bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skChristina Lauren - Rozkošný zvrhlík

Nemusela som ani premýšľať o tom, či si túto knihu chcem, alebo nechcem prečítať. Milujem totiž autorské duo, ktoré obohatilo môj život sériou Beautiful Bastard. Už dopredu som si predstavovala, o čo pôjde, no musím povedať, že aj keď sa táto kniha v mnohých veciach podobala na už spomínanú predchádzajúcu sériu, bola úplne iná.

http://2.bp.blogspot.com/-1QJMXlmqOSM/VX3p4smBnwI/AAAAAAAAGW0/FhXCm9qO2_4/s320/678368.jpg

Originálny názov: Sweet Filthy Boy
Autor: Christina Lauren
Séria: Wild Seasons
Diel v sérii: prvý
Dátum vydania: sk 5/2015, eng 2014
Vydavateľstvo: Ikar, Gallery Books
Počet strán: 373
Hodnotenie GR: 4,22

Fun  2/5
Love  4/5
Boyfriend  3,5/5
Tears  0/5


Anotácia: 
Mia Hollandová si vyrazí s kamarátkami na divoký víkend do Las Vegas osláviť promóciu. Alkohol tečie potokom, radosť z ukončenia školy striedajú obavy z budúcnosti, vopred nalinajkovanej rodičmi. V bare narazí na sexi Francúza Ansela a bujará noc s ním Mii aspoň na chvíľku odpúta myseľ od problémov a zamestná ju spomienkami na ich nemravné výčiny. Po návrate domov Mia urobí najbláznivejšie rozhodnutie života a odletí s rozkošným zvrhlíkom na leto do Francúzska užiť si posledné týždne skutočnej slobody. Keď sa za pretvárkou a zábavou objavia prvé city, neviazanému dobrodružstvu sa do cesty postaví realita a Mia sa musí rozhodnúť. Vráti sa do starého života, alebo sa naplno vrhne do toho nového, odohrávajúceho sa na druhom konci sveta?

http://3.bp.blogspot.com/-tIAoHT92-5k/VAdBstLoZXI/AAAAAAAADrU/SeAq7aPuDnQ/s1600/romance.bmphttp://1.bp.blogspot.com/-7VXspcL28vE/U_5D4gxdesI/AAAAAAAADf4/s3Bz0XJXbTY/s1600/9.pnghttp://1.bp.blogspot.com/-rt3ZJ2RVLCM/U_z0qz0bZFI/AAAAAAAADeI/85SE96XLOjA/s1600/ad.png

http://4.bp.blogspot.com/-lMmXK0iCBVg/U1kdhS6cskI/AAAAAAAABI0/UQYUxuqqa0I/s1600/GoldSeparator.pnghttp://4.bp.blogspot.com/-lMmXK0iCBVg/U1kdhS6cskI/AAAAAAAABI0/UQYUxuqqa0I/s1600/GoldSeparator.png

Môj názor:
Nemusela som ani premýšľať o tom, či si túto knihu chcem, alebo nechcem prečítať. Milujem totiž autorské duo, ktoré obohatilo môj život sériou Beautiful Bastard. Už dopredu som si predstavovala, o čo pôjde, no musím povedať, že aj keď sa táto kniha v mnohých veciach podobala na už spomínanú predchádzajúcu sériu, bola úplne iná.

http://2.bp.blogspot.com/-Ncy9agKGwNY/VYA8SU8nieI/AAAAAAAAGYg/gpTiYkTLBFg/s200/tumblr_npnrv3iu8X1sx4xuuo4_1280.jpgA v čom bola iná? No hlavne v tom, že sa dej odohrával vo Francúzsku, kde si hlavná hrdinka užívala leto s neznámym mužom, s ktorým strávila divokú noc v Las Vegas. Celý dej sa točí okolo ich vzťahu a postupne sme mohli sledovať, ako sa vyvíjaj a aj postavy s ním.
Na rovinu vám poviem, že po prvých kapitolách som z knihy nebola nadšená. Hovorila som si, že tomu viac ako tri hviezdičky nedám, pretože sa mi absolútne nepáčila tá láska na prvý pohľad medzi hrdinami a celkovo mentalita postáv. Ansel mi prišiel ako taká cukrová vata, sladká, až vás z nej bolia zuby, a Mia bola proste hlúpa a naivná.

