bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skEmotívny, svižný a jednoduchý príbeh, ktorý chytí za srdce /Život jedna báseň - C. Hoover/

Na knižnom trhu vidieť mnoho jednotvárnych a nevýrazných kníh písaných podľa rovnakej osnovy a mnohokrát i s podobným obsahom. Na prvý pohľad sa Život jedna báseň (orig. Slammed) môže zdať ako ďalšia z tisícky. Možno takou je, ale i prvotinou mimoriadne vydarenou.

Mladá Layken by bola typickou tínedžerkou s obľúbenou chlapčenskou skupinou, postavením v hierarchii strednej školy a kopou kamarátok. Všetkému by nebolo inak, keby dievčaťu nezomrel otec. S mamou a malým bratom sa zrazu sťahujú do ďalekého mesta kvôli finančnej situácii. Ona však musí opustiť svoj doterajší život. Jej nový sused je ale milý, inteligentný, pohľadný a v jej veku. Nové mesto sa jej už nezdá také zlé a navzájom si padnú si do oka

Znie vám to ako klišé? Dodávam, že v podaní úspešnej a obľúbenej Colleen Hoover, ktorá vie svojim jednoduchým štýlom a vydarenými emotívnymi prvkami zaujať tisíce čitateľov.

Will, ktorý býva oproti neváha a Layken pozve na rande. Spolu navštívia bar, v ktorom je špecialitou práve slamovanie, čo nie je obyčajné recitovanie poézie, ale dávanie najavo svoje emócie a pocity so zvýrazňovaním určitých slov

Na druhý deň však pre oboch čaká zistenie, ktoré ich životy oddelí a Layken musí dennodenne čeliť tomu, čo ju napĺňa a onedlho je nútená vstať z ostatných pádov. Zvládne to však?

„Kela vyložím pred školou. Z oblohy sa znova sype sneh. Dúfam, že Will mal pravdu a čoskoro prestane. Neznášam sneh. Neznášam Michigan.“

K Životu jedna báseň som nepristupovala so žiadnymi očakávaniami, pretože som akosi tým dobrým slovám na autorkinu Beznádejnú neverila (napriek tomu, že som ju nečítala) a ostatne ma nijak nezaujala, a tak som si chcela svoje dojmy overiť na vlastnej koži. Colleeno prvotné dielo sa mi ale videlo hlavne vďaka slamovaniu a ubratím romantiky (aj keď tam troška bola) zaujímavejšie,  a inak tomu nebolo ani po prečítaní. 

Súvetia knihy sú písané ľahkým, jednoduchým, svižným a povedala by som, že miestami i sympatickým štýlom. Takým autorka stvorila opisy, postavy či dialógy veľmi prirodzené a knižka sa tak svojim spôsobom čítala sama

Naozaj jedinečným prvkom, ktorý knihe dodal grády bola už spomínaná slam poetry. Napriek tomu, že nie som ktovieaký milovník a vôbec čitateľ poézie, táto, hoci v písanej forme do tohto diela zapadala ako skladačka, dodala jej osobité čaro a pomedzi neviazaný text ma tieto verše naozaj vedeli zaujať. 

Kapitoly sa nezačínali len obyčajným číslom, ktoré nájdeme vo väčšine kníh. Robili im spoločnosť trefné citácie piesní zrejme autorkinej obľúbenej hudobnej skupiny The Avett Brothers, ktoré vedeli začiatku dňa či novej myšlienky dodať úplne iný rozmer a čiernobiele čítanie zafarbiť svetlými odtieňmi.

„Bum bum

Bum bum

Bum bum

Počujete to?

To je tlkot vášho srdca.

Bol prvý októbrový deň a mala som na sebe modrý sveter – ten, čo som si kúpila v Dilliard’s. S dvojitým lemom a dierkami na rukávoch, cez ktoré sa dajú prestrčiť prsty, keď mi je zima a nemám chuť na rukavice. Povedal si mi, že keď ho mám na sebe, moje oči sú ako odraz hviezd v oceáne. V ten večer si mi sľúbil, že ma budeš ľúbiť navždy...

A či

Si to dodržal?“

Možno sa vám bude zdať, že k jednoduchému štýlu patria do dvojice i priemerné charaktery. Z hľadiska character-buildingu možno áno, ale zrejme práve kvôli tomu mi vedeli utkvieť v pamäti ešte dlho po prečítaní. Každý aktér totižto reagoval čisto prirodzene a vďaka svojim zlým vlastnostiam stále pôsobili ako ľudia - nedokonalé smrteľné bytosti. Boli nimi nepochybne dvojica Layken a Willa – rovnaká, ale pritom totálne odlišná. Alebo ich malí súrodenci Caulder a Kel, ktorí mi svojím "zlatíčkovským" správaním vedeli vyčariť úsmev na tvári, a možno i práve oni dodávali na zvláštnosti príbehu.

Život jedna báseň je naozaj skvelou prvotinou i úvodným dielom trilógie a som si istá, že nás autorka vo zvyšných dieloch poriadne prekvapí a emočne vyžmýka. Okrem svojej dramatickej a citlivej atmosféry a vydarených postáv môže pre niektorých kniha znamenať ďalší klišé príbeh podľa pomerne známej osnovy, ale som si istá, že počas čítania na všetky predsudky zabudnete a sám príbeh vás prinúti obľúbiť si ho.

Ja sama som ho mala vďaka naturálnemu písanému slovu i možno väčším písmenám prečítaný za necelý deň a z natešenia som mu hneď dala plné hodnotenie. Až potom, keď som písala túto recenziu som si uvedomila, že mi tam čosi chýbalo a bol podobný ostatným dielam, ale to nemení nič na tom, že som si knižku náramne užila a čosi vo mne aj zanechala.

Recenzoval: Zuzana Ľudviková
http://infinity-of-books.blogspot.sk/2015/01/emotivny-svizny-jednoduchy-pribeh-ktory.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.