bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe

Môže nastať deň, keď nebudeme mať na výber. Mali by sme sa naň pripraviť. (s. 175)

Môže nastať deň, keď nebudeme mať na výber. Mali by sme sa naň pripraviť. (s. 175)

Knihy od známych osobností sú vždy akýmsi lákadlom, a to nielen pre zanietených čitateľov. Meno Bill Gates pozná pravdepodobne už skoro každý. Ak niekto nepozná meno, tak aspoň pozná firmu Microsoft, ktorú založil s priateľom z detstva, Paulom Allenom.

Keďže je technológom, obchodným lídrom a filantropom, nezakrýva si oči pred problémami, ale snaží sa prísť veciam, ako sa hovorí, na koreň. V pôsobivej knihe Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe sa venuje dlhému skúmaniu toho, ako by sme mohli zvrátiť klimatickú katastrofu, aby sme sa dostali na nulu, čiže prečo by sme sa mali usilovať o nulové emisie skleníkových plynov.

Viac hamburgerov kdekoľvek na svete znamená menej lesov v Amerike. (s. 123)

Bill Gates napísal 248-stranovú knihu, ktorá však nie je násilná, i keď sa snaží radiť nám ľuďom v tom, ako postupovať, aby sme sa vyhli klimatickej kríze. Zrejme aj vďaka jeho spôsobu písania si ma kniha získala a poskytla mi pohľad na viaceré problematické otázky, ktoré sú neraz zlé zodpovedané pre laikov.

Čerpá zo svojich poznatkov a z rozhovorov s odborníkmi, ponúka pohľad na to, čo už niektoré firmy či štáty robia pre to, aby zvrátili scenár, ktorý môže nastať v dôsledku zvyšovania teploty, zároveň poukazuje na moc technológií, teda vymožeností, ktoré sú neraz drahé, neklame ľudí o tom, že sú pre všetkých dostupné, zároveň sa však ich dlhším používaním dokážeme dostať na takú cenu, ktorá bude prijateľná nielen pre ľudí, ale aj klímu.

... máloktorá spoločnosť staví na vývoj bezemisných technológií, ak ju konkurencia bude môcť prevalcovať lacnejšími výrobkami využívajúcimi fosílne palivá. (s. 186)

Už od začiatku ponúka celkové riešenie, ako sa dostať na nulu, poukazuje na dôležitosť štátov a jednotlivých vlád, ktoré majú silnejšie ekonomiky, aby pomáhali chudobnejším, ktorých môže táto kríza ešte viac zdevastovať, teda mať katastrofálne následky, z ktorých sa len tak ľahko nespamätajú.

Popri opisovaní toho, čo by mali jednotlivé štáty či firmy robiť, ponúka pohľad jednotlivca, jeho zásluhy, ktoré by viedli k tomu, aby sa zlepšil život na Zemi, rovnako aby sme sa vyhli klimatickej pohrome, cez opis jednotlivých tipov elektrární, výrobu cementu, to, ako vplýva na klímu spracovávanie zvieracieho mäsa či osobné autá, ponúka komplexnú problematiku, nenúti ľudí, aby s niečím prestali, ale aby isté veci obmedzili (aj keď poukazuje na to, že by bolo viac ako prospešné, keby s tým ľudia prestali), dokonca ukazuje, čo by bolo prospešné, aby sa niektoré veci zmenili.

Štúdia jednej agentúry OSN uvádza, že keby mali ženy rovnaký prístup k zdrojom ako muži, dorobili by na svojich poliach o dvadsať až tridsať percent viac potravín a množstvo hladných ľudí vo svete by kleslo o dvanásť až sedemnásť percent. (s. 166)

Cez grafy, fotografie a udalosti z jeho život sa dostávame k pohľadu na kúrenie, klímu v domácnostiach, cenu benzínu v porovnaní s cenami potravín a k mnohým iným faktom či zaujímavostiam. Veľa mien, názvov firiem, veľa riešení na individuálnej, ale aj spoločenskej úrovni, fakty, čísla, porovnania a hľadania menej škodlivých výrobkov, ktoré by zmenili, predĺžili a vylepšili život na Zemi, sú v tejto knihe rozpísané na každej stránke.

Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe je kniha, ktorá ponúka reálny pohľad na celú problematiku, niekedy dokonca vyvracia tvrdenia, ktoré sa šíria medzi ľuďmi, poukazuje na náročnosť tejto problematiky, hlavne čo sa týka financií, ale zároveň ukazuje, že nič nie je nemožné a aj jednotlivec vie urobiť niečo dobré, aby sa Zem ďalej neotepľovala. 
Ako som spomínala vyššie, tak Bill Gates nenúti svoje názory, ale snaží sa, aby sa potenciálny čitateľ zamyslel a pochopil, aký dopad môže mať klimatická katastrofa na chudobnejšie krajiny, to, aký dosah majú veľké štáty, aby pomohli zlepšiť to, k čomu sa rútime.

Zníženie emisií na polovicu by nezastavilo stúpanie teploty, len by ho spomalilo, čím by sa klimatická katastrofa o čosi oddialila, no neodvrátila. (s. 21)

Recenzovala: Simona Tlacháčová
http://nakridlachknih.blogspot.com/2021/07/ako-sa-vyhnut-klimatickej-katastrofe.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.