http://4.bp.blogspot.com/-ueD4VJIBdcs/VYA8o8PoqsI/AAAAAAAAGYo/IRVYqQu87M8/s200/large.jpg

Avšak po tom, čo sa celý dej presunul do Európy, nemohla som sa od knihy odtrhnúť. Vlastne, nemohla som sa od nej odtrhnúť od začiatku, keďže štýl písania autoriek je návykový ako ťažká droga. Ak raz začnete, prestanete až s poslednou stranou a je jedno, či nad príbehom krútite hlavou, alebo slintáte. Tak to bolo aj so mnou.
Síce ma úvod nenadchol, no veľmi ľahko som sa dostala k tej lepšej pasáži a už som sa neodvážila knihu zavrieť. Páčilo sa mi, že nemusím čítať zase len o nejakom americkom meste, ale mohla som sa prechádzať ulicami Paríža spolu s hlavnou postavou.

http://2.bp.blogspot.com/-L_dCFqEn2oA/VYA9BRD-Q4I/AAAAAAAAGYw/E512Iy3uYPE/s200/tumblr_nmcw3oBq9R1qggs91o1_1280.jpg

Autorky dokonca niekedy dopodrobna opísali cestu z bytu k nejakému miestu, ktoré som si mohla len predstavovať v hlave a túžiť, že tam raz pôjdem. Celé to malo taký nádych cestovania a leta, vďaka čomu sa kniha čítala ešte ľahšie, keďže ja už mám prázdniny.
Síce tam nie je nejaký silný príbeh a tajnosti postáv, no celé vás to aj napriek tomu zaujme. Čakáte, ako sa vzťah postáv vyvinie, aj keď v podstate viete, že spolu skončia. Úplne som milovala čítať pasáže, keď boli Ansel a Mia spolu, pretože si jednak mali čo povedať, čiže to neboli len prázdne reči o ničom, a zároveň erotické scény neboli nudné. A tým neboli nudné, myslím že FAKT NEBOLI NUDNÉ.

http://4.bp.blogspot.com/-vFBvWqJqkYQ/VYA9oodQkcI/AAAAAAAAGY8/nW24Qd3SFqg/s200/tumblr_n3k737buAY1sqjjtbo1_400.gif

http://3.bp.blogspot.com/-qKGxxm2qqn8/VYA9-LZAnXI/AAAAAAAAGZE/Ypnbrd_WPlM/s200/tumblr_n0fjah0t0r1qmw8c0o1_500.gifTí, ktorí čítali sériu Beautiful Bastard, alebo aspoň moje recenzie by mali vedieť, že autorky sa nespoliehajú na osvedčené taktiky. Každá kniha je okorenená nejakým zaujímavým sexom, nejakými zaujímavými úchylkami. Či už to bolo vzrušenie z verejného miesta, z pozície šéf a podriadená, alebo vzrušenie len zo slov. Proste vždy išlo o niečo iné, vďaka čomu som sa nikdy nenudila. A ani tu to nebolo inak. Začalo sa to ako nevinnosť sama, no keď som došla na pasáž, kde Mia odhalila svoju pravú tvár, nevedela som či
sa skôr smiať, alebo plakať... teda skôr sa cítiť trápne aj za ňu. Fakt mi ani nenapadlo, že si takéto niečo prečítam v knihe. Celé to bolo ešte doladené skvelými dialógmi, vďaka čomu táto kniha získala originálny nádych. Okrem toho boli tie prvé scény také trápne (a dosť o ničom), až mi to prišlo byť enormne reálne (mám tu nalepenú poznámku v knihe: "Dostatočne trápne na to, aby to bolo reálne").
http://1.bp.blogspot.com/-dPCVpi7Andc/VYBB8s3o20I/AAAAAAAAGZc/694pOBv74lM/s200/tumblr_m28kuvp9ko1r5f9igo1_500.jpgKniha mala aj mnoho ďalších plusov. Napríklad tá reálnosť hlavnej hrdinky. Autorky sa nebáli napísať, že hrdinka dostala menštruáciu, čo som si hneď musela poznačiť, lebo toto často v knihách nevídam. Rovnako často nevídam, že sa hrdinka skutočne holí a nemá ten zvláštny syndróm nerastúcich chĺpkov. Zároveň sa mi páčilo, že Mia zažila dostatok trápnych situácii (napríklad KEDY dostala tú menštruáciu), pri ktorých som sa ešte aj ja cítila trápne.
Postavy neboli síce úplne na zahodenie, ale nejak ma nechytili za srdce. Mia sa mi zdala byť už na začiatku neskutočne hlúpa a nemohla som zniesť tie jej naivné rozhodnutia. Jediné šťastie, že počas knihy postupne dospela a pochytila nejaký ten rozum. Veľmi sa mi na nej páčilo, že na konci reagovala normálne, narozdiel od hrdiniek zo série Beautful Bastard. Uvedomovala si, že Ansel nezrobil nič katastrofálne, no zároveň potrebovala zobrať svoj život do vlastných rúk a začať sa starať sama o seba. Proste mi to celé dávalo logiku a absolútne som sa na ňu nehnevala za to, čo zrobila.

