bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skJ. K. Rowling - Fantastické zvery 2: Grindelwaldove zločiny

Podobne ako pri prvej časti novej päťdielnej série filmov zo sveta Harryho Pottera, aj pri tej druhej sme sa okrem filmu dočkali tiež pôvodného scenára. Okrem samotného textu v knihe nájdete zároveň užitočný slovník filmových pojmov, zoznam tvorcov & hercov, krátky predslov a info o Rowlingovej. Samozrejme, všetko krásne graficky spracované. Ale je táto publikácia viac než len ozdoba poličky v rámci potterovskej zbierky?

 

Na konci prvého dielu sa podarilo zajať temného čarodejníka Gellerta Grindelwalda. Lenže ten z väzenia unikne počas prvých scén a zvyšok času trávi manipulovaním ostatných, verbovaním stúpencov a pripravovaním sa na prevrat. Grindelwald sa rozhodne na svoju stranu získať i obskuriála Credenca - nie je však jediný, kto má o chlapca záujem. Na scénu sa vracia základná štvorka z jednotky - Newt, Tina, Jacob, Queenie - a niekoľko zlatých potvoriek. Zároveň sa zoznámime s novými postavami a navštívime nové miesta.

Ako hovorí anotácia: "Tajomný príbeh plný mágie sa presunie z New Yorku do Londýna, Paríža, dokonca aj do Rokfortu a odkrýva novú kapitolu z čarodejníckeho sveta."

Začnem tým, že zbožňujem jednotku. Newtov jedinečný charakter, všetok ten humor, roztomilé príšerky, čarovnú jednoduchosť príbehu... Bola som nadšená a prečítanie scenáru moje nadšenie ešte umocnilo. Pri dvojke som, žiaľ, kino opúšťala značne sklamaná. (O filme sme s Michelle už písali.) Na rozdiel od jednotky je v nej značný nedostatok Newta a jeho zverov, atmosféra potemnieva a väčšinu času sa rieši politika alebo komplikované rodinné vzťahy. K tomu si prirátajte značne nepravdepodobné situácie a fakt, že sa nedeje nič zásadné. Ide skôr o akési pripravovanie pôdy pre ďalšie pokračovania.

No úplne najhoršie je, že sa Rowlingovej nepodarilo zachovať konzistentnosť (snažila sa vôbec?). Známe postavy sa náhle správajú úplne inak (najmä Queenie som nespoznávala), nerešpektuje svoje vlastné pravidlá, ignoruje fakty... Niektoré zo zdanlivých chýb sa dajú s trochou kreativity dovysvetliť (napríklad premiestňovanie do Rokfortu), iné veci sa možno podarí zachrániť v trojke (žeby nás malo záverečné odhalenie zavádzať?). Ibaže mladá Minerva McGonagall tam skrátka nemala čo robiť.

Na druhej strane, stále sa mi pozdáva myšlienka, že spoznávame nové časti a novú éru čarodejníckeho sveta, herecké výkony sú výborné, samotný Grindelwald je vydarený záporák a vo všeobecnosti pri pozeraní filmu netrpíte.

Ostáva už iba jedna zásadná otázka - má zmysel čítať scenár? Podľa mňa áno. Považujem za zaujímavé zisťovať, ako taký scenár vôbec vyzerá (vás proces vzniku filmu nefascinuje?), z čoho presne sa pri vytváraní filmu vychádzalo a čo dotvárajú herci, efekty a tak ďalej. Pri čítaní som si úspešne ujasnila niektoré veci a dodatočne ocenila detaily a prepojenia, ktoré mi v kine unikli. Taktiež som mala príležitosť sa k príbehu v pokoji ešte raz vrátiť vlastným tempom a zamyslieť sa nad ním bez toho, aby som si musela znova pozrieť film. Takže ak máte v deji nejaké nejasnosti, ste zvedaví na všetko spojené s natáčaním, prípadne ste jednoducho verný fanúšik Harryho Pottera... Určite knihe venujte pozornosť.

Recenzovala: Kristína Smolková
https://the-bookland.blogspot.com/2019/02/j-k-rowling-fantasticke-zvery-2.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.