bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAva McCarthyová - Mŕtve tajomtvo

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite: Za čo sa oplatí žiť, za čo sa oplatí zomrieť? Pomsta a nenávisť sú večné. Ale materinská láska je nekonečná.

Na oko dokonalé manželstvo Jodie a Ethana skončilo smrťou ich dcérky. Talentovaná maliarka je rozhodnutá, že si vezme život, ale predtým zabije svojho manžela. Situácia sa jej však vymkne spod kontroly a za vraždu manžela si odpykáva desaťročný trest v ženskej väznici. Ethan viedol dvojtvárny život, a tak sa na povrch derú nové tajomstvá. Mladý novinár na voľnej nohe navštívi Jodie vo väznici a prezradí jej šokujúcu pravdu. Jodie je rozhodnutá odhaliť pravú tvár muža, ktorý jej zničil život. Koľko ďalších Ethanových tajomstiev a zvrátených klamstiev vypláva ešte na svetlo?

Motor zavýjal, Ethan vrhol pohľad na ňu. „Ak zomriem ja, zomrieš aj ty.“ „Myslíš, že chcem žiť?“ Dve rýchle strely. Jedna doňho druhá do seba. Auto divo kľučkovalo. V duchu sa jej vynorila Abbina tvár. „V pekle už na teba čakajú, Ethan.“ Stisla spúšť. Pri tom výstrele ju až zabolelo v ušiach. Na tvár aj na krk jej dopadlo čosi lepkavé. Auto zaškrípalo, otočilo sa a vrhlo ju nabok. Znova namierila zbraň. A vystrelila druhý raz.

Ava McCarthyová svojím ľahkým perom dokáže už v úvode zaujať čitateľa. Počiatočná dramatická situácia okamžite vzbudzuje o čitateľa obrovskú zvedavosť. Autorka dávkuje dôležité informácie v rýchlom časovom slede. Text naberá na dynamike a napätí. Frekventované opisy činností a rezké dialógy podporujú svižné tempo v čítaní. Tajomné a nebezpečné situácie naznačujú len v jemných náznakoch, akým smerom sa bude dej uberať. Primerané kapitoly a tajomstvá, ktoré sa derú na povrch umocňujú váš zážitok z čítania. Román sa vďaka týmto pozitívnym faktorom číta ľahko a rýchlo. Autorka zbytočne neplytvá slová na siahodlhé opisy a taktiež nerozpitváva pocitovú stránku hrdinov. Zamerala sa na množstvo akčných situácií, ktoré podporujú rýchly spád v deji.

I keď na začiatku postrehne skúsenejší knihomoľ podobnosť s inými románmi, autorka vás dokáže dokonalo zmiasť a informácie posúva úplne iným smerom, akoby ste čakali. Hlavná postava je netypická. Aj napriek tomu, že jej na čele svieti nápis vrahyňa, svojím konaním pôsobí na čitateľa kladne. Ženská hrdinka je tu však štylizovaná do nie príliš dôveryhodnej pozície a skúsenejšiemu čitateľovi môže jej postavenie v príbehu prekážať. Zastáva síce obeť, no na druhej strane ju autorka stavia do polohy neohroziteľnej pomstiteľky.  Týmto drobným nedostatkom sa stráca relevantnosť a uveriteľnosť deja v niektorých zlomových situáciách vyznieva nereálne. Mŕtve tajomstvo ukrýva viac vedľajších a zaujímavých postavičiek, ktoré svojím vstupom na scénu poriadne okorenia celkové dianie v deji.

Jodie sa zrýchlil dych, zmocnila sa jej panika. Zostala stáť, zhlboka sa nadýchla. Usilovala sa ovládnuť. Teraz už chápala, prečo Caruso nestisol spúšť. Vedel, že tu zamrzne. Nijaké nevysvetlené rany po guľkách. Nikto nebude nič vyšetrovať. Jednoducho ďalšia hlúpa utečenka, ktorej nevyšiel útek. Donútila nohy, aby sa hýbali. Robila malé krôčiky ako dieťa. Ľavá, pravá. Svaly ju boleli, v chlade sa sťahovali. Hľadaj stromy, tam nájdeš úkryt.

Ak však hľadáte oddychovku s prvkami trileru, psychologickými vsuvkami a akčným nebezpečenstvom, tento nedostatok vám nebude prekážať. Nie len tajomstvá, ktoré ukrýva kľúčová postava, ale aj šokujúce a zničujúce informácie, ktoré ženská hrdinka odhalí o svojej rodine, ako aj smrť dieťaťa či vražda manžela sú dobrými aspektami na prilákanie čitateľa. Dynamické texty, permanentné napätie, psychologický nadhľad ako aj nesúrodá dvojica - obvinená vrahyňa a skrachovaný novinár vás prevedú celým príbehom veľmi pútavým a inteligentným spôsobom. Vypäté dramatické situácie dotvára perfektne aj vykreslenie zimnej atmosféry v závere knihy. Príbeh je písaný veľmi chytľavým štýlom a strhne vás so sebou závratnou rýchlosťou. Dokonalá zápletka sa ešte viac vykryštalizuje a neočakávané záverečné rozuzlenie vyrazí dych nejednému knihomoľovi.

Mŕtve tajomstvo odporúčam všetkým, ktorí majú radi príbehy zo života s množstvom nečakaných zvratov a poriadnou dávkou napätia. Mŕtve tajomstvo zaujme ženy, ale aj mužov, ktorí preferujú oddychovejší žáner, v ktorom okrem nebezpečenstva nechýba ani láska a dráma.

Recenzovala: Simona Rošková
https://literarnalekarenusimony.blogspot.sk/2017/03/ava-mccarthyova-mrtve-tajomtvo.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.