bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skColleen Hoover - Stratená nádej (#2)

Stratená nádej nie je zbytočným opakovaním Beznádejnej pod zámienkou, že je to z Holderovho pohľadu. Kniha krásne dopĺňa chýbajúce kúsky skladačky prvého dielu a umocňuje dojem skvelého príbehu, ktorý Colleen vytvorila.

Ako vždy pre úplnosť prikladám aj oficiálnu anotáciu, zároveň vás však varujem, že prezradí väčšinu vecí, takže ak náhodou o príbehu veľa neviete/nečítali ste jednotku, radšej by ste sa jej mali vyhnúť: Holdera celý život prenasleduje predstava dievčaťa, ktorému v detstve nedokázal pomôcť. Bola to Hope, ktorú ako malé dievča uniesla neznáma žena rovno spred domu a Holder tomu nemohol zabrániť. Preto je jeho život naplnený smútkom a výčitkami, preto Hope nikdy neprestal hľadať. Život mu pripraví ďalšiu tragédiu súvisiacu s jeho sestrou Les, ale dožičí mu aj radosť, keď v obchode náhodou natrafí na dievča priam neskutočné podobné stratenej Hope. Toto dievča sa však volá Sky a má to uvedené aj v občianskom preukaze.
Holder v kútiku srdca tuší, že je to jeho priateľka z detstva Hope. Postupne nachádza dôkazy a presvedčí sa, že je to pravda. Chce to prezradiť aj Sky, no zároveň sa obáva, či ju tak navždy nestratí. Jedného dňa Sky u Holdera natrafí na fotografiu z detstva, na ktorej je aj dievča, čo sa na ňu nápadne podobá. V tej chvíli ju zaplavia pochybnosti. Zabudnuté bolestné spomienky sa odrazu vracajú. Netrvá dlho a Sky si spomenie na desivé tajomstvo zo svojej minulosti.

Keď som začala čítať Beznádejnú, nevedela som, čo mám od nej očakávať. Pri Stratenej nádeji som si myslela, že ma už nemá čo prekvapiť, no Colleen sa to napriek tomu podarilo. Zachovala si svoj relatívne jednoduchý a hlavne príjemný štýl písania, krátke kapitoly a emocionálnosť, zároveň však pridala formu listov, ktoré píše Holder a ktoré príbeh ozvláštnili.

Ďalším trochu prekvapujúcim a skvelým ťahom bol pre mňa začiatok, ktorý mi priblížil Holdera, lepšie objasnil jeho minulosť a pridal niekoľko informácií navyše. Vlastne som si užívala všetky scény, ktorých sa nezúčastnila Sky a teda o nich ani nemohla vedieť, pretože mi pomohli pochopiť veľa vecí a obľúbiť si Deana Holdera.

Áno, obľúbila som si ho. Nedokážem možno na sto percent posúdiť, či, respektíve nakoľko, sa autorke podarilo dostať do mužskej hlavy, ale na mňa pôsobil dostatočne vierohodne a rozdiel medzi jeho a jej rozprávaním bol očividný. Fakt, že mi hlavné postavy neprirástli k srdcu teda viac nie je pravdivý. V dvojke som začala som mať Sky a Holdera rada, i napriek tomu, že on bol podľa mňa niekedy príliš agresívny alebo robil hlúposti. Priala som im každú šťastnú chvíľku.

Na základe Beznádejnej som samozrejme vedela, že veľká časť knihy sa bude zaoberať práve ich trochu bláznivým a intenzívnym vzťahom a bude romantická. Nenechala som sa tým sklamať, skôr som sa na to dopredu naladila a pripravila, čo môj zážitok z čítania zase o niečo zlepšilo. Koniec tentokrát so sebou síce nepriniesol šokujúce odhalenia, no úspešne mi pripomenul, akým spôsobom dokáže Colleen vhodne skombinovať oddychovú romantiku s ťažkou témou a ja jej za to druhýkrát tlieskam.

Je mi jasné, že Beznádejná a Stratená nádej nesadnú každému. Niekomu možno nebude vyhovovať ako autorka píše, iným sa môže zdať príbeh prehnaný alebo naopak nie dosť hlboký, tak to pri podobných knihách skrátka býva. Mne sa však veľmi páčili, Stratená nádej dokonca natoľko, že jej udeľujem trochu slabších 5 hviezdičiek.

Na záver mám pre vás tri odporúčania: Ak ste si zamilovali Beznádejnú, nenechajte si ujsť Stratenú nádej. Ak sa vám Beznádejná aspoň trochu páčila, prečítajte si aj dvojku, možno sa vám bude páčiť ešte viac. A ak ste nečítali ani jednu knihu, skúste im dať šancu.

Hodnotenie: *****

Recenzoval: Neliss
http://the-bookland.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.