bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skČierne leto

Na knihe ma najskôr zaujala naozaj pekná obálka a potom aj popis, o čom by mala byť. Aj keď som si zo začiatku čítania myslel, že nebudem pri recenzii úplne pozitívny, koniec ma neskutočne prekvapil.

Už za sebou mám nejaké detektívky, no žiadna nebola podobná tejto. Veľmi sa mi na nej páčilo originálne kuchárske prostredie luxusnej kuchyne. Už podľa tohto môžete tušiť, že nás čakajú dlhšie opisy jedla a celá kniha sa niesla v podobnom duchu.

Čierne leto je rozdelené do viacerých častí a pri čítaní pochopíte, že sa postupne presúvate k sľubovanému koncu. Pri každej časti napätie hustne, takže vás núti príbeh čítať ďalej. Prvých pár časových úsekov je trošku menej záživných, no posledných sto strán stojí za čakanie.

Detektívka sa neodohráva v Londýne, ako väčšina anglických detektívok. Dej doplňuje aj krásna príroda, hlavná postava má dokonca aj psa, takže si na svoje prídu aj psíčkari.

Postavy boli snáď úplne najlepšie. Myslel som si, že hlavná postava - Washington Poe bude nesympatický hlavný hrdina, no keď som sa v knihe prečítal ďalej, pochopil som, že to tak vôbec nie je. Máme tu aj moju, asi najobľúbenejšiu, postavu, počítačového génia Tilly Bradshawovú. Typická zarytá IT-čkárka, ktorá bola miestami veľmi vtipná a vždy som sa tešil, keď sa dostala na scénu.

Autor dokázal vymyslieť neskutočne zamotaný a geniálny prípad. Na konci začalo všetko do seba pekne zapadať a ja som čítal so spadnutou sánkou, aký malý detail doplní skladačku zapeklitého prípadu.

Prečo nedávam plné hodnotenie? Aj keď napätie graduje a dočkáme sa aj výborného konca, nemôžem dať plný počet hviezdičiek, lebo podľa môjho názoru bola prvá polovica knihy slabšia, ako tá druhá. To však nemení nič na tom, že táto kniha je úplne super čítanie pre každého milovníka detektívok alebo človeka, ktorého bavia na prvý pohľad nerozlúštiteľné záhady.

V poďakovaní autor ozrejmuje, kto ešte na knihe pracoval a prekvapilo ma, že pomerne dosť postáv je pomenovaných po reálne žijúcich ľuďoch, jeho kamarátoch, známych alebo podľa ľudí, ktorí dopomohli, aby kniha bola taká dobrá, aká je. Príde mi to ako, pre niekoho malinký, detail, no verím, že tých ľudí to potešilo.

Celkový dojem z prečítanej knihy je teda pozitívny. Hodnotím ju na tie najlepšie 4 hviezdičky z 5. Ak čítate detektívky, toto si zapíšte na svoj zoznam. Teším sa na prvý diel z tejto série prípadov Washingtona Poa a dúfam, že bude aspoň taký dobrý, ako táto kniha. Odporúčam.

Tak a toto je na dnes všetko a čoskoro sa snáď vidíme pri ďalšej recenzií. Takže čaute.

Recenzoval: https://sknihamiajbeznich.webnode.sk/l/cierne-leto/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.