bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skColleen Hoover - Beznádejná (#1)

Počuli ste už o slovenskej novinke Beznádejná od Colleen Hooverovej? Pretože za povšimnutie rozhodne stojí - jedná sa o netradičný a silný príbeh podaný až prekvapivo ľahko... 

Ale nechcem predbiehať; ako vždy si môžete najprv prezrieť obálku a prečítať anotáciu: Sky začne chodiť do školy až krátko pred osemnástymi narodeninami, dovtedy ju doma vyučovala adoptívna matka Karen. Nikdy proti tomu neprotestovala – ak jej v živote niečo chýbalo, tak len televízia a internet. Chce však študovať na vysokej škole, je teda načase prísť medzi vrstovníkov.
Spolužiaci ju však prijímajú nepriateľsky. Okrem jedného čudáka, geja a mormóna. A okrem pekného chlapca Holdera, ktorý sa jej akosi pričasto pletie do života. Holder je beznádejný prípad a Sky vie, že by sa s ním nemala stretávať. Ale ako, keď spolu chodia do školy a on sa o ňu zaujíma až priveľmi? Čoskoro zisťuje, že Holder vôbec nie je taký, ako sa obávala, citové puto medzi nimi nezadržateľne mocnie, ale v intímnych chvíľach Sky podlieha panike...
Jedného dňa u Holdera náhodou natrafí na starú fotografiu, z ktorej pochopí, že sa s ním a s jeho sestrou poznali už ako deti. Práve Holder bol svedkom toho, ako Hope, dievčatko od susedov, neznáma žena uniesla zo záhrady ich domu. Kto je vlastne Sky a čo má spoločné s nešťastím malej Hope?
Dávno zabudnuté či vytesnené spomienky sa vracajú a Sky zúfalo dáva dohromady skladačku svojho života od zvláštneho správania adoptívnej matky až po desivé rodinné tajomstvo z detstva. Našťastie je tu Holder a šanca na návrat do normálneho života plného lásky a vášne.

Jednou z vecí, ktoré si na tejto knihe nesmierne cením, je jej odlišnosť. Napríklad sa odohráva v relatívne krátkom časovom úseku. Namiesto kapitol sa delí do úsekov podľa času a dátumu - podľa mňa to bola zaujímavá a osviežujúca forma.

Logicky si autorka nemohla dovoliť zoznamovať nás s prehnaným množstvom vedľajších postáv (no tých pár, ktoré sa objavili, boli sympatické, najmä Six) alebo sa zaoberať nepodstatnými udalosťami do priveľkých podrobností. Tu sa s ňou bohužiaľ zrejme trochu rozchádzam v názore na to, čo je dôležité - osobne by som uvítala o čosi menej bozkávania a ďalších romantických scén medzi hlavnou dvojicou a viac iných situácii. Trebárs škola spomínaná v anotácii je v knihe úplne na vedľajšej koľaji. 

Možno by som na to hľadela inak, pokiaľ by som si k hlavným postavám - Sky a Holderovi- vybudovala hlbší vzťah, no nestalo sa. Na druhej strane ma však rozhodne neobťažovali a musím oceniť, že sú dobre napísaní a ľudskí, rozhodne nečakajte žiadnu umelú dokonalosť, ktorej máme všetci plné zuby.

Veľkú časť knihy som vnímala Beznádejnú ako priemernú a najväčším plusom bol zrejme príjemný štýl písania, čítala sa totiž hladko a rýchlo. Ďalej sa mi páčili niektoré zvláštne a pekné momenty, či zopár nečakaných originálnych detailov, tie vždy dobre padnú.

Potom sa pomaly začala odhaľovať minulosť, vynárali sa ďalšie a ďalšie otázky, objavovali sa odpovede, ktoré neboli vždy príjemné a úroveň knihy sa zdvihla. Tu musím poznamenať, že hoci sa kniha zaoberá naozaj nepríjemnými vecami, nestráca svoje tempo, ani sa z nej nestáva ťažké čítanie, autorka zbytočne nepreháňa a nedramatizuje.

Niektoré časti boli absolútne úžasné, iné mi sadli menej, a hoci ma príbeh výraznejšie emocionálne nezasiahol, je svojím spôsobom silný. Nič podobné som ešte nečítala a som vďačná, že to Beznádejná zmenila, koniec koncov, nemôžeme večne zatvárať oči pred všetkým zlým. Taktiež oceňujem posolstvo, ktoré v sebe nesie - že všetko sa dá prekonať, zvládnuť a prekážky, ktorým musíme čeliť, nás nedefinujú.

Aby som to zhrnula, ak hľadáte rýchly, romantický príbeh, ktorý sa zároveň zaoberá ťažkou témou a pritom zbytočne netlačí na pílu, Beznádejná je pre vás to pravé. Ja jej síce dávam "len" 4 hviezdičky, no myslím, že pokiaľ si zamilujete postavy, má potenciál dosiahnuť ajpiatu.

Hodnotenie: ****

Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, môžete tak urobiť napríklad tu, na Bux.sk.
Mimochodom, za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.

Recenzoval: Neliss
the-bookland.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.