bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skČudákova dcéra -Kate Mossová

Tak krásne som sa naposledy bála pred pár rokmi v jednom bojnickom penzióne, kde som pár dní pred Vianocami bola jediný hosť a spoločníčkou mi bola  Hrobka od Kate Mossovej - viac ako 500 stranová kniha plná mystiky a napätia.

 Niečo podobné som zažívala  teraz pri Čudákovej dcére. Autorka Kate Mossová už roky patrí k mojim obľúbeným. Získala si ma Labyrintom a všetky jej knihy majú svoje trvalé miesto v mojej knižnici.

Na Čudákovu dcéru som sa preto veľmi tešila. Netušila som ,že to bude až také, a že niektoré časti budem čítať so zavretými očami/to je vtedy, keď strany otáčam a text si len domýšľam/. V tých horúčavách stránky priam mrazili.

 Knihy plné hrôzy  nie sú mojou čitateľskou lahôdkou ale tento krát som to akceptovala v plnej miere. Nielen, že som sa bližšie zoznámila s taxidermiou/umením zberu, prípravy a preparácie živočíchov/,ale získala som skúsenosť, že príbeh sa môže pohybovať  presne  po tej tenkej hranici, keď je román, o zle a nebojí sa vypovedať o ňom, ale ešte to nie je morbídne a nevkusné. Autorka  práve tu ukázala svoje literárne majstrovstvo. Románu nechýba spád a výborná zápletka, ktoré držia čitateľa v napätí do posledných strán.

Páčilo sa mi, že autorka  uvádza čitateľa do príbehu mapou anglickej dedinky Fishbourne  v roku 1912 v Sussexe. Máte tak pocit, že ste priamymi účastníkmi príbehu a vidíte, kde sa románové postavy pohybujú.

Hrdinkou  je krásna Connie Giffordová, ktorá žije  v rozpadávajúcom sa dome Blackthorn House  so svojím podivínskym otcom Giffordom.  Kedysi mal prekrásne múzeum s vypchatými vtákmi ale teraz je z neho len alkoholická troska. Connie sa napriek tomu  o svojho otca veľmi stará a dáva mu všetku svoju lásku.  Jej život je však opradený tajomstvom, ktoré nedokáže  odhaliť. V detstve ,desať rokov dozadu, pádom zo schodov, prišla o všetky spomienky. Nečakaná dramatická príhoda na cintoríne jej  však náhle vyvolá pomalé návraty pamäte. Connie netuší, čím všetkým bude musieť prejsť, kým zistí, čo  sa stalo pred desiatimi rokmi a aké hrozné tajomstvo skrýva jej pamäť. Kto je tajomná Cassie, ktorej  meno  a tvár  sa jej náhle vynoria v spomienkach?

 Koleso osudu sa začína nemilosrdne otáčať a „trest musí zodpovedať zločinu“ . A tak sa dejú veci, ktoré Connie pomaly  vracajú do detstva a neúprosne odhaľujú krutosti, ktorých bola svedkom. Viac neprezradím, nechcem vás pripraviť  o napätie pri čítaní.

Fascinujúce sú opisy preparovania uhynutej kavky. A takých fascinujúcich až hrôzostrašných momentov  je tam neúrekom. Nuž ,ak máte chuť na poriadnu dávku napätia a zimomriavok, tak  Čudákova dcéra je určite to pravé, čo si potrebujete prečítajte.

 Šálka čaju a mihotavé svetlo sviečky  atmosféru čítania ešte viac umocnia. Nebojte sa chvíľku báť...

Recenzovala: Eva Bujňáková

http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/166-%C4%8Dud%C3%A1kova-dc%C3%A9ra-kate-mossov%C3%A1

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.