bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAnna Todd: After - bozk

Stačí však jediný bozk.. Alebo presnejšie jeden ten insta-love pohľad.

http://2.bp.blogspot.com/-HTq55ZSDv4E/Veshz7a_TYI/AAAAAAAABf8/abGSaJwYyPU/s320/large-after_bozk.jpgSlušná, milá Tessa ide na vysokú. Za spolubývajúcu dostane potetovanú pankáčku Steph, ktorá sa priatelí s inými potetovanými pankáčmi. Napríklad takým Hardinom Scottom.
  Tessa a Hardin si spočiatku nepadnú do oka, pretože Hardin je arogantný, egocentrický kretén a má na ňu len vždy nepríjemné a rýpajúce poznámky.
 Ako to však len v milostných príbehoch býva, cez mnohé nástrahy osudu si k sebe nájdu cestu. A tridsať krát sa rozídu a dajú zase dokopy.
Keď sa na to spätne pozerám, nemám toho ani veľa čo o deji povedať aj keď mal After skoro 600 strán.

Postavy sa mi vôbec nepáčili. Tessa sa chovala detinsky, samozrejme, jej posteľové schopnosti boli priam úctyhodné ( napriek jej nijakým skúsenostiam ) a o jej "skrytej" kráse ani nehovoriac. A to ako reagovala na každú poznámočku, čo si voči nej dovolili a stále revala.. ( ona že má 18 rokov? ). Akurát ambiciózna bola dosť, teda, keď nechodila ako stratené šteňa všade za Hardinom..
  Samotný Hardin sa choval ešte detinskejšie a ešte žiarlivejšie, z ničoho nič sa odul a nahnevaný sa vyparil, jeho náladovosť bola otravná a tie neuveriteľne trápne frázy, ktoré opakoval pri posteľových/plážových/autových/kancelárskych/ scénach ma neuveriteľne iritovali ( "roztiahni nohy, bejby", "zbožňujem, keď si pre mňa taká vlhká", "keď si bez toho a toho sa musím držať aby som ťa tu nepretiahol na stole" ). Ale obľúbila som si jeho magickú schopnosť vytriezvenia - ja som viac spitá z 2%ného radlera ako on z takmer celej fľaše whisky.
Ich vzťah bol postavený na hádkach. Každá kapitola končila buď "milujem ťa" alebo "nenávidím ťa". Tí dvaja sa mali neustále v zuboch, hádali sa aj o úplných banalitách na čom som sa spočiatku aj smiala, ale potom to bolo už len otravné.
  Steph a jej kamaráti boli také šablónové, umelučké postavičky, ktorých jediná práca na scéne bola byť na párty. Inak o ne hlavná hrdinka nejavila záujem napriek nálepke priatelia, ktorou ich počastovala. Noah, Tessin priateľ, bol iba naivná bábka a popisovanie jej matky by bolo plytvanie slovami.

  „Mala by si sa obliekať tak, aby ti vyniklo telo, Tessa. Toto oblečenie zakrýva všetky tvoje krivky. Keby som ťa nevidel v podprsenke a nohavičkách, ani len by som netušil, aké oblé krivky v skutočnosti máš. Tá sukňa vyzerá doslova ako mech na zemiaky.“
  Zasmiala som sa; síce ma urážal, no zároveň mi v tej istej vete lichotil. „Aké oblečenie by si mi odporúčal? Sieťované pančuchy a tesné tielko bez ramienok?“
  „Nie, teda, aj to by sa mi možno páčilo, ale nie. Dá sa nosiť aj normálne oblečenie a zároveň si zakrývať telo. A ešte k tomu tá blúzka. Zakrýva ti hrudník a svoje cecky by si pritom nemala schovávať.“

... ..

Ak ste si mysleli, že kniha je o spoznávaní iného prostredia, prekonávania spoločenských predsudkov či rozdielov a nájdení pravej lásky, ste na zlej adrese. Teda, po ochutnaní života na vlastnú päsť sa Tessa prvý raz v živote postavila proti svojej mierne despotickej matke čo mohlo predstavovať aký-taký vývin jej postavy. Inak som v nej hlbšiu myšlienku ani nenašla.

Nájsť na WP niečo tak úžasné, aby to vydali i ako knihu sa dá pokojne prirovnať aj k zázrakom. Niežeby sa tam nenašlo nič dobré, ale na také prípady narážam zväčša len náhodou. Väčšinou v TeenFic a FanFic však ide o to isté - spočiatku kontrastné postavy z iných svetov si po strastiplnej ceste plnej prekážok a začiatočných antipatiách väčšinou sa nespoznávajú dobrovoľne ) nájdu k sebe cestu, aby však "storka" mala cez 100 častí sa tam pripletie nejaká záhadná postava z minulosti, nejaký sexy nováčik v škole a čitateľ je zase späť na začiatku. A samozrejme, strašne veľa "13+ kapitoliek" ( v ďalšej časti prípadne aj decko ), pretože kto také nepíše nech nejde ani do lesa na WP.
  Pre tieto fakty som mala jednostaj pocit, že som už After čítala. Každú klišé vetu zahrňujúcu "milujem ťa", každú "vzrušujúcu" prasačinku. Hneď po pár prvých vetách kapitoly viete o čo tam pôjde.

Jediná istota je, že môj život a srdce už nikdy nebudú , ako boli, Určite nie po tom, čo do nich vtrhol Hardin.

http://enterprise.supadu.com/images/ckfinder/26/images/Annastina-Cleary/44104-after-wallpaper/44104-after-wallpaper-1920x1200-B.jpg

  A keď už som pri tých kapitolách - spočiatku boli celkom kratučké ( čo nadhadzovalo pocit, že som skutočne na wattpade ) čo mi celkom vyhovovalo. V dvoch, troch sa niečo deje, ďalšia je v podstate iba hrdinkin vnútorný monológ a dokoliečka. V tomto bode oceňujem, že napriek stránkovému rozsahu knihy som ju dokázala prečítať za tie dve trochu dlhšie posedenia. Škoda, že jej vydanie zmeškalo letnú sezónu cestovania, kedy sa to mohlo hodiť.

Koniec má pôsobiť až nechutne otvorene a núti vás kúpiť si pokračovanie ( teda, v tom prípade, že sa vám to páčilo ). Keby After bola obyčajná stand - alone tak by to bola asi jediná vec, z ktorej by som pri tejto knihe skákala od radosti (!). Keby sa Hardin zachoval ešte ľahostajne a neskučal tam ako zmoknutý pes bolo by to až úžasné.

 Na After ma nalákali najmä pozitívne naklonené recenzie od slovenských blogerov. Predtým som na ňu už na stránkach YOLi narážala, lenže to logo wattpadu na obálke ma vždy oprávnene varovalo.
 Myslím, že by knihe vôbec neublížilo, keby mala tak o.. polovičku strán menej a keby sa autorka venovala viac pocitom Tessy z nového prostredia a nie toho potetovaného debila.
  Pre mňa to bol inak dobre napísaný nezáživný príbeh. V New Adult nič nové.

A ešte k tomu mi tí dvaja vyspoilerovali len čerstvo rozčítanú Jane Eyrovú!!!!

Recenzovala: Ema Šurinová
http://emmaline-s-world-of-books.blogspot.sk/2015/09/anna-todd-after-bozk.html

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.