bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skCarol Wyerová - Tajomstvá živých

Keď sa túžba po láske zmení na nenávisť

Carol Wyerová na stránkach románu Tajomstvá živých zachytáva napínavý a komplikovaný krimi príbeh, ktorý je popretkávaný silnými vzťahovými väzbami, tajomstvami a vraždami. Poukazuje na odvrátenú stranu lásky, ktorá sa mení na nenávisť, ktorá vyvoláva pomstu v podobe krutosti a utrpenia s následkom smrti.

Román predstavuje viac dejových rovín, pričom jeden príbeh zasahuje do druhého, čím Wyerová vytvorila zaujímavý a napätím nabitý triler. Čitateľ okrem vyšetrovania prípadu je zžitý aj s rodinou Abigail, no v retrospektívnom rozprávaní sleduje aj kroky vraha. Autorka je spočiatku skúpa na slovo a dôležité informácie vpúšťa do deja len v malom množstve. Čitateľovi postupne podsúva napäté situácie a príbeh napreduje pomalšie, no zato detailne vykresľuje postavy a ich charaktery. Aj keď sa v texte stále niečo deje a dramatických okamihov pribúda, napätie je spočiatku len mierne. V určitých momentoch prudko stúpa a vzápätí stagnuje v opisných častiach. Wyerová vie, ako má na publikum zapôsobiť, aby ho udržala v neustálej pozornosti. Čitateľ je tak ustavične ponorený do deja, za čo môže skvelý rozprávačský talent autorky, no na poriadnu dávku napätia si musí počkať. Dej sa postupne zamotáva a autorka dáva čitateľovi len málo indícií. Nastupuje zvedavosť a pochybnosti, čím sa vám príbeh dostáva pod kožu.

Príbeh zosobňuje veľké množstvo postáv, ktoré svoje charaktery a temnú minulosť odkrývajú postupne. Napriek tomu, že ide o triler, autorka popri snahe vytvoriť krimi zápletku nezabudla ani na ich vnútorný svet. Publikum okrem zločinov nájde aj vykreslenie niekoľkých rozličných osudov. Román disponuje všetkým, čo čitateľ od dobrej knihy očakáva. Nájdete v nej stúpajúce napätie, dramatické okamihy, krimi prvky, vyprofilované postavy ako aj strach či lásku na viac spôsobov.

Leží na posteli so široko otvorenými očami a s rukami pripútanými k stĺpikom postele. Na sebe má krikľavý úbor sexuálnej otrokyne z červenej koženky, z ktorého sa mi dvíha žalúdok. Ako mohla klesnúť tak hlboko? Vari v nej nezostala ani štipka dôstojnosti? Ani otec sa nezmôže na slovo. Je rovnako zdesený ako ja. Napokon začujem tichý, pridusený vzlyk, ktorý mohol vykĺznuť len z jeho úst.

Ako to už v kriminálkach býva zvykom, aj tu sa autorka pohrabala v minulosti hlavných postáv, ktoré skrývajú svoje temné tajomstvá. Vyšetrovateľka s neľahkou minulosťou a samotárka, je tiež štandardná črta, ktorú s obľubou autori radi používajú. Výnimkou nie je ani Wyerová, no vďaka tomu je román emotívnejší s nádychom ľudskosti. Napätie sa stupňuje v okamihu, keď počtom prečítaných strán začnú pribúdať vraždy. Čitateľ stále tápe a nad hlavou mu visia otázniky. Môžete sa spoliehať len na svoje dohady, akým smerom sa bude dej vyvíjať. Príbeh odrazu naberá na šialených obrátkach, no jednotlivé dieliky skladačky do seba nezapadajú, aj keď fakty ukazujú niečo iné. Intenzita gradácie stúpa v záverečnom finále, kde autorka do deja zakomponovala únos a okrem vraha čitateľ hľadá aj únoscu.

Tajomstvá živých je mrazivý triler o žene, s ktorou sa život nemaznal. Okolnosti a nedostatok lásky ju zmenili na chorú, šialenú a trpiacu trosku, ktorá sa v mene spravodlivosti neštíti ani najhoršieho zločinu. Odporúčam všetkým, ktorí obľubujú trilery a neboja sa temných stránok ľudskej duše. Román osloví široké publikum, no najmä tých, ktorí v dielach nevyhľadávajú krviprelievanie či brutálne činy.

Recenzovala: Simona Rošková
https://literarnalekarenusimony.blogspot.com/2018/06/carol-wyerova-tajomstva-zivych.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(26. júna 2021 v 4:59)
<a href=https://ponlinecialisk.com>legit cialis online
(22. júla 2021 v 15:41)
<a href=https://cialiswwshop.com/>cialis without a doctor's prescription</a>