bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJo Nesbø – Šváby

Prvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: jedna z najlepších detektívok, aké som kedy čítala

Jo Nesbø je celosvetovo známym pojmom. Na konte má obrovské množstvo detektívnych príbehov. Do rúk sa mi dostala jeho kniha s názvom Šváby. Najskôr som k nej pristupovala skepticky, pretože keď som čítala Diablovu hviezdu, nezdala sa mi ničím výnimočná. Príjemná detektívka, ktorá neurazí ani nenadchne, teda aspoň mňa. Ale potom sa ku mne dostal tento príbeh a autor si svoju reputáciu u mňa napravil. Dostala som šialenú jazdu, kde som sa nestihla čudovať, čo sa vlastne v knihe deje.

Detektíva Harryho Hola poveria vyšetrovaním vraždy nórskeho veľvyslanca. Odlieta do Bangkoku, aby všetkému prišiel na koreň. Keďže veľvyslanec bol blízkym priateľom nórskeho premiéra, na ministerstve zahraničia sa šíri panika. Ako zabrániť rodiacemu sa škandálu? Na prvý pohľad jednoduchý prípad, no na ten druhý je všetko zamotanejšie, ako by sa mohlo zdať. Harry musí použiť všetky svoje detektívne schopnosti, aby mohol vraha dolapiť.

Minulý rok ho zdravili častejšie, najmä po televíznej diskusii, kde sa no novinárka spýtala, aké to je zabiť sériového vraha. „Nuž… Lepšie než odpovedať na tieto otázky,“ odvetil s úškrnom a tieto slová sa zaradili medzi najcitovanejšie výroky roka.

Príbeh sa začína pozvoľna. Autor vám dáva dostatok času, aby ste sa zoznámili s ústrednou zápletkou a nezmätie vás. Do príbehu zakomponoval väčšie množstvo postáv. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sú zbytočné, ale opak je pravdou. Všetko krásne do seba zapadá. Ani jeden okamih deja nie je navyše. Možno vám najskôr nebude dávať zmysel a budete krútiť hlavou, čo sa to, dopekla, stalo, no po dočítaní budete mať vo všetkom jasno.

Dej je postupne vygradovaný, bez hluchých miest, ktoré by čitateľa mohli odradiť. Obrovským plusom popri skvelému príbehu je autorov štýl. Je ľahký a svieži. Kniha sa vďaka tomu číta rýchlo. Keď som sa poriadne začítala, mala som ju problém odložiť, pretože som túžila dozvedieť sa, ako sa to všetko skončí. Príbeh je popretkávaný rôznymi zvratmi, ktoré nejedného čitateľa dokážu prekvapiť. Už som mala tušenie, kto je vrahom, a potom sa tam pán Nesbø rozhodol vsunúť scénu, ktorá všetko otočila naruby a ja som mohla začať od začiatku premýšľať, kto je páchateľ.

Mal čas spomenúť si, čo za pieseň mu znela v ušiach. All Along The Watchtower.A už si pamätal aj verš. There must be some way out of here, said the joker to the thief. Kiežby.

Šváby rozprávajú príbeh Harryho Hola, detektíva v službách nórskej polície. Holduje alkoholu a tak jeho nadriadení majú pocit, že je pre tento prípad tým najvhodnejším adeptom. Myslia si, že všetko rýchlo ututlú, ale Harry je profesionál a nezastaví sa, pokým všetkému nepríde na koreň. Jeho postava je komplikovaná. Nikto presne nevie, ako sa v danej situácii zachová, iba on sám. Je nevyspytateľný a za svojím cieľom si ide tvrdo, až kým ho nedosiahne. Dosť som si ho počas čítania obľúbila. Jeho povaha nemusí sadnúť každému, aj ja som občas nad jeho činmi a rozhodnutiami krútila hlavou, ale práve tento aspekt robí jeho postavu ľudskejšou a uveriteľnejšou. Nie je dokonalý ani sa o to nesnaží. Chce iba dobre robiť svoju prácu a byť tu pre svoju sestru, ktorá to tiež nemá ľahké.

Ostatné postavy mi veľmi nesadli, ale skvelo celý príbeh dopĺňali tak, aby bol z neho celok. Autor do knihy vložil aj chúlostivú tému, akou je detská prostitúcia. Myslím, že sa s touto myšlienkou slušne vysporiadal a tým aj celkovo oživil dej knihy. Suma sumárum, Šváby sú skvelou, napínavou, akčnou peckou, ktorá zaujme nielen milovníkov detektívok. Štýl, ktorým je písaná, vás chytí už v úvode a tak vám znemožní sa od príbehu odtrhnúť. K tomuto všetkému pripojte aj dávku humoru, ktorú autor do deja šikovne zakomponoval, a máte komplexné dielo, ktoré stojí za to.

„Doriti! Našli sme cudzinca v moteli s nožom v chrbte. Nemáme odtlačky prstov, nula podozrivých, ani náznak stopy!“

Recenzoval: Sue
http://secretworldofdeepsoul.delicate-flower.com/2015/04/28/jo-nesbo-svaby/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.