bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFrederick Forsyth - Outsider (Môj dobrodružný život)

Priznám sa, že donedávna som o Frederickovi Forsythovi nepočula. Pokiaľ ste na tom podobne, zoznámte sa - Forsyth je britský autor, citujem, "svetových politických bestsellerov, jeho romány preložili do mnohých svetových jazykov a niektoré z nich boli sfilmované". Napísal napríklad knihy ako Šakal, Spis Odessa, Žoldnieri či mnohé ďalšie. Pýtate sa, o čom je, prepána, jeho biografia a čím ma zaujala?

"Zakaždým som sa ocitol uprostred diania. A predsa som zostával outsiderom..."

Frederick Forsyth o spisovateľskej kariére nikdy nesníval. Túžil sa stať pilotom a neskôr precestovať svet. Príležitosť mu na to dala práca zahraničného korešpondenta pre agentúru Reuters a neskôr práca reportéra BBC. Počas svojich ciest sa ocitol v Paríži, Východnom Berlíne, v Nigérii počas občianskej vojny... Skrátka, jeho život rozhodne nebol nudný.


"Stalo sa mi v živote, že som ledva unikol hnevu hamburského obchodníka so zbraňami, v občianskej vojne v Nigérii ma takmer trafil MiG a v Guinei-Bissau som pristál v centre krvavého prevratu."

Štýl písania je vždy dôležitý, o to viac, keď nejde o knihu plnú strhujúceho deja. Outsider je našťastie napísaný jednoducho a čitateľne. Autor sa postupne venuje podrobnému rozprávaniu o celom svojom živote - od detstva (už vtedy začal zbierať zážitky v zahraničí), cez mladosť (kedy si tvrdohlavo šiel za svojím), dospelosť, až po starobu. Celé rozprávanie je napokon veľmi pekne uzavreté, no to si už musíte prečítať sami.

Veľká časť knihy je zameraná na Frederickovu prácu korešpondenta a reportéra, v tomto období videl a zažil skutočne veľa, párkrát mu šlo dokonca o život. Neskôr vysvetľuje, ako sa vlastne dostal k písaniu a predstavuje niektoré zo svojich kníh. Musím poznamenať, že ma námetmi rozhodne zaujali. Zaskočilo ma však, že hoci o písaní padne veľa slov, akosi som "necítila" autorovu lásku k písaniu.

Pri čítaní Outsidera som sa dozvedela pre mňa nové fakty a zaujímavosti - či už šlo o situáciu v komunistickom Východnom Berlíne, v BBC, o Nigérijskú občiansku vojnu, tajné organizácie,... Frederickovo rozprávanie na mňa pôsobilo vierohodne, hoci si človek nikdy nemôže byť celkom istý, že číta objektívnu pravdu.

So zaujímavými časťami som si však prečítala i kopu nepodstatných (aspoň pre väčšinu smrteľníkov) detailov o lietadlách. Často som sa taktiež nedokázala ubrániť dojmu, že by text mohol byť kratší, údernejší, menej rozvláčny a menej odosobnený. V knihe mi chýbali emócie zo strany autora. Takto ju síce vnímam ako zaujímavú obsahom, ale jej spracovanie ju nedokázalo vytrhnúť z kategórie "prečítala som, neurazilo, nenadchlo".

Bez výčitiek vám môžem Outsidera odporučiť, ak ste fanúšikom autorových kníh alebo radi čítate biografie ľudí, ktorí majú čo povedať - za skúšku to stojí. Mňa bohužiaľ Outsider nezaujal a neobohatil natoľko, ako som pôvodne dúfala.

Recenzovala: Kristína Smolková
http://the-bookland.blogspot.sk/2016/07/frederick-forsyth-outsider-moj.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.