Ansel si u mňa počas knihy polepšil tiež. Na začiatku bol neskutočne dotieravý, preto sa mi vôbec nepáčil. Lepšie by som ho asi znášala, ak by tá dotieravosť mala čo dočinenia s úchylnosťou, ako s tým, že bol proste presladený a zaláskovaný od prvého momentu. Jeho štýl života vo Francúzsku sa mi páčil o niečo viac, to, že nosil oblek a bol právnik bolo obrovské plus, a celkovo som ho už na konci knihy mala akosi rada.
Kniha má veľa plusov, no nechýbajú ani nedostatky, tých však nie je až tak veľa. Jeden z mínusov je ten nudný sex na začiatku, ktorý ma donútil sa obávať, že takto to bude celý čas, našťastie však nebolo. Ďalším ani nie tak mínusom, skôr len otrepaným prvkom boli tri kamarátky a traja kamaráti. Teda tá náhoda, že Mia mala so sebou dve kamošky, ktoré sa presne hodili k Anselovým dvom kamarátom. Okrem toho boli tie kamarátky typicky rozvrhnuté na tri typy: tá hanblivá, tá zvodná, krásna a skúsená, a tá rozumná. Ale je pravda, že som si jej kamarátky naozaj zaľúbila a neviem sa dočkať pokračovaní, kde budú práve ony hlavnými hrdinkami.
http://1.bp.blogspot.com/-0th7LuJDbb4/VYBCQwqLmrI/AAAAAAAAGZs/4g7fd-EeLtk/s200/tumblr_np66h5gFo41rab5nto1_500.jpgPosledným mínusom bol preklad. Neviem či to len mne osobne vadil, alebo si to všimli aj iný, ale niektoré vety mi prišli byť strojené, často mi vadil aj slovosled a hlavne mi prekážali niektoré slovíčka. Napríklad "trtkať". TRTKAŤ! Ako ja viem, že "fucking" nie je práve slovo, ktoré sa u nás dá rovnako preložiť, no trtkať mi tam absolútne nesedelo. Ja ten výraz skôr považujem za taký zosmiešňujúci, než aby sa vyskytol v takejto literatúre. Neverím, že už keď sa tam tak otvorene píšu o sexe, tak nemohli proste využiť "jebať", čo by bolo podľa mňa vhodnejšie. Trtkať však nebolo len jediné slovo, ktoré mi vadilo.
Inak vám knihu odporúčam, pretože autorky sú naozaj skvelé v písaní New Adultiek, ktoré vás aj budú zaujímať a nebudete mať pocit, že čítate stále to isté a len o tom istom. Od Rozkošného zvrhlíka sa nebudete môcť odtrhnúť, to vám garantujem.

Recenzovala: Denisa Lesniaková

http://danybooks.blogspot.sk/2015/06/rc-christina-lauren-rozkosny-zvrhlik.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.