bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skCharlotte Lucas - Najlepší rok tvojho života

Mám rada príbehy zo života o postavách, ktoré sa navzájom netypickým spôsobom ovplyvnia a taktiež si cením, keď z kníh vyžaruje niečo pozitívne. Preto ma zaujal aj tento román z pera nemeckej autorky píšucej pod pseudonymom Charlotte Lucas.

Kniha sleduje život dvoch veľmi odlišných ľudí. Jonathan Grief je bohatý majiteľ rodinného vydavateľstva, ktorý má všetky prostriedky na to, aby viedol úžasný život, no napriek tomu sú jeho dni akési prázdne. I keď si to sám neprizná. Prvého januára nájde na svojom bicykli zavesenú tašku s diárom na nasledujúci rok - je však vyplnený. Jonathan sa najprv snaží vypátrať právoplatného majiteľa, ale postupne sa nechá strhnúť úlohami, ktoré adresátovi diár zadáva.

Hannah Marxová je entuziastická cieľavedomá žena, ktorá na svet hľadí cez ružové okuliare a svoj život si vychutnáva v každom okamihu naplno. Potom jej doň zasiahne tragédia a ona musí nájsť spôsob, ako sa s ňou vyrovnať bez straty svojho optimizmu a viery v dobro...

Už po prvých stránkach mi bolo jasné, že táto kniha bude minimálne príjemným čítaním. Autorka totiž píše naozaj pútavo a jednoducho, nezdržuje zbytočnými opismi či siahodlhými citovými výlevmi. Ihneď ma zaujala aj postava Jonathana Griefa, pretože mám slabosť pre prehnane zásadové, trochu protivné postavy. Je s nimi zábava a rada pozorujem ich vývoj v priebehu plynúcich kapitol. Nesklamala som sa, sledovať Jonathanovu životnú cestu bolo naozaj zaujímavé. Plusovým bodom bol i fakt, že ide o majiteľa vydavateľstva a tak do knihy pribudli témy, ktoré sú mi ako knihomoľke blízke.

Hannah mi bola sympatická o čosi menej. Občas dokázala človeku svojimi názormi a predstavami liezť na nervy, no nebola príliš otravná a tvorila pôsobivý protipól Jonathana. Nehovoriac o tom, že ju čakali krušné chvíle, ktoré ovplyvnili jej charakter. Bohužiaľ, hoci sú obe postavy dobre napísané, akosi som si k nim nedokázala vytvoriť hlbší vzťah a ich trápenia ma nezasiahli na emocionálnej úrovni.

Veľkú časť knihy sa dvaja hlavní hrdinovia ani nestretnú, na striedačku sledujeme ich problémy a interakcie s vedľajšími postavami. Autorka pritom dala pomerne veľký priestor priateľstvu. Na druhej strane sa až pridlho takmer nič nedialo a nemala som problém sa od knihy odtrhnúť.

Napriek tomu, že si na interakcie medzi Hannah a Jonathanom treba počkať, ich osudy sa postupne čoraz viac prepletajú. Spočiatku som bola presvedčená, že vyzdvihnem, ako šikovne to autorka zamotala a všetko do seba zapadlo, no napokon to dopadlo trochu inak. Do istej miery to tak určite je, ale časom som nadobudla dojem, že bolo tých náhod, komplikácií a odkladov akosi priveľa. Skrátka, celá zápletka bola vykonštruovaná až prehnane neuveriteľne.

Nesadlo mi ani autorkino zdôrazňovanie úlohy osudu  v našom živote. Zároveň však oceňujem, že Charlotte Lucas do príbehu vložila viacero inšpiratívnych myšlienok a čitateľa postrčila k zamysleniu sa nad zmyslom a smerovaním vlastného života. Dočkala som sa tiež svojej obľúbenej pozitívnej energie a posolstva, ktoré táto kniha jednoznačne šíri.

V konečnom dôsledku neľutujem, že som si Najlepší rok tvojho života prečítala. Z veľkej časti ide o priemerný román zo života, ale na vyššiu úroveň ho posúvajú už spomínané podnetné myšlienky a veľmi príjemný štýl písania. Za mňa 3,5* a určite sa knihe nebojte dať šancu. Možno si vás získa viac ako mňa a ak nie, bude z nej minimálne pohodové oddychové čítanie.

Recenzovala: Kristína Smolková
http://the-bookland.blogspot.sk/2017/08/charlotte-lucas-najlepsi-rok-tvojho.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.