bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBeznádejná

“Beznádejná” je názov knihy od Colleen Hooverovej. Pri čítaní tejto knihy som si uvedomil, že žiaden film neprekoná to, čo sa vnútorne premieta čitateľovi pri čítaní dobrej knihy. Je to najlacnejší nízko rozpočtový film pre jedného diváka.

Pokiaľ ide o samotný príbeh, aj ten filmový sa vždy najprv objaví v písomnej forme, či už ako kniha, alebo filmový scenár. Pri čítaní si vytvárame vlastné obrazy, vo filme herci, režisér a celý štáb vytvárajú realitu podľa vlastných predstáv, hlavne režiséra.

Všetky vymyslené príbehy a asi aj tie skutočné, ktoré stoja za rozprávanie, majú podobný dramatický priebeh, málokedy sa podarí nová verzia, napríklad taký príbeh lásky môže začať rôzne, skončiť rôzne, ale vždy je ťažisko v láske samotnej. Beznádejná je príbehom lásky. Tej lásky, ktorá začína jediným pohľadom a chce trvať navždy. Okolnosti v tejto knihe sú však dosť dramatické, v istom zmysle je to napínavá detektívka.

Príbeh je výpoveďou hlavnej postavy s romantickým menom Sky. Je vychovávaná v americkej rodine ovplyvnenej náboženskými pravidlami Mormónov. Táto okolnosť je síce dôležitá, ale pre príbeh jej zamilovanosti to vôbec nie je podstatné. Nechodila do školy, vyučovali ju doma až do posledného ročníka strednej školy, tak jej predstavy o živote pochádzajú hlavne z kníh. Bez televízie, bez mobilu a bez internetu, čo je v sôčasnosti skoro nemožné. Až vo svojich osemnástich rokoch zistila, že nie je zdravé žiť v knižných predstavách. Jej naivita bola skutočne knižná, myslela si, že idiotsky sa správajú ľudia len v knihách. Prekvapilo ju zistenie, že idioti sa vyskytujú aj v reálnom živote.

Potešil ma fakt, že v tejto knihe je prostredie americkej strednej školy opisované trochu inak, ako v zlých filmoch, kde sa dievčatá snažia o rôzne prvenstvá. Idiotov síce stretávala takmer denne, ale sama sa napriek svojej odlúčenosti správa a myslí úplne normálne. Zápletka veľkej lásky, ktorú stretne, je romantická, a záhadná, ale spolu všetky záludnosti prekonávajú a hľadajú aj svoju minulosť. Riešenie je celkom prekvapivé.

Veľmi dobre sa to číta, kniha je písaná sviežim štýlom, bez nudných odbočení a zbytočných peripetií. Nie som síce najmladší, ale zaujala ma. Myslím, že je to veľmi dobré čítanie, najmä pre mladých čitateľov, ktorí sa ešte stále nachádzajú v rokoch hľadania tej svojej veľkej lásky. Samozrejme, že sa tam vyskytujú aj postavy nadbiehajúce súčasným trendom, ale to len okrajovo a v nepodstatnej miere. V každom prípade je unikátom Američanka, ktorá ešte vo svojich 17 tich rokoch nemá profil na žiadnej sociálnej sieti.

Z príbehu Sky a Holdera ste sa tu veľa nového nedozvedeli, ale je možné, že vás zaujme pri čítaní. Stručný príbeh (bez okolkov) nájdete aj na stráne internetovej predajne BUX

Recenzoval: Jozef Javurek
jozefjavurek.blog.sme.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.