bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skImaginárny priateľ - Stephen Chbosky

O autorovi

Stephen Chbosky je americký režisér, scenárista a spisovateľ. Jeho knižný debut Charlieho malé tajomstvá zožal u mladých čitateľov obrovský úspech. V roku 2012 napísal na motívy knihy aj scenár a film napokon sám režíroval. Zahrali si v ňom hviezdy ako Logan Lerman, Emma Watsonová a Ezra Miller. Rovnako režíroval aj slávny film z roku 2017 Obyčajná tvár s Juliou Robertsovou, Owenom Wilsonom a Jacobom Tremblaym. Horor Imaginárny priateľ je Chboského dlhoočakávaný druhý román. Pracoval na ňom celé roky a jeho rozsah a citový podklad nanovo definujú tento žáner.

Anotácia

Na šesť dní sa pod ním zľahla zem. Potom sa vynoril uprostred noci...
Slobodná matka Kate Reesová uteká z násilného vzťahu, aby si zachránila život. So synom Christopherom zakotvia v malom mestečku v Pensylvánii, ďaleko od všetkého. Spočiatku sa Mill Grove javí ako dokonalý úkryt. Jedného dňa však sedemročný Christopher zmizne. Šesť dní ho nik nevie nájsť. Napokon vyjde uprostred noci z lesa na okraji mesta bez viditeľných poranení. Tvrdí, že mu nik neublížil, no nie je schopný opísať, čo sa mu prihodilo. Spomenie len akéhosi dobrého pána, ktorý ho vyviedol na cestu a vzápätí utiekol. Christopher odvtedy počuje hlasy, trpí ukrutnými bolesťami hlavy a je posadnutý úlohou, akú môže splniť len on ? postaviť v lese do Vianoc domček na strome, inak jeho mama a všetci v meste už nikdy nebudú ako predtým.

 

 

Vojak je naša posledná šanca. Keď ho dostaneme z pomyselného sveta a vrátime do skutočného sveta, potom ju môže zastaviť. Ale ak nie, všetko je stratené. Urobím, čo môžem, aby som ti pomohol, ale zachrániť ho musíš sám. Drží ho v reťaziach v mojom dome. Choď doň cez deň. Buď absolútne ticho. Vyskúša ťa, aby zistila, či si tam. NEPREPADNI PRI SKÚŠKE. Ak ťa chytí, už ťa z pomyselného sveta nikdy nepustí.

 

Môj názor

Toto bola prvá kniha, ktorú som od pána autora čítala. Musím sa priznať, že ma očarila pútavá anotácia, ktorá sľubovala zaujímavý príbeh. Prvé stránky knihy ma veľmi bavili. Na štýl písania pána autora som si rýchlo zvykla. Kniha sa čítala rýchlo a ľahko, takže sa nemusíte báť hrúbky knihy. Prvá polovica knihy sa mi veľmi páčila. Dej ma úplne vtiahol do knihy a ja som ju nechcela prestať čítať. Chlapec, ktorý zmizol a objavil sa z ničoho nič bol pre mňa záhadou. Bavil ma aj súboj dobra so zlom. Dokonca som sa pri niektorých scénach bála a pripadali mi hrozivé, keďže išlo o malého chlapca. Druhá polovica knihy ma bavila menej. Zdalo sa mi, že dej autor zbytočne naťahuje a dopĺňa zbytočnými scénami. Postupne sa nám však odhaľujú temné tajomstvá minulosti a boj medzi dobrom a zlom sa poriadne vyostruje. V tejto časti som sa však dosť často strácala v deji. Veľakrát som sa pristihla pri tom, že nechápem, čo tým autor vlastne chcel povedať. Musela som si niektoré kapitoly čítať viackrát, čo ma len zbytočne zdržovalo. Niektoré scény nedávali zmysel ani neboli nijak objasnené.  Kniha však nebola vôbec predvídateľná, čo vnímam ako veľké plus. Dokonca sa mi páčilo, že sa autor inšpiroval náboženskou tematikou. Pomyselný svet bol zaujímavý a veľmi sa mi páčilo jeho fungovanie. Bolo zaujímavé čítať o tom, ako sa s nami dokáže zlo pohrať a zmanipulovať nás. Normálne mám pocit, že sa na jeleňou už nebudem tak pozerať ako doteraz ( :D ). Autor ešte pekne vykreslil puto matky a syna, ktoré bolo veľmi silné. 

No, čo sa týka postáv, tak nie každá z nich mi sadla. Autor charaktery postáv  nerozvíja, čo je veľká škoda. Čakala som určitý charakterový prerod, hlavne u záporných postáv ale ten nenastal. Postavy boli ploché a desivé, dokonca aj tie detské.  Každá z nich však mala temné tajomstvo.

Záver knihy bol neskutočný. Boj medzi dobrom a zlom sa mi veľmi páčil, aj keď bol dosť chaotický. Koniec knihy bol dokonca plný prekvapení a nečakaných zvratov.  Táto kniha nesadne každému, no odporúčam siahnuť po knihe a urobiť si vlastný názor.  Ja osobne neľutujem, že som si ju prečítala. 

Recenzovala: https://michabooks.blogspot.com/2020/11/imaginarny-priatel-stephen-chbosky.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.