bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skCilla a Rolf Börjlindovci - Stále vládne mráz

Cilla a Rolf Börjlindovci sú švédske autorské duo, ktoré má na konte nielen mnohé scenáre, ale tiež sériu detektívok o svojráznej dvojici vyšetrovateľov (Tom Stilton a Olivia Rönningová). Stále vládne mráz je už štvrtým voľným pokračovaním a zároveň prvým dielom, ku ktorému som sa dostala ja.

Kniha sleduje viacero dejových línií, ktoré sa postupne spletajú do desivo aktuálnej mozaiky o utečeneckej kríze. Takže kde začať?

Komisárka Mette Olsäterová a jej tím (s novým prírastkom, Oliviou Rönningovou) si zvykli na všeličo, ale keď sa v lese nájde zahrabané znetvorené telo malého chlapca s chýbajúcimi orgánmi, rozhodne to s nimi zamáva. Ich jedinou stopou je dýka s nápisom, ktorý vraždu spája s rumunskou mafiou. Pomoc pri vyšetrovaní prípadu ponúka aj Tom Stilton.

Stiltonova pomoc sa však zíde i Muriel - bezdomovkyni, ktorá si šla do mesta zohnať ďalšiu dávku a namiesto toho natrafila na plačúce dievčatko, utečenku Folami.

A to všetko je len začiatok...

Možno sa pýtate či je rozumné začínať štvrtým dielom série, hoci ide o voľné pokračovania. Vychádzala som z predpokladu, že detektívky nezvyknú byť prepojené obzvlášť výrazne a v podstate som sa nemýlila. Postupne som sa zoznámila so všetkými postavami, autori mi poskytli všetky dôležité informácie a nič mi nebránilo ponoriť sa do riešenia najnovšieho prípadu. Na druhej strane mi kniha nedovolila celkom zabudnúť, že nepoznám celú minulosť postáv a určité narážky a vývoj ich vzťahov bol mierne mätúci. Pokiaľ teda začnete týmto príbehom, nič výrazne nepokazíte, ale možno by stálo za to predsa len najprv siahnuť po jednotke.

Trúfnem si tvrdiť, že Stále vládne mráz začína zľahka zmätene bez ohľadu na to, koľko kníh od autorov ste prečítali. Vlastne, presnejšie slovo by zrejme bolo obšírne. Presúvame sa medzi rôznymi miestami, postavami i dejovými líniami, nechýbajú typické scény s nepomenovanými postavami... V istom bode sa pýtate, o čo ide a ide iba o jednu vec? Majú niečo spoločné utečenci, orgány a rumunská mafia?

Napriek tomu, že som mala čo robiť s orientovaním sa v deji a zoznamovaním sa s postavami, kniha ma nikdy príliš nefrustrovala. Prispel k tomu najmä vyladený štýl písania - kedykoľvek som si k nej sadla, stránky ubiehali rýchlo. Za pozitívum považujem tiež skutočne rôznorodé a realistické postavy, ktoré autori vykreslili so všetkými silnými i slabými stránkami.

Postupne som sa navyše dostala do bodu, kedy jednotlivé pohľady a informácie prestali len pribúdať a začali sa prepájať... K tomu sa pridala akcia, na ktorú som si nemusela počkať do záveru knihy. Po počiatočnom skepticizme som zrazu žasla nad obrazom fungovania rumunskej polície, nad vykreslením utečeneckej situácie (nielen v Rumunsku) a napäto som sledovala, ako dopadne nebezpečné vyšetrovanie Toma a Olivie v Bukurešti. Nesklamalo ani samotné veľké finále, v ktorom do seba bravúrne zapadli všetky kúsky skladačky.

Stále vládne mráz je naozaj dobre premyslená a pútavo napísaná detektívka, ktorá sa zaoberá až mrazivo aktuálnymi - a do istej miery nepríjemnými - témami, o ktorých treba hovoriť. Hviezdičku jej strhávam najmä za trochu chaotický a rozvláčny začiatok, ale zároveň k 4 hviezdičkám pripájam odporúčanie - pre milovníkov detektívok aj pre tých, ktorí do tohto žánru (podobne ako ja) zablúdia len občas.

Recenzovala: Kristína Smolková
http://the-bookland.blogspot.sk/2017/12/cilla-rolf-borjlindovci-stale-vladne.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.