bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAtentát

Nejde ani tak o atentát, lebo to je také moderné slovo, ale o príbeh Ježiša na pozadí historických súvislostí tej doby. Spísala to autorská dvojica Bill O`Reilly a Martin Dugard. Zaujímavé je aj povolanie týchto dvoch pánov.

Bill O`Reilly je moderátor politickej diskusnej relácie vysoko hodnotenej káblovej televízie v USA a patrí k najdiskutovanejším a diskutabilným politickým komentátorom v Spojených štátoch. Martin Dugard je autorom niekoľkých historických bestsellerov. Toľko z prebalu knihy o autoroch a ešte kompletný slovenský názov knihy: ATENTÁT na JEŽIŠA (Kronika jedného príbehu). Píšem o názve, lebo aj ten je u mňa dosť "diskutovaný" a mierne dvojznačný. Originálny názov je: KILLING JESUS: A HISTORY.

Po začítaní sa do príbehu, čoskoro vyjde najavo, že naozaj ide o priblíženie historického obdobia čias narodenia a života Ježiša, s množstvom historických odkazov a vysvetlení. Tomu zodpovedá aj popisný štýl prerozprávania príbehu. Nejde tu o žiaden napínavý a dobrodružný príbeh, lebo v podstate ho takmer všetci dobre poznáme. Pozitívom knihy je fakt, že sú tu zhrnuté všetky okolnosti týkajúce sa narodenia a pôsobenia Ježiša, v rámcovom súlade s kresťanským učením a odvolávkami na historické pramene.

K tejto knihe som si nerobil pri čítaní žiadne poznámky, niet v nej takých prekvapivých "ľudských"  postrehov o modernej spoločnosti a kresťanské morálne zásady sú nám všeobecne známe. V podstate podľa nich žijeme... Kniha ma priviedla k možnej predstave o písaní historických románov. Je to ako keby si maliar nakreslil čiarový portrét podľa niekoľkých bodov a proporcií tváre, čím vznikne vcelku dokonalá podobnosť osoby. V druhej fáze dotvorí obraz farbami. Tak môže vzniknúť realita, často viac bližšia autorovej fantázii ako realite a tak nejako asi vznikajú aj opisy konania osôb v historických románoch.

Knihu Atentát na Ježiša som si vybral aj preto, že som nedávno čítal Banášov Kód 1 a predpokladal som, že toto bude príležitosť k akejsi konfrontácii na danú tému. Nie je to tak, ide o celkom odlišné prístupy autorov. Bill O`Reilly a Martin Dugard viac, či menej, nevybočujú z uznaných historických daností toho obdobia, nič nehodnotia, len popisujú príbeh narodenia, života a umučenia Ježiša v historických súvislostiach. A samozrejme dokresľujú pestrými farbami známe historické postavy tej doby. 

Recenzia knihy, na stránke "The Guardian", autorov tejto knihy vôbec nešetrí. S niektorými ich hodnoteniami však možno súhlasiť, podstatné je, že kniha sa dobre číta a tú historickú reálnosťou v detailoch treba brať s rezervou. Iný názor na túto knihu nájdete, napríklad aj tu.

Recenzoval: Jozef Javurek
http://jozefjavurek.blog.sme.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.