bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skCitadela

Kate Mossová patrí medzi moje obľúbené spisovateľky. Jej štýl písania príbehov je dobre čitateľný, vie čitateľa držať po celý čas v napätí. Všetky jej knižné príbehy sa odohrávajú v južnom Francúzsku, v oblasti Languedoc s centrom v Carcassone - a všetky sa mi podarilo prečítať.

CitadelaŠpecialitou Kate Mossovej sú spojitosti v osudoch ľudí v dvoch rôznych historických obdobiach. Zväčša je to súčasnosť a obdobie krížiackých výprav proti Katarom v 13. storočí. V románe Citadela konfrontuje obdobie druhej svetovej vojny, situáciu na území južného Francúzska, ktoré vládou vo Vichy spolupracovalo s nacistickým Nemeckom. Na druhej strane rozvíja príbeh mnícha, ktorý zachraňoval pred oficiálnou cirkvou časť "Kódexu" v štvrtom storočí. Prví kresťania boli sťatí pre kacírstvo už v roku 385.

Striedanie historických období v knihách Kate Mossovej je prirodzené a minulosť dáva zmysel konaniu ľudí v novom veku. Citadela je hlavná opevnená časť mesta vo vnútri vonkajšieho opevnenia. Pokiaľ v minulosti, pri obliehaní mesta nepadla citadela, mesto sa považovalo za nedobyté. Názov ženskej odbojovej skupiny v románe Citadela dáva v tom zmysle nádej bojovníkom proti okupantom a proti ich miestnym kolaborantom.

Územie na juhu Francúzska nebolo spočiatku okupované, ale isté záujmy Nemecka o dávnu históriu, aj ďalší vývoj vojny, nakoniec viedli k obsadeniu aj tohto územia. Vojnové príbehy partizánov a najmä ženskej odbojovej skupiny „Citadela" sú tu nevšedne seriózne podané (v porovnaní s francúzskymi filmovými komédiami o tom období).

Kniha je napísaná s prehľadom a pútavo, ako to Kate Mossová robí vo všetkých svojich románoch. Čitateľa udržiava v napätí od začiatku až do konca a to aj napriek rozsahu diela. Sú tam zmienky o mysticizme v minulosti, aj príklady čerpania odhodlania ľudí z historického povedomia. Mňa zaujali aj detailné opisy Carcassonnu a okolia. Oživil som si svoje spomienky na toto úžasné mesto a krajinu pod Pyrenejami.

Zaujímavý je autorský dovetok ku knihe, v ktorom vysvetľuje, akým spôsobom a čo ju inšpirovalo k napísaniu tejto knihy. Tiež tam objasňuje historické súvislosti a súlad, či nesúlad príbehu s historickým pozadím. V istom zmysle má tvrdenie, že Kate Mossová je druhý Dan Brown, čosi do seba.

Citadela je pomerne rozsiahle dielo, ale nič to neuberá na jeho zaujímavosti. Práve naopak. Nedávno vraj vedci (podľa novín Guardian) zistili, že rastie záujem o rozsiahle romány. Týka sa to hlavne mladých ľudí, ktorí vraj čítajú knihy až 800 stranové (Citadela má len 660). Tento rastúci záujem je vraj reakciou na všeobecnú povrchnosť dnešného sveta. Poznatok hodný povšimnutia a iste platí aj na mňa...

V knihe je mapa mesta v časoch vojny, niektoré mená ulíc sa však odvtedy zmenili. Pochopiteľný jav, celkom známy aj u nás. Pri tejto príležitosti som si rád priblížil Carcassone z našej dovolenky v tomto kraji spred dvoch rokov. Niekoľko priložených fotografií berte ako "bonus" k prečítanému, k môjmu názoru na knihu Citadela od Kate Mossovej. Nech sa vám teda dobre číta a orientuje v krajine Languedoc...

Recenzoval: Jozef Javurek

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.