bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJeden plus jeden - Jojo Moyesová

Milujem horkú čokoládu a neviem sa jej prejesť. Milujem knihy Jojo Moyesovej a každú novú ešte viac...

jeden_plus_jedenJej posledný, preložený román Jeden plus jeden potvrdil, že  dobrá spisovateľka dozrieva ako víno. Život Jess, mladej ženy, ktorá v sedemnástich priviedla na svet dievčatko Tanzie–Constanze, vôbec nie je jednoduchý.

 Spolu s dcérkou, ktorá je malý matematický génius, Jess vychováva aj nevlastného syna Nicka.  Zanechal jej ho bývalý manžel, keď už nezvládal niesť bremeno každodenných povinností, a všetkých troch opustil.

Jess- Jessica  Rae Thomasová pracuje ako upratovačka, ale to čo zarobí, len horko ťažko uživí celú rodinu. Navyše im všetkým komplikujú život Nickovi spolužiaci, ktorí ho šikanujú  a fyzicky napádajú. Jedného dňa nájde Jess v taxíku rolku štyristo osemdesiatich libier a osobný preukaz.

Vie komu patria a chce ich čo najskôr vrátiť. V rovnakom čase však jej nadanej dcére ponúknu štúdium na prestížnej  súkromnej škole pre mimoriadne nadané deti... ale...napriek vysokému štipendiu sú náklady na štúdium privysoké.

Hrdinka príbehu sa dostáva do veľmi zložitej situácie. Svoje deti vychováva k čestnosti a zodpovednosti a aj ona sama je mimoriadne obetavý a čestný človek. Nájdené peniaze sú však aspoň čiastočná cesta k splneniu sna jej dcéry.

 Rozhodne sa, že si peniaze nechá, ale po častiach ich bude splácať.

Hlavný hrdina druhej línie príbehu je softvérový odborník, majiteľ dobre prosperujúcej firmy Ed-Edward Nicholls, ktorý sa dostane vlastnou naivitou a dobrotou do veľkých nepríjemností.

Jess, ktorá je na začiatku príbehu iba jednou z upratovačiek Edovho domu, mu nečakane skríži jeho vykoľajenú životnú cestu. Nielen ona ale aj jej dve deti a veľký, večne uslintaný pes Norman.

Ani sám nevie ako sa dostane do situácie, že túto veľmi zvláštnu rodinku vezie svojim luxusným autom do Škótska na matematickú olympiádu, ktorá by mala malej Tanzii zabezpečiť finančné prostriedky na štúdium.

Príbeh, ktorý je síce už od začiatku plný komplikovaných peripetií, začína nabrať na obrátkach. Práve tam sa začínajú dobrodružstvá, ktoré sú tak presvedčivé a realistické, až máte pocit, že sa to môže stať komukoľvek a kdekoľvek, ak sa s ním rozhodne osud pohrať...

Kniha je napísaná veľmi príjemným a kultivovaným jazykom/opäť výborný preklad/ a napriek tomu, že to nie je detektívka, nie je také jednoduché zatvoriť ju ..nedočítanú.

Moyesovej opisy nikdy nevyznievajú plošne a vždy poskytujú veľký priestor pre čitateľovu fantáziu. Aj preto ju mám tak rada.

Príbeh Jess, jej detí, Eda a psa Normana  je plný lásky, zakopnutí, bolesti, oddanosti ale najmä veľkej odvahy  a nezlomnosti hlavnej hrdinky. Vety, ktoré v najťažších chvíľach držia ju a jej deti nad vodou “Všetko dobre dopadne..Veď ja už niečo vymyslím..“ sú obdobou starej indickej múdrosti...Všetko sa dobre skončí...ak to ešte nie je dobre, tak to ešte nie je koniec...,ktorá patrí medzi moje obľúbené životné pravdy.

Autorka patrí medzi spisovateľky romantických románov, ale nie je romantika ako romantika.

   Knihy Jojo Moyesovej vo vás nezanechávajú pachuť ružových umelých cukroviniek, ale sviežu chuť čerstvého, sladkého ovocia. Možno preto, lebo majú takú silnú príchuť prirodzenej ľudskosti.

Príjemné čítanie, priatelia. Pre tých, ktorí autorku poznáte, skvelý čitateľský zážitok a vám, ktorí ste o nej ešte nepočuli ,príjemné zoznámenie...

Recenzovala: Eva Bujňáková

http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/168-jeden-plus-jeden-jojo-moyesov%C3%A1

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.