bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJamie McGuireová - Prozreteľnosť

Čo sa týka Jamie, tak rozhodne patrí medzi moje najobľúbenejšie autorky. Knihu Krásna katastrofa som si úplne zamilovala a nedávno som si zaobstarala aj knihu Chodiaca katastrofa a Prozreteľnosť.

Mala som však pocit ako keby bola Prozreteľnosť napísaná úplne inou autorkou. Naozaj som zostala dosť prekvapená, pretože Prozreteľnosť nebola až také skvelé dielko ako by som bola očakávala.

"Zastali sme na ulici za internátom. Jared ma mlčky odprevadil ku vchodu, no keď som sa dotkla kľučky, chytil ma jemne za rameno."

Kniha je jedno strašne veľké klišé. Zatiaľ čo v Krásnej katastrofe vytvorila jeden milý a dobre prepracovany, romantický príbeh, v Prozreteľnosti už využila kopu ošúchaných fráz. Bad boy Jared a minulosťou poznačená Nina (to tu už bolo). Ona ho chce, on sa od nej musí držať ďalej (to už tiež poznáme). Dajú sa dokopy, no päť strán na to sa rozídu (aj to je celkom známe). Proste klišé, klišé a samé klišé. Aj napriek všetkým týmto negatívnym veciam sa však kniha dala prečítať dokonca miestami aj s radosťou. Celé to zachránil autorkin štýl písania. Kniha bola opäť písaná takým jednoduchým, dobre čitateľným štýlom, typickým pre Jamie. Aj keď zápletka nebola nič extra, knihu som v pohode nakoniec dočítala a nepotrebovala som si pritom ani vytrhať vlasy (iba miestami).

Opäť raz to najviac celé skazila hlavná hrdinka - Nina. Mala ťažký život, stratila otca, na svet pozerala inak. Keď sa objavil Jared, učaroval jej a ona verila, že bude šťastná. To jej však nedávalo dôvod, aby na každej druhej strane mrnčala, kašlala na svojich kamarátov, bola rozmaznaná a znepríjemňoval všetkým (vrátane mňa život). Na svet sa pozerala podľa mňa strašne sebecky a nedospelo a niektoré jej rozhodnutia ma skoro stáli nervy a zvyšovali mi poriadne krvný tlak. Jared bol naproti nej úplne úžasný. Prišlo mi riadne milé ako chcel vždy Ninu ochraňovať a to aj v nie veľmi nebezpečných situáciach.

"Odviezli sme sa na adresu uvedenú na účtenku. Keď sme zastavili pri obrubníku, nervózne som krútila prsteňom." 

Čo ma však začalo hnevať najviac bol vytvárajúci sa ľúbostný trojuholník. Zvládnem všetko, no ľúbostné trojuholníky sú už nad moje sily. Do vzťahu Jareda a Niny sa zapojí ešte aj Ray, Ninin kamarát, ktorý je do nej už dlho zaľúbený a je to malé uplakané šteniatko, ktoré sa môže iba na všetko pozerať a dúfať, že sa niekto nad ním zľutuje. Som rada, že Rayovi dávala autorka menej priestoru, lebo bol až príliš sladký a precitlivený. Miestami mi prišiel ako keby mal byť dievča a nie chlapec. 

Ak si odmyslíme, že trištvrte knihy tvrila len romantická zápletka a komplikovaný vzťah Niny a Jareda, tá zvyšná trištvrtina bola skvelá. To tajomtvo okolo Niniho otca, miestami pochmúrna atmosféra a boj dobra a zla sa mi mimoriadne páčil a autorke som všetko uverila. Keby kniha nebola taká strašne presladená, bolo by to jedno vynikajúce dielko. Naozaj ma mrzelo, že autorka nezvolila radšej inú romantickú zápletku, ktorá by tak čitateľa citovo nevyčerpala. Taktiež som mala ešte pocit, že sa autorka sústredila iba na hlavné postavy a na vedľajšie sa vykašlala. Miestami mi chýbalo nejaké to rozptýlenie. 

"Jared ma zdvihol zo zeme, kľakol si k trezoru a otvoril ho. Potom sa predklonil a zovrel si koreň nosa." 

Celkovo som z knihy dosť zmätená. Mala som na ňu príliš veľké očakávania, pretože som proste čakala, že keď to napísala Jamie, bude to niečo neskutočné, úžasné a perfektné. Práve preto bolo moje sklamanie oveľa väčšie. Aj napriek tomu si však myslím, že kniha určite stojí za prečítanie a že zaujme všetky romantické duše, ale aj množstvo iných čitateľov.

Hodnotenie: ***

Recenzoval: Veronika Dadíková
http://book-fans.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.