bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skCharlie Donlea – Ani omylom

Stratila tretinu života, ktorú jej späť už nik nevráti.

Bola vo väzení za zločin, ktorý nespáchala.
Len to musí dokázať.

Charlie Donlea - Ani omylomCharlie Donlea patrí medzi najpredávanejších autorov v USA. Žije v Chicagu so ženou a dvoma deťmi. Kniha Ani omylom je jeho tretí román. Photo from goodreads.com

 

Dôkazy hovoria proti nej, odltačky topánok, motív, krv v jej izbe, príležitosť. Aj tak vyhlasuje, že je nevinná. Že svojho takmer snúbenca nezabila. Že ho ľúbila.

Nik jej neverí, porota ju odsúdila na doživotie, ešte k tomu v cudzej krajine, bez nároku na prepustenie či návrat do vlasti. Tragické. Nádej však umiera posledná, to ju drží pri zmysloch.

Napísala ich niekoľko, listov… Písala jej niekoľkokrát do roka, vždy s prianím ku úspešnej stúpajúcej kariére, no nezabudla opomenúť aj vlastný príbeh neviny. Vkladala do nej veľké nádeje, respektíve poslednú nádej na obnovenie procesu. Pre svoju nevinu. Za svoju rodinu. Apelovala na neprofesionálnu prácu policajtov, na nesprávnu interpretáciu dôkazov, na nátlak a možno aj nezákonné úkony voči americkej občianke. Kričala, no nik ju nepočúval.

Až do momentu, kedy sa producentka a režisérka Sidney Ryanová nerozhodla na listy reagovať. Prijala pozvanie vrahyne a navštívila ju vo väzení. Spoločne so svojim štábom odletela zo Štátov na ostrov St. Lucia, kde vyspovedala tú, ktorá o sebe vyhlasuje, že je nevinná. Sidney je dokumentaristka a po dohode s televíziou sa rozhodne nakrútiť desaťdielny dokument o príbehu Grace Seboldovej, ktorá je obvinená z úmyselného zabitia svojho priateľa Juliana Crista. Spadol zo skaly. Nebyť stôp krvi, udalosť by sa uzavrela ako nehoda. Ako tomu bolo aj predtým…

Dobrý námet je základom dobrej krimi knihy. Keď autor zvládne zaujať už v úvode, má predpoklad na úspech. Alebo aj nie. Neostalo veľa tém, o ktorých sa už v minulosti nepísalo. Žena, neprávom obvinená zo zločinu, ktorá volá po pomoci zvonka. Mŕtvy milenec, možno viacerí, a k tomu verná priateľka či rovno hŕstka tých, ktorí sa navzájom kryjú. To je už také knižné klišé.

Charlie Donlea poňal tému iným spôsobom. Vyšetrovateľkou sa v tomto prípade stáva mladá ambiciózna žena Sidney, ktorá len robí to, čo ju baví. Chce nastoliť spravodlivosť na miestach, kde sa nazdáva, že chýba. Je dobrá v tvorbe filmových dokumentov a chce sa presadiť v rybníku ostatných úspešných režisérov. A Amerika dokumety zo skutočného života miluje.

Nechýba, síce len okrajovo, temná stránka minulosti hlavných protagonistov, k tomu treba pripočítať typické negatívne vlastnosti ako obviňovanie, žiarlivosť a manipulatívnosť, a na svete je hotový  kriminálny príbeh so všetkým, čo k nemu patrí. Je rozpovedaný inak, s hlavnou protagonistkou čitateľ sympatizuje, jej motív by sa snáď dal aj odpustiť.

Zaujímavosťou je fakt, že rezort na ostrove St. Lucia, v ktorom sa zločin vykonal, naozaj existuje. Podľa autorových opisov ma ihneď lákalo naťukať do vyhľadávača, či tie opisované krásy niekde naozaj sú. A existujú, našla som to miesto a moja predstavivosť nabrala konkrétne kontúry. Reálne som si tak mohla predstaviť pád mŕtveho Juliana. Ktovie či príbeh turizmu na ostrove pomôže alebo naopak. Minimálne mňa to tam pritiahlo. Malebná krajina, ktorú by som hneď navštívila.

Nebyť typického amerického vychvaľovania, ktoré je možné poňať až počas čítania stránok, kniha by si vyslúžila vysoké hodnotenie. Autor zvládol napínavý úvod, pútavý dej, pri vyvrchoľovaní poriadne premiešal karty a ukázal iným smerom, rozuzľovaním čitateľa poriadne vydráždil, až príbeh nečakane ukončil so šokujúcim záverom. Kniha bola veľkým prekvapením. Odporúčam všetkým uznávačom dobrej krimi. Nie je to žiadna krvilačná beštia, zločin je vykreslený celkom decentne.

Recenzovala: Martina Javorková
https://www.mojeknihy.com/books/charlie-donlea-ani-omylom/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.