastie, lásku a všetky podstatné veci v živote.

Recenzoval: Sue
http://secretworldofdeepsoul.delicate-flower.com/2014/12/28/jojo-moyesova-dievca-ktore-si-tu-zanechal/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.