bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHolly Blacková a Cassandra Clareová: Železná skúška (Magistérium #1)

Sú tam nadprirodzené bytosti a hrdinka sa zamiluje... prichádza nový Súmrak! Odohráva sa to v budúcnosti... pripravte sa na nové Hry o život! Hlavný hrdina sa dostane na čarodejnícku školu... chaos a panika, je to NOVÝ HARRY POTTER!!!

Stačí vám 50 strán, aby ste pochopili, že zďaleka nie. Obe autorky za sebou už majú tisíce strán vlastných kníh a človek by čakal, že sa to na kvalite nejako odrazí... ale bude čakať márne. Železná skúška síce má niečo s Harrym Potterom spoločné, ale nie je to ani kvalita, ani magickosť, ani návykovosť.

http://4.bp.blogspot.com/-gSzGMrKEUxc/VXSS6K3ZBeI/AAAAAAAAQnk/PYhgWUlbH-4/s1600/%25C5%25BDelezn%25C3%25A1%2Bsk%25C3%25BA%25C5%25A1ka.jpgŤažko nájdem niečo originálne, čoho by som sa mohla chytiť. Callum má 12 rokov a za otca mága, čo znamená, že ho čakajú prijímacie skúšky do čarodejníckej školy: magistéria. Callov otec však na mágiu zanevrel a Call celý život počúva, ako ho v magistériu čaká iba nešťastie a smrť.

Opak je však pravdou, pretože na Calla čaká dvojica najlepších kamarátov, Draco Malfoy, Neville Longbottom, Dumbledore a dokonca aj Lord Voldemort - len s inými menami a zvratmi, ktoré by ste čakali od pochybnej fanfiction, a nie dvoch renomovaných autoriek.

VEĽMI som sa snažila pristupovať k Železnej skúške s otvorenou mysľou a neustále tam nevidieť niečo iné - ale nedalo sa to. Jediný záblesk originality sa objaví niekde po 170 stranách, ale to už kniha takmer končí a svetielko nádeje hneď aj zhasne. Všetko ostatné je "čo by bolo keby sa niečo v Harry Potterovi stalo trochu inak".

V tomto bode nasleduje "Vyber si vlastné dobrodružstvo" časť recenzie: Kto túto knihu bude čítať?

Ak ste na túto recenziu narazili cez vyhľadávanie, pretože hľadáte niečo pre vašu 10 až 12-ročnú ratolesť, tak do nej s čistým svedomím investuje. Ja by som do nej investovala, pretože si pamätám, s akým nadšením by som v tom veku podobnú knihu zhtla. Je to ako Harry Potter a presne o to ide - že je tam čarodejnícka škola, mladí hrdinovia, boj proti temnému pánovi, je to plné dobrodružstva, kamarátstva a odvahy. Najhoršie, čo sa môže stať, bude pokarhanie od triednej učiteľky, pretože si fascinovaný potomok tajne čítal cez hodinu.

Ibaže ak tieto riadky čítate preto, lebo viete, že middle grade nemusí byť len naivná vykrádačka legendárnych fenoménov, ale môže byť rovnako originálne, pútavé a zábavné - a myslíte si, že Železná skúška toto môže spĺňať - ostanete sklamaní.

Celý svet Magistéria je neopísateľne povrchný - od žltých školských autobusov až po čarovanie v štýle "Callum priložil ruky na zlomenú nohu a pocítil, ako cez neho prechádza liečivá mágia". Stále nechápem, kde sa stala chyba, pretože som čítala knihy oboch autoriek - ktoré SÚ schopné vytvoriť živé a premyslené svety. A zrazu príde Železná skúška, ktorú akoby premysleli behom hodiny a ešte sa aj potľapkali po pleci, ako dobre im to ide. Ten svet je taký plochý, že ani nemám o čom písať.

Keby Železnú skúšku nenapísali dve bestsellerové autorky, zapadla prachom a o rok by si na ňu nikto nespomenul. Priemerný príbeh (pridajte alebo uberte hviezdičky podľa toho, ako dobre sa vyznáte na fanfiction.net), lenivý a nerozvinutý svet, málo čara a pútavých momentov. Ak chcete čítať magické middle grade, mám pre vás lepšie odporúčanie.

Železná skúška nie je kniha pre dospelých. Je tu pre vaše ešte-nie-násťročné dieťa, ktoré zatiaľ neobjavilo raj originálnych príbehov, ktoré ho čakajú, keď bude staršie... a poteší sa, ak jeho cesta k nim bude viesť cez túto knihu.

Recenzovala: Jana Kolenová

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.