bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skC. Clarová & H. Blacková - Železná skúška

Cassandra Clare je slovenským čitateľom (a najmä tým mladším) dobre známa, vyšli totiž u nás jej dve série zasadené do sveta Tieňolovcov - Nástroje smrteľníkov a Pekelné stroje. Jej najnovšia séria vznikla v spolupráci s ďalšou autorkou žánru young adult - Holly Black.

Nijako sa netaja príbuznosťou so svetoznámym príbehom o mladom čarodejníkovi, práve naopak. Koniec ságy o Harrym Potterovi ich vraj natoľko sklamal, že sa rozhodli napísať Magistérium - päť kníh o vlastnom hrdinovi s nadaním čarovať. Pri zamýšľaní sa nad oboma sériami by sme, samozrejme, našli viacero spoločných prvkov, ale keď pustíte podobnosť z hlavy a jednoducho si užívate dej, čaká vás zaujímavý a gradujúci príbeh. Call ako ústredná postava má síce len dvanásť rokov, ale pri čítaní na to ľahko zabudnete. Tým nechcem povedať, že sa správa ako predčasne vyspelý, jeho konanie je často v súlade s jeho vekom, avšak musí prejsť náročnými skúškami ako každý iný skúšaný hrdina. A to prakticky už od svojho narodenia...

http://files.marek-zakopcan.webnode.sk/200000829-67b5c68b30/676513.jpg

"Upierala naňho prázdne bledé oči. Pritisol si dieťa na hruď a voľnou rukou vytiahol Sarah z dlane Semiramis. V ľade kúsok od čepele si všimol zvláštne značky. Vyzerali, akoby ich v smrteľných kŕčoch vyryla nechtami, ibaže boli príliš pravidelné. Prizrel sa im bližšie a rozoznal slová, ktoré jeho zomierajúca manželka vyškriabala do ľadovej steny. Keď si ich prečítal, akoby mu niekto trikrát vrazil päsťou do žalúdka. ZABI DIEŤA!"

Callum Hunt sa nikdy nevedel začleniť do kolektívu, nemal kamarátov a pre zranenie nohy sa nemohol ani aktívne zapojiť do športových aktivít. Navyše vyrastal pod ostražitým zrakom otca, ktorý sa nevedel zbaviť neustálych obáv z jeho budúcnosti. Huntovci sú totiž čarodejníci, a preto musí Call absolvovať vstupný test do čarodejníckej školy. Ak sa preukáže, že nezdedil ani trochu mágie, jeho život bude pokračovať v zabehnutých koľajách. Ale ak prejde železnou skúškou úspešne, jeden z mágov si ho vezme do výuky. Call z otcovho rozprávania vyrozumel, že mágovia sú zlí, a z toho dôvodu sa usiluje skúšku sabotovať. Skončí síce s najhorším výsledkom, ale napriek tomu je prijatý. Zoznamuje sa so svetom kúziel, nepoznaných bytostí a prvýkrát v živote nachádza aj priateľov. Pod patronátom mága Rufusa sa spolu s ním učia aj sympatický športovec Aaron a nadaná a naoko odmeraná Tamara. Call však spoznáva aj odvrátenú stranu mágie - a to boj proti tzv. Nepriateľovi smrti. Medzi ním a zvyškom magického sveta panuje krehké prímerie. Mágovia ho nedokázali vo vojne poraziť, v boji s ním umrela dokonca aj Callova matka, a ako sa zdá, Nepriateľ smrti sa opäť hlási o slovo. A Call je s ním zrejme spojený viac, ako si mohol čo len predstaviť...

"Aaron sa ani nepohol. Stál tak neochvejne, akoby zapustil korene. Ruky mal zdvihnuté, dlane obrátené dopredu, z ich stredu vychádzalo čosi ako dym. Bolo to černejšie než čerň, husté a vlnité a Call vedel, hoci netušil, kde berie tú istotu, že je to najtmavšia hmota na svete. Vlk zavyl, telo sa mu prehlo a skrútilo, a nemotorne pristál necelého pol metra od Tamary a Calla. Srsť na celom tele mu stála, oči sa divo krútili. Ostatné vlky vyli a kňučali, ich hlasy ešte zdôrazňovali zmätok."

Stretol som sa s niekoľkými negatívnymi postojmi voči tejto knihe. Napriek tomu sa mi páčila a určite siahnem aj po ďalších dieloch. Pozastavovať sa nad tým, že ide o recyklovanie potteroviek, sa mi javí ako mlátenie prázdnej slamy. Samy autorky priznávajú inšpiráciu nimi, tak načo sa nad tým vôbec pohoršovať? Séria Magistérium má mať päť častí, preto si aj dej dáva načas a nikam sa neponáhľa. V prvom dieli Železná skúška spoznávame hlavné postavy, pomery v škole a zámery protivníka. Zobrazenie prijímania aj Callovo včleňovanie do nového prostredia ma bavilo, postavy sú sympatické a každá má niečo do seba, aj keď môže navonok vystupovať ako protivná a otravná. Dúfam, že Clarová a Blacková majú v zásobe dosť nápadov aj pre ďalšie diely a že sa dočkáme slovenského prekladu každého z nich. 

Recenzoval: Marek Zákopčan
Viac tu: http://www.marekzakopcan.sk/news/c-clarova-h-blackova-zelezna-skuska/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.