bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAfter – Bozk

Príbeh o tom, ako nás stretnutie s konkrétnym človekom dokáže zmeniť.

Jedno stretnutie, dvaja ľudia, jeden pohľad a svet zrazu stojí na hrane, nebezpečne balansuje a hrozí, že všetky istoty sa rozplynú a nič už nebude také, ako bolo predtým. Myslíte si, že sa vám niečo podobné stať nemôže? Ako sa hovorí – nikdy nehovor nikdy.

after - bozkTessa Youngová si to myslela tiež. Jej presne nalinajkovaný život a predstavy o budúcnosti jej nedovolili vybočiť zo svojich ideálov. Na začiatku knihy odštartuje novú životnú etapu – stáva sa z nej vysokoškoláčka, odchádza na internát a v rodnom meste necháva okrem mamy i priateľa Noaha. Prvé prekvapenie prichádza v momente, keď Tessa spoznáva svoju novú spolubývajúcu Steph. Táto dievčina je totiž pravým opakom našej hlavnej hrdinky. Zatiaľ čo Tess uprednostňuje zodpovedný život, Steph miluje večierky, hlučnú zábavu a nikdy nevie, kde sa na druhé ráno prebudí. Okrem Steph však vstupuje do Tessinho života i Hardin. Drzý, priam arogantný mladík, ktorý má však niečo do seba. V momente, keď medzi nimi preletí prvá iskra, Tess ešte netuší, čo ju čaká. Ako môže dopadnúť vzťah dvoch tak veľmi odlišných ľudí?

„Zvyšok víkendu rýchlo utiekol a podarilo sa mi vyhýbať sa Hardinovi. V nedeľu skoro ráno som vyrazila na nákup, takže som odišla skôr, ako prišiel, a vrátila som sa, až keď bol očividne preč. Malý bielizník som zapĺňala novým oblečením, a v hlave som