bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDavid Jackson - Ani nepípni

Stratené deti sú najhoršou nočnou morou každého rodiča, ale aj policajta. Predstavte si, že večer uložíte svoje dieťa do postele a pokojne zaľahnete aj vy. Ráno vás čaká šok! Vaše dieťa niekto v noci z domu uniesol.

Bensonovci sú manželský pár ako každý iný. Aspoň tak pôsobia navonok. Malcolm svoju manželku tak miluje, že je pre ňu ochotný urobiť hocičo, len aby ju videl šťastnú. V podkroví ich domu za zatvorenými dverami, zatiahnutými závesmi, bez slnka žije ich dcéra Daisy, ktorú uniesli pred tromi rokmi. K prvej dcére pribudne šesťročná Poppi, ktorú Malcolm uniesol z domu jej rodičov. Odrazu zmizne ďalšie dieťa, rodičia sú mŕtvi, polícia je bezradná. V diablovom brlohu, kde vládnu prísne pravidlá sa však ocitá aj samotný vyšetrovateľ Nathan Cody.

„Si v poriadku?“ spýtala sa jej. Poppy sa posadila, prikývla a potiahla nosom. Podala jej ďalšiu vreckovku. „Nemajú radi, keď nerobíme, čo nám kážu. Malcolm sa niekedy hrozne hnevá.“ „Ubližoval mi.“ „Viem. Preto nesmieš rozbíjať veci ani robiť hluk. Ak budeš dobrá, už ti neublíži. Rozumieš?“

David Jackson si vo svojom románe Ani nepípni vzal na mušku dobre známu tému únos dieťaťa. Kníh s podobnou tematikou je neúrekom, no nie vždy sa autori zamerajú na klasický scenár, kde sa hlavným predmetom únosu stáva výkupné alebo zvrátenosť únoscu. Ani v románe Ani nepípni nejde v žiadnom prípade o peniaze. Ide o niečo temnejšie a zlovestnejšie, kde v konečnom dôsledku  trpia len deti.

Už to, že únosca má vlastný prepracovaný plán, ako dieťa získa, je na zamyslenie. Dlhodobé sledovanie rodiny, ich odchody, príchody domov, zisťovanie, kedy na ulici odvážajú smeti, do najmenších detailov sa oboznámil so všetkými miestami, kde sa rodina zdržiava a vyhliadne si presne jedno dieťa, ktoré unesie v noci z domu rodičov. Prečo únosca podstupuje také veľké riziko? Vlámal sa do domu s tým, že jeho obyvatelia sa môžu prebudiť. Dieťa mohlo vrieskať. Čo za človeka také niečo spraví? A prečo? Prečo sa z malého dievčatka stala žiadúca obeť?

Keď sa mu opäť vrátili zmysly, reagoval skôr zaskočene. Jeho zmätenému mozgu chvíľu trvalo, kým si uvedomil súvislosť medzi skazou pred sebou a nožom, čo ešte vždy drží v zakrvavenej dlani. Môžu si za to sami. Ja som to nechcel. Nemali sa do toho pliesť. Nemalo sa to skončiť takto. Všade toľko krvi...

Autor už od začiatku necháva čitateľa na pochybách a otvára množstvo otázok, na ktoré nie sú žiadne odpovede. Jackson zahmlieva a zavádza. Publikum spoznáva viac postáv naraz, no autor ich predstavuje postupne a snaží sa každej jednej prideliť aspoň základné charakterové črty. Čitateľ tak môže sledovať príbeh z viacerých dejových rovín. Stáva sa svedkom rodiny Bensonovcov, spoznáva ich neľahký osud, kde psychicky narušení ľudia zúfalo potrebujú niečo, čo zachráni ich dysfunkčný život. Na chvíľu môžete vstúpiť do rodiny uneseného dievčatka a zdieľať s rodičmi ich utrpenie, no v neposlednom rade sledujete kroky vyšetrovacieho tímu na čele s detektívom Codym, ktorý sa sám zmieta v problémoch.

Jackson dávkuje napätie neustále, do deja pridal vraždu, viac akčnosti, ale aj emócií či nebezpečenstva. Text je chytľavý, doslova sa číta sám, autor dokáže čitateľa poriadne zaujať, vyvolať strach, ale aj dojať k slzám. Medzi riadkami je cítiť hmatateľné zlo, z ktorého mrazí a tajomno, ktoré je zahalené nebezpečenstvom. Príbeh naberá na gradácii vo chvíli, keď sa detektív ocitne uväznený v dome únoscov a pochopí, kde je v skutočnosti pravda a že únoscovia svojím spôsobom deti chránia. Publikum pochopí, že nič nikdy nie je iba čierne alebo biele. Ak ste si doteraz mysleli, že Bensonovci sú obludy, po prečítaní celej knihy, si už takí istí nebudete. Záver je úplne nečakaný, šokujúci a nepredvídateľní. Čo môže byť ešte horšie ak prídete na to, že jeden zločin zatieňuje druhý a ešte väčší?

Ani nepípni odporúčam pre všetkých, ktorí  majú radi krimi trilery bez zbytočných omáčok, kde dej plynie tak rýchlo, že si ani neuvedomíte a už ste na konci knihy. Zaujme všetkých, ktorí chcú pri knihe rozmýšľať, zaručene sa nebudú nudiť a radi zistia, že minca má vždy dve strany. Poteší aj občasného čitateľa, ktorý sa rád  ponorí do nevšedného a napínavého príbehu, kde pravda nie vždy znamená istotu.

Recenzovala: Simona Rošková
https://literarnalekarenusimony.blogspot.com/2019/02/david-jackson-ani-nepipni.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.