bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBrichtov boj

Kniha "Brichtov boj" od Radoslava Procházku je pozoruhodným príbehom človeka z podnikateľského prostredia.

Architektonická firma spracovala projekt, za ktorý jej objednávateľ nezaplatil. Obe strany majú v tomto spore svoju "pravdu", pravdou však je, že podpísali zmluvu, ktorá znevýhodňuje jednu stranu. Nepomôžu ani súdne spory a tak sa problém stáva osobným problémom architekta s nečakanými následkami na jeho život a psychiku.

Príbeh je to úplne čerstvý, odohrávajúci sa v súčasnosti, teda vlastne v rozpätí cca 10 rokov a autor ponúka čitateľovi rôzne riešenia, teda rôzne konce. Dej má štyri časti, v prvej sa rozbieha a ďalšie tri časti sú možné konce v závislosti od prístupu hlavného "účinkujúceho". Priznám sa, že ani jeden z tých koncov ma ľudsky neuspokojil, lebo riešenie daného problému môže byť len zlé, alebo horšie.

Je to neľútostný boj, v ktorom sa používajú všetky metódy, vrátane tých nečestných a poškodenému nepomôže ani plač, ani právnici, ani ovplyvnené súdy. O aktuálnosti románu, ktorý nie je detektívkou, aj keď v ňom nechýba napätie a spád, svedčia aj také drobnosti ako, že starší majiteľ architektonickej firmy číta "Hlavné správy", alebo veta: "Po tom, čo skončila pandémia...". Bodaj by sa tieto prorocké slová autora naplnili čo najskôr.

Komunikačnou samozrejmosťou v príbehu sú aj SMS správy so smajlíkmi a nakoniec aj sedenia u psychológa. Práve to sa zdá ako cesta k riešeniu. Pri sedeniach u psychológa aj klient kalkuluje a svojim odhadom hodnotí návrhy psychológa. V tejto časti príbehu je riešenie založené práve na sedeniach u psychológa, kde klient začína chápať pavučiny vzťahov a ich dôsledkov.

V závere už len doplním, že táto kniha ma zaujala takmer od začiatku, šlo to veľmi dobre, mal som problém ju na chvíľu odložiť. Trochu ťažšie som sa dostával k pochopeniu rozčleneného konca na tri príbehy, ale aj tak som rád, že mi táto kniha padla do rúk a budem sa tešiť na nové knihy od Radoslava Procházku..

O Radoslavovi Procházkovi je známe, že je ústavný právnik a kandidoval aj na prezidenta SR (2014). Z jeho pera vyšlo niekoľko publikácií a dokonca ho nájdeme aj na blog.sme.sk.

 

Recenzovala: Jozef Javurek
https://blog.sme.sk/jozefjavurek/kultura/brichtov-boj

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.