bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skIné zlo

Priznám sa, že k tejto knihe ma prilákala hlavne zmienka o tom, že je v nej Agatha Christie a výber ma nesklamal. Ukázalo sa, že písať knihy "podľa istého vzorového štýlu" je možné. Andrew Wilsom to vraj praktizuje pri písaní životopisov slávnych osobností. Mne sa to páči, je to lákavé a dalo by sa tak postupovať (do istej miery) aj pri písaní recenzií...

Detektívka "Iné zlo" je, akoby od Agathy Christie, ale napísal ju spisovateľ Andrew Wilson, no číta sa ako klasická úspešná detektívka od Agathy... 

Na začiatok je treba objasniť, o čo vlastne ide. Andrew Wilson je novinár a spisovateľ. ktorý píše hlavne životopisy slávnych osobností. Je zvláštne a zaujímavé, že v tejto detektívke vystupuje ako hlavná postava sama Agatha Christie a zapája sa do vyšetrovania niekoľkých vrážd. Je to už druhá detektívka Andrewa Wilsona s postavou Agathy Christie. Jeho prvou knihou s Agathou bol "Talent na vraždenie".

Agathino rozprávanie začína počas pohodlnej plavby z Anglicka do Tenerife na Kanárskych ostrovoch. Cestovateľská pohoda je prerušená nešťastným skokom jednej cestujúcej do rozbúrených vĺn a následnou búrkou. To je však len začiatok. Na ostrove si Agatha dlho neužije slnečných pláži, dramatické udalosti a ďalšie vraždy jej narušia pokojný spánok. Agatha totiž cestuje na Tenerife s tajným poslaním pomôcť pri odhalení páchateľa a pozadia tajomnej vraždy istého anglického tajného agenta. 

Tu treba povedať, že dej je situovaný do obdobia po Veľkej vojne a ako inak, v pozadí sa mihnú aj podozrenia o kontaktoch istých osôb na ruských tajných agentov. Agatha je však vždy pripravená na rôzne eventuality a zvraty vo vyšetrovaní. Využíva svoje ošetrovateľské skúsenosti z vojny, aj dokonalú znalosť všetkých známych jedov. Skutočné vraždy sú však vždy trochu iné ako tie v detektívnych románoch.

Agatha aj tu disponuje talentom na odhalenie súvislostí deja  a z príznakov a okolnosti vie dedukovať správne závery pri hľadaní riešenia.

Iné zlo sa číta veľmi dobre, ako by to napísala sama Agatha Christie. Konečne, veď kniha je písaná v prvej osobe, ako by to rozprávala ona sama. Istú rolu v príbehu hrá aj zmienka o okultizme, či podozrenie istej osoby z okultizmu. V dnešnej dobe nesmie chýbať ani dvojica mužov s veľkými vzájomnými sympatiami...

Zvláštne pôsobí atmosféra Tenerife s postavami v dobových oblekoch, so spôsobmi vyššej anglickej spoločnosti. Teda žiadna letná dovolenková pohoda ako ju dnes poznáme, ale večierky sú takmer na dennom poriadku.

Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/501784/ine-zlo.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.