bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skErnest Cline: Ready player one

... alebo všetky vlhké sny geekov popísané na stránkach jednej knihy.

Definícia pojmu geek – počítačový nadšenec so všeobecným prehľadom v IT. Vyzná sa v moderných technológiách, dokáže ovládať PC na pokročilej úrovni. Svoj voľný čas trávi pri počítači, no má široký prehľad aj čo sa týka sledovania filmov, hudby, počítačových a spoločenských hier. Zväčša nie je športovo založený a nosí tričká s logom svojej obľúbenej hry/filmu/seriálu.

... lenže budúcnosť je plná geekov. Svet si už dávno vykopal svoj hrob. Prostredie je znečistené, prepukol hladomor, všade vládne chudoba. Väčšina ľudstva uteká z tejto bezútešnej reality do reality virtuálnej. Do prostredia OASISu. Je to svet neobmedzených možností. Svet, akoby poskladaný z nezmerného množstva online hier a výukových programov. Niečo, ako keby ste dali dokopy Second life, World of Warcraft, Aion, Guild wars a vašu vlastnú školu prenesenú do virtuálnej podoby. Plus ešte ďalších milión vecí.

A je zadarmo. Stačí maska, rukavice a napojiť sa. Lenže jeho tvorca zomrel a celý svoj majetok, ako aj celý OASIS odkázal ... pam pararam... tomu, kto rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. On bol tiež geekom s obrovskou záľubou v popkultúre 80tych a 90tych rokov 20. storočia, a preto hráči, ktorí chcú získať jeho bohatstvo musia dopodrobna naštudovať všetko, čo sa dá, o umení a zábave konca 20.storočia.

Hlavnou postavou je mladík (tuším 20 rokov plus) s minimom príjmov a veľkou túžbou zbohatnúť. Už tým sa kniha odlišuje od bežnej YA scény. Hrdina nekoná, aby zachránil svet, prípadne zachránil svoju milú. On myslí iba svoju budúcnosť! Pravda, nakoniec bude musieť trocha poopraviť svoje presvedčenie, keďže do deja vstupuje mocná spoločnosť, ktorá netúži po ničom inom, než po vlastníctve a následnom spoplatení OASISu. A do deja vstupuje i ženský aspekt. Mladý hrdina sa virtuálne zaľúbi, veď aj virtuálny bozk je bozk a virtuálny sex je ...

Pre koho je Ready player one určený?

-          Pre geekov. Pre tých, ktorí sa večne nachádzajú niekde v priestore medzi operadlom stoličky a monitorom. Určite si nebudú počas čítania hrýzť nechty od nervozity, lebo im starší a direktívnejší člen rodiny zakázal zapnúť počítač.

-          Dnešným tridsiatnikom a štyridsiatnikom. Tým, ktorí vyrastali v období prvých počítačových hier, slintali nad Terminátorom a za zadným sklom svojho červeného auta majú ŠPZ DeLoreanu z filmu Návrat do budúcnosti. Možno zaškrípu zubami nad občasným dementným správaním a konaním hlavnej postavy, ale to sa dá rozchodiť.

-          Pre mladých, ktorí čítajú. Bez rozdielu pohlavia, vierovyznania a vzťahu k počítačovým hrám. Najskôr si nedokážu užiť všetky popkultúrne odkazy, ktoré sa v texte nachádzajú, no to vôbec nevadí. Kniha je tak úžasne čitateľná, že sa dá zhltnúť doslova na jedno posedenie. Je akčná, romantická, dramatická a čo ja viem aká –ická ešte (recenzentovi sa nechcelo hľadať vhodné slová v slovníku). Inak povedané ... Ready player one je fajn.

-          Pre rodičov – možno sa to zhoduje s bodom číslo 2, no nevadí. Rodičia aspoň zistia, že svet mladých napriek toľkému množstvu technologických stračiek je stále rovnaký, ako za čias, keď oni patrili do danej vekovej kategórie. Síce, my sme boli slušnejší, inteligentnejší, krajší, pobožnejší ... A tiež sme používali podobné nadávky, aj keď tých pár vulgarizmov v tejto knihe je úplne zbytočných a pôsobia skôr ako päsť na oko. Virtuálna päsť na virtuálne oko.

Ešte zopár slov na záver: Knihu som si skutočne užil. Bavila ma od začiatku do konca a vôbec mi nevadilo, že je primárne zameraná na YA scénu. Zaujímavé je, že u našich západných susedov bola vydaná už v roku 2012 a neviem z akého dôvodu čitateľskú verejnosť nezaujala. Príbehu však chytil režisérskeho seniora Spielberga a vraj sa má podľa neho natočiť film. Neviem ako vy, ja sa naň teším.

Recenzoval: Marián Kubicsko
http://idolov.blogspot.sk/2016/06/recenzia-ready-player-one.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.