bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skIan Caldwell: Piate evanjelium

Dnes tu máme recenziu na knihu z trošku iného súdku. Ide o konšpiračný thriller Piate evanjelium. Musím sa priznať, že čítanie tejto knihy bola veľmi ale veľmi dlhá púť. Prečo, to sa dozviete v dnešnej recenzii. Knihu Piate evanjelium mi venovalo vydavateľstvo IKAR, ďakujem.

Anotácia:
Stratené evanjelium, kontroverzná relikvia a posledné želanie zomierajúceho pápeža. To sú tri dôvody, pre ktoré sa dvaja bratia - vatikánski kňazi - podujmú rozlúsknuť najväčšiu záhadu v dejinách kresťanstva.
Je rok 2004, pôsobenie Jána Pavla II. na pápežskom stolci sa chýli ku koncu a vo Vatikánskych múzeách sa pripravuje záhadná výstava. Týždeň pred slávnostnou vernisážou na tajnom stretnutí neďaleko Ríma zavraždia jej kurátora. Tej istej noci sa do vatikánskeho bytu otca Alexandra, gréckokatolíckeho kňaza spolupracujúceho s kurátorom výstavy a otca päťročného chlapca, ktosi vláme. Polícii sa nedarí odhaliť vinníka, preto otec Alex v zúfalom úsilí ochrániť svoju rodinu začne vyšetrovať na vlastnú päsť. Ak chce nájsť páchateľa, musí najprv rozlúštiť nečakaný objav mŕtveho kurátora: pravdivé svedectvo štyroch evanjelií - a menej známeho evanjelia s názvom Diatessaron - týkajúce sa najškandalóznejšej svätej relikvie kresťanskej cirkvi. Ako sa však otec Alex blíži k odhaleniu skutočnej príčiny priateľovej smrti a dôsledkov, aké by mohla mať na budúcnosť dvoch najväčších kresťanských cirkví na svete, zisťuje, že mu je v pätách niekto, kto má s výstavou vlastné zámery. Ak chce prežiť, musí byť šikovnejší.


Ak sa zaujímate o konšpiračné teórie a navyše nepohrdnete krimi knihou, tak táto kniha by vám mohla byť veľmi blízka. A preto som sa pre túto knihu rozhodla hneď ako som si prečítala anotáciu. Najskôr to išlo rýchlo, strana za stranou ale neviem, potom sa niečo zmenilo. Pri čítaní som sa začala nudiť a dokonca ma ani moc nezaujímalo ako to celé dopadne. Dôvod? Kniha dejovo nie je zlá, problém však bol v tom ako to bolo celé podané a popisy udalostí boli neskutočne zdĺhavé a nudné. Až príliš mnoho opisov činnosti, ktorá dej nikde neposúvala. Sadol si, postavil sa, otvoril dvere, zatvoril dvere, odišiel atď. Dialógy mi občas prišli strašne, hm, divné. Neviem to vysvetliť ale občas som mala pocit, že tie rozhovory nemajú ani hlavu ani pätu. Opisy z minulosti boli fajn pekne opísané ale niekedy ten dej tak často skákal z prítomnosti do minulosti, že som zostávala dosť zmätená. No a potom sú tu hlavné postavy. Tie ma bohužiaľ nudili. Jednoducho mi nesadli a tak dočítanie knihy sa stále predlžovalo a predlžovalo, až som sa nakoniec dáko zaprela a knihu horkoťažko dočítala. Od knihy som asi očakávala veľa, minimálne, že to bude tak dobre prešpekulované ako napr. DaVinciho kód. Nebolo.

Nie som žiaden expert na cirkev a tak občas som ostala značne zmätená, resp. znudená keď som čítala niečo na túto tému. Jasné, že vedela som do čoho idem ale toto ma naozaj nebavilo čítať, pretože nebolo to tak podané ako som očakávala. Celá tá záhada okolo turínskeho plátna bola fajn a samotná vražda tiež nebola tak zlá a v konečnom dôsledku sa mi páčila sa, ale ako som písala problém bol v tom ako to bolo napísané a celkovo podané. No ale viete ako sa vraví, koľko ľudí toľko chutí a stretla som sa s názormi, že kniha bola úžasná. Ak sa o takúto nižnú tému zaujímate, knihu skúste, možno vám to sadne perfektne. Dosť ma mrzí, že dávam knihe takéto hodnotenie ale nechcem sa tváriť, že kniha bola perfektná, keď ja som to takto nevnímala.

Recenzovala: Monika Fejfárová
http://battyamnesia.blogspot.sk/2015/11/piate-evanjelium-ian-caldwell.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.