bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skGayle Forman - Kam zmizla

Po úspešnom dočítaní knihy Zostaň so mnou som bola trošku zmätená, pretože okolo tej knihy bolo obrovské haló a dokonca kniha bola aj sfilmovaná. A môj názor bol taký, že príbeh je slabý na to aby mohol utiahnuť celovečerný film. Ale tak pomyslela som si, v pohode, niekomu sa to môže páčiť. 

Keď som videla, že vychádza aj druhý diel, váhala som mám siahnuť práve po pokračovaní... Nebola som si istá. Nevedela som si ani predstaviť ako sa bude dej ďalej vyvíjať a bála som sa, aby ma kniha a teda aj celý príbeh ešte viac nesklamal. No myslím, že asi nesklamal.

To či kniha bude v poličke pri prvom diele, som do poslednej chvíle nevedela, no nakoniec som sa rozhodla, že dám autorke ešte jednu - štvrtú a zároveň poslednú šancu. Autorka Gayle Forman má na môj vkus veľmi zvláštny štýl písania. Jednak to je na mňa veľa zbytočného opisu a aj čiastočná retrospektíva. Alebo aby som bola presnejšia, autorka príbeh stavia na dvoch časových líniách. Jednej prítomnej a druhá je retrospektívna. V tej sa vracia k rôznym časovým udalostiam, ktoré sa neodohrávajú chronologicky za sebou. Ale je to z jednej časti zaujímavé, pretože nikdy neviete kam sa v rozprávaní zrazu ocitnete. Je to ako keď otvoríte kinder vajce, nikdy neviete čo na vás čaká vnútri. A to to bolo tak, že nikdy ste nevedeli čo vám prinesie nová kapitola, v akom období sa ocitnete.
No a tie opisy. Vidím to tak, že keby som tie opisy mala ja zredukovať tak kniha Kam zmizla, ktorá má 232 strán by zrazu mala okolo 150 strán a bola by som s knihou vysporiadaná. A tým pádom by som si vedela predstaviť aj to, že prvý a druhý diel by som spojila do jedného dielu a nerobila z toho sériu. Ale fajn, to je môj názor.

Celkovo príbeh bol podľa mňa o čosi lepší ako bol prvý diel. Predsa len tentokrát nám ho rozprával hrdina, ktorý bol pri vedomí a nie v kóme ako tomu bolo v prvom diele. 
Adam Wilde. Po nešťastnej nehody ubehli už 3 roky a cesta Adama a Mie sa rozišla. Musím povedať, že pre Adama to bolo príliš kruté. Pri jeho rozprávaní som mala niekedy sto chutí Mii jednu plesknúť nech sa spamätá.
Cesty Adama a Mie sú úplne odlišné a začínajú na opačnej strane krajiny... No osud akoby chcel, aby sa ich cesty opäť spojili a uvedomili si o čo prišli. No otázne je, či je ešte možné aby mali spoločnú budúcnosť. Predsa len, ich životy a ich ciele sú odlišné. No jedno majú spoločné. Minulosť.

Zaskočilo ma keď som zistila, že keď si vezmem tu líniu prítomnosti, tak autorka sa tam zamerala na hodín +/- nejaká ta hodinka hore dole. A samozrejme záver, ktorý tam nerátam.
No musím sa priznať, že tento diel sa mi viacej páčil ako prvý. Samozrejme mal svoje muchy, ale aj tak to bolo dobré oddychové čítanie. No neviem, či po knihe siahnem aj druhý raz. Či už po tejto, alebo po inej knihy tejto autorky. Príbeh bol fajn, ale ten jej štýl písania, ten mi naozaj nesedí. No aj tak na záver recenzie môžem knihu odporúčať všetkým romantickým dušiam.

Recenzovala: Hana Kubišová

http://kniznemaniacky.blogspot.sk/2015/08/recenzia-gayle-forman-kam-zmizla.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.