bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDenník odvážneho bojka Ponorková Choroba

Nie je denník ako denník. Niekto si do svojho tajného zošita vylieva najhlbšie city a niekto ho píše len kvôli budúcim generáciám, aby ho zbytočne neotravovali, keď bude slávny. Viete, o kom hovorím? Že nie? Tak to by ste mali. Pretože Greg Heffley a ďalšie pokračovanie jeho zábavného denníka je už tu.

Ak ste sa s Denníkom odvážneho bojka už stretli, tak vopred viete, že vás čaká príbeh plný dobrého humoru, nevyspytateľných dobrodružstiev a neočakávaných situácií, do ktorých sa môže dostať skutočne len Greg. Ak nie, tak už je najvyšší čas, aby ste v týchto neveľkých knižkách začali konečne listovať. V tomto pokračovaní denníka sa dostávame do chladnejšieho počasia, pretože sa odohráva v čase od dňa vďakyvzdania až po vianočné sviatky. 

vopred viete, že vás čaká príbeh plný dobrého humoru, nevyspytateľných dobrodružstiev a neočakávaných situácií, do ktorých sa môže dostať skutočne len Greg.

„Rowley mi neskoro večer aj volal, že má veľa nasnežiť, ale neveril som mu. Robieva to každý rok približne o tomto čase, ale zatiaľ sa vždy mýlil. Jeho rodičia totiž kedysi dávno nahrali nejakú sviatočnú reláciu a vtedy naozaj platila výstraha pred zlým počasím, ktorú telka donekonečna opakovala v riadku na spodku obrazovky.“

Toto obdobie je samo o sebe pre Grega dosť hrozivé, keďže musí „sekať dobrotu", aby na Vianoce vôbec niečo dostal. Santov pomocník, ktorého mama umiestnila v ich dome, totiž všetko, čo do Štedrého večera spácha, nabonzuje Santa Clausovi, takže nebudú žiadne darčeky. To však nie je jediné, čo trápi malú šibalovu hlávku. Ako nás podtitulok vopred informuje, ďalšou hrozbou je nemilá ponorková choroba. Nieže by zúrila nejaká hrôzostrašná epidémia, ani sa neplavil v ponorke. Jednoducho, uviazol aj s členmi svojej rodiny (s výnimkou otca) vo vlastnom dome. Vchodové dvere zasypané studeným snehom, elektrina žiadna a navyše ani jedla už nie je také množstvo ako zvyčajne. Je vôbec takáto situácia riešiteľná? Ako sa dá prežiť s neskutočne otravným starším a rozmaznaným mladším bratom, keď nad všetkým striehne nielen úzkostlivá mama, ale aj spomínaný Santov pomocník? Ozaj, nesmieme zabúdať na ten podivný fľak v škole a jeho neznámeho tvorcu, takže sami vidíte, že Grega čakajú neľahké časy.

„Manny nezmenil len heslo v mojej hre. Najnovšie sa naučil ovládať televízor a prestavil rodičovskú zámku. Manny zmenil nastavenie tak, aby sme všetci mohli pozerať len jeho obľúbené relácie a odmieta nám prezradiť heslo, nech mu sľubujeme čokoľvek.“

Zatiaľ posledné pokračovanie bestselleru Denník odvážneho bojka neostalo svojej reputácii nič dlžné. Kvalita, ktorá nám je známa z predchádzajúcich častí, ostala nezmenená. Humoru je opäť dostatok, až mám občas pocit, že si autor strieľa zo všetkých amerických zvykov a tradícii, čím sa stáva populárna nielen u detí, ale obľúbi si ho aj dospelý čitateľ. Dobrou správou zároveň je, že na to, aby ste si stránky tejto knihy poriadne užili, nepotrebujete mať prečítané predchádzajúce časti. Aj keď ukrátiť sa o taký zážitok by som nechcela. 

Zatiaľ posledné pokračovanie bestselleru Denník odvážneho bojka neostalo svojej reputácii nič dlžné.

„Minulý týždeň chalani hrali naháňačku, pri ktorej chytený človek musí zostať stáť ako primrazený. Jeden tak prišiel k úrazu, lebo ho niekto zozadu sotil, keď sa nemohol hýbať. Odvtedy sa pri naháňačke nesmieme dotýkať. Dokonca ani utekať. Dnes chalani skúšali vzdušnú naháňačku a presúvali sa rýchlym krokom, ale nebolo to celkom ono.“

Denník si za tých pár rokov stihol nájsť množstvo detských fanúšikov po celom svete. Aj keď si ho iste prečítajú aj mladšie deti, je určený vekovej kategórii od desať rokov a s tým sa dá len súhlasiť. Prípadne by sa vek čitateľa mohol ešte aj zvýšiť, keďže menšie deti by nemuseli všetko pochopiť tak, ako očakával autor a ako to chápeme my.

Recenzoval: Mária Brišová
http://www.citaj.to/index.php/recenzie/recenzie-knih/item/1478-denn%C3%ADk-odv%C3%A1%C5%BEneho-bojka-ponorkov%C3%A1-choroba

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.