bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJojo Moyes - Dievča, ktoré si tu zanechal

Od Jojo Moyesovej u nás vyšlo už niekoľko kníh a tak som sa konečne odhodlala dať jej šancu. Bolo to správne rozhodnutie, zistila som totiž, že rozhodne vie písať a dúfam, že si od nej v budúcnosti ešte niečo prečítam.

Sophie žije počas prvej svetovej vojny v malom francúzskom meste okupovanom Nemcami. Obyvatelia mestečka to vôbec nemajú jednoduché, sú utláčaní a často hladujú. Sophiin manžel, maliar Edouard Lefevre, pred časom odišiel bojovať na front a Sophie ostal iba jeden obraz, ktorý namaľoval - jej nezvyčajný portrét. Práve tento portrét zaujme nového nemeckého kommandanta a Sophie je rozhodnutá urobiť čokoľvek, len aby sa mohla znova stretnúť so svojím manželom.

O mnoho rokov neskôr visí Sophiin portrét v dome Liv Halstonovej, ktorá ho dostala ako dar od manžela. Na jej prekvapenie vysvitne, že má obraz vysokú hodnotu a keďže sa ho Liv odmieta vzdať, začne sa boj o to, kto je vlastne jeho právoplatným majiteľom.

Ako som už naznačila, autorka nie je žiadna začiatočníčka a na tejto knihe je to skutočne poznať. Vybrala si zaujímavý námet, všetko dobre premyslela a zaujímavo prepojila minulosť s prítomnosťou. Navyše je jej štýl písania skvelý, užívala som si každú vetu. V príbehu neboli žiadne nudné pasáže alebo priveľa či naopak primálo opisov.

Mnohé knihy sa napriek prísľubom v konečnom dôsledku zameriavajú prevažne na romantiku a ja som z toho potom otrávená. Toto našťastie nebol ten prípad. Jojo čitateľom ponúka tiež náhľad na vojnu z (pre mňa nového) uhla okupovanej dediny i náhľad na problematiku kradnutých umeleckých diel. Popri rôznych detailoch spojených s umením a architektúrou, ktoré som si užívala, sa odvíjajú dve rozdielne, výborne zvládnuté romantické línie. Skutočne sa nemám na čo sťažovať.

Autorkine pisateľské zručnosti boli citeľné aj pri postavách - ani tie vedľajšie neboli "len tak do počtu", ale dotvárali celok. Páčilo sa mi, aké boli Sophia s Liv odhodlané a ľudské. Hoci obe robili chyby a občas sa správali hlúpo, mala som ich rada. Sophiinho manžela sme síce nemali príležitosť spoznať, Paul bol však fajn mužským hrdinom.

Sophie a Liv nemali práve ľahký život a atmosféra bola miestami rozhodne pochmúrna, no knihu by som neoznačila za depresívnu či príliš smutnú, ako by sa dalo pri vojnovej tematike očakávať.

Pokiaľ si chcete prečítať kvalitný, spletitý príbeh, ktorý okrem lásky ponúka tiež pohľad do minulosti a zaujímavú zápletku, Dievča, ktoré si tu zanechal je výborná voľba. Knihe udeľujem 4,5*. Napriek všetkým pozitívam mi v nej totiž čosi neidentifikovateľné chýbalo, dúfala som, že vo mne vyvolá intenzívnejšie pocity a dojmy. Z tohto dôvodu jej uniklo poslednej pol hviezdičky.

Recenzoval: Neliss
http://the-bookland.blogspot.sk/2015/01/jojo-moyes-dievca-ktore-si-tu-zanechal.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.