bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDom na sklonku noci

Zaujal ma krásny poetický názov knihy -Dom na sklonku noci “Casa al Bordo della Notte“. Navyše rada čítam knihy o rodinných ságach. To bol ďalší dôvod „k začítaniu sa“.

 Dej knihy sa odohráva v rozpätí rokov 1914 až 2009. Záber je teda naozaj široký. Kniha je však  skôr súborom poetických obrázkov doby zachycujúcich život nielen jednej rodiny ale aj ostatných obyvateľov sicílskeho ostrova Castellamare.

Márne by ste ho, tak ako ja, hľadali na mapách .Nájdete iba sicílsky prístav Castellamare del Gonfo- zrejme sa ním autorka inšpirovala.

Jedna z hlavných postáv románu, Dr. Espozito, prichádza na ostrov a netuší ,že je v jeho histórii prvým doktorom na ostrove. Sám mal neľahký osud, život prežil v sirotinci a Castellamare je jeho prvé pôsobisko. Veľmi skoro si získa obyvateľov aj dobré meno.  Ostrov má však len 8 km, každý každého pozná a vie o ňom všetko a tak ani jeho ľúbostné dobrodružstvo nezostane tajomstvom.

Po rokoch sa však ožení a privedie na svet troch synov a jednu dcéru -Máriu Graciu. Práve ona ,ktorá sa narodila predčasne a preto dlhé roky musí nosiť ortézy na nohách, je jeho najmilším dieťaťom. Je nesmierne múdra ,trpezlivá a vnímavá.

Dr. Espozito už na ostrov prišiel so svojou veľkou vášňou, ktorou je červená kniha a v nej jeho zápisy mystických príbehov.  A ostrov mu ich ponúka plnou náručou. Mnohokrát mu poslúžia aj ako terapia  pri pacientoch a jeho zákazníci v bare s poetickým názvom Dom na sklonku noci ich vždy radi počúvajú aj prinášajú nové./ Príbehy v knihe sú autentické ,autorka sa nimi inšpirovala u sicílskych a talianskych kronikárov. /

Život na ostrove poznačia všetky svetové udalosti . Niekedy iba akoby dotykom krídla, inokedy, najmä v čase oboch svetových vojen, zasiahnu do každej rodiny. Ostrovania sú silne veriaci katolíci a každoročne oslavujú svoju sväticu-sv.Agátu. Strážia si aj ostrovné tajomstvo plačúcich prímorských jaskýň. Moderný svet však zasiahne aj tam ale najmä do ich životov a životov ich deti. Krása a poetika príbehu spočíva nielen v krásnych mystických príbehoch  ale ešte intenzívnejšie  vo vzťahoch mladých, ktorí  cítia svoju silnú  spätosť s rodiskom. Zvlášť  vnučka Marie Gracie -Maddalena je k ostrovu opätovne priťahovaná. Pred vlastnou kariérou doktorky dá prednosť záchrane Domu na sklonku noci, ktorý je súčasťou ostrovnej histórie..

V dejovej línii knihy je veľa krásnych aj smutných príbehov, pretože rodiny sú navzájom poprepájané. Je to taliansky vidiek s vlastnými životnými pravidlami,  grófom, ktorého ešte stále podľa tradície volajú il conte ,aj keď im už v skutočnosti nie je.

Román sa číta veľmi dobre a do jesenných upršaných dní je ako stvorený. Aspoň na chvíľku si vychutnáte sicílsku slnkom vyprahnutú krajinu  s teplotou nad štyridsať stupňov...Možno dostanete chuť na ryžové gule alebo si otvoríte fľašu limoncella...

Recenzovala: Eva Bujňáková

http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/197-dom-na-sklonku-noci

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.