bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBozk - ozaj svetová senzácia?

Ona – jemná, slušná, ambiciózna. On – drzý, nevychovaný a samoľúby. Bolo dopredu vylúčené, že cesty týchto dvoch sa pretnú. Protiklady sa ale priťahujú – stačil jediný bozk a budúcnosť tejto dvojice sa v momente začala uberať iným smerom.

Fanfiction je literárne dielo vychádzajúce primárne z diela už existujúceho a spísané jeho fanúšikom (zdr. Wikipédia). Séria After sa sem pôvodne radila tiež, no teraz valcuje rebríčky na pultoch reálnych kníhkupectiev už ako vydaná youngadultka. Keď sa ale predierate zákutiami Wattpadu – najväčšieho portálu fanfikcie, ktorý umožňuje písať svoj príbeh každému, šanca, že narazíte na skutočne kvalitné dielo, je minimálna. Je Bozk cennou ihlou v kope sena?

Podľa bláznivých čísel, ktoré dielo dosahuje, by to vyzeralo na áno. Vyše 370 miliónov prečítaní prvého dielu na webe Wattpadu a viac ako 640 miliónov prečítaní záverečného, tretieho dielu. Fanfikcia na One Direction zrazu vydaná a populárna po celom svete? Šialené! V porovnaní s ostatnými fanfikciami, nič nové. Nechápte ma však zle.

„,Takže ste sa s Hardinom dohodli, že sa ešte pokúsite skamarátiť?‘ spýtal sa zľahka zachmúrený Landon. Chcela som mu vysvetliť, čo sa deje medzi mnou a Hardinom, no, úprimne povedané, sama som to netušila.“

Anna Todd ako imaginator1D píše o jemnom, citlivom a poriadkumilovnom dievčati, ktoré sa prvýkrát odtrhá od prísnej matky a chystá sa na vysokú školu, o ktorej vždy snívala. Alebo len jej matka. Takmer od narodenia mala svoj život do bodky nalinkovaný a univerzita je len súčasťou plánu. Keď Tessa Youngová vstúpi do svojej izby na internáte a zbadá svoju extravagantnú spolubývajúcu s prefarbenými vlasmi, už len tento detail naruší jej dokonalý harmonogram. Čo s ním potom ale dokáže spraviť Hardin Scott, ktorý sa celkom dobrovoľne votrie do jej života a zmení ho jediným bozkom? Nuž, ani sama Tessa nevie, čo má robiť.

Ako by aj mohla? Matka ju celý doterajší život držala v ilúzii ako pod kupolou a bola by ešte radšej, keby s ňou počas štúdia stále bývala. Avšak, nevinná Tessa tentoraz mamu neposlúchne a rozhodne sa s tým popasovať radšej na vlastnú päsť. Z malého dievčatka sa stáva nezávislá žena. A to je presne to, čo čitatelia chcú - dtotožniť sa s veľmi pravdepodobným dejom a osudom dievčaťa a možnosť prežívať jej „netradičný“ život spolu s ňou. A tak to bola len otázka času, kedy sa séria After stane slávnou.

Jej úspech jej prekvapivý aj cez veľké množstvo stránok, ktoré majú všetky tri knižky, pretože v slovenskom vydaní počet strán celej trilógie presahuje DVETISÍCKU. Keď som zbadala prvý diel, povedala som si, že takéto niečo zdolám za najmenej mesiac. A nestalo sa. Hneď na začiatku ma prekvapil veľmi svižný a chytľavý štýl, ktorý pretrvával až do konca. Možno i miestami príliš jednoduchý, no v tomto prípade bol naozaj veľkým plusom a namiesto „prehryzávania sa“ päťstovkou strán som dokázala knižku úspešne dočítať bez nijakých veľkých prestávok. 

„V utorok ráno pred vyučovaním sme sa s Landonom stretli v bufete, aby sme si porovnali poznámky zo sociológie. Po včerajšom Hardinovom otravnom výstupe mi trvalo hodinu, kým som si zoradila hárky s poznámkami.“

Už pred chvíľou ste si mohli všimnúť, že hlavným aspektom pri Bozku je láska, čo potvrdzujú aj isté časti knihy. Tu sa vyvíja vzťah Hardina a Tessy a v takomto vzťahu sa niekedy nečakane objaví búrka. To by bolo predsa normálne, no po toľkých búrkach som sa čudovala, že mi dovtedy nezmokla knižka. Tessa i Hardin boli obaja veľmi tvrdohlavej povahy, takže to bolo viac-menej očividné, no neskôr všetky výstupy začali pôsobiť rušivo. Neustále som videla ten istý kolobeh, ktorý pozostával z hádky, ukončenia vzťahu, kratučkej prestávky a návratu, a onedlho sa stal hlavnou zápletkou, čo potom nevyznelo práve najlepšie.

After: Bozk si ako vydaná fanfikcia možno získala srdcia mnohých tínedžeriek, no miestami mi príde preceňovaná. Zápletka je stále rovnaká, riadne prepracované sú charaktery len dvoch hlavných postáv.. ale stále je tam istý potenciál. Záver kapitol je vďaka FF pôvodu vždy akčný, aby čitateľa udržal netrpezlivého a v napätí pred ďalšou časťou, čo môže byť dobré, ak vás to neprestane nudiť. Summa summarum je to ale titul, pri ktorom sa po namáhavom dni oplatí vypnúť a nechať sa unášať príbehom Tessy a Hardina. 

Recenzovala: Zuzana Ľudviková

http://infinity-of-books.blogspot.sk/2016/03/after-bozk-ozaj-svetova-senzacia-after.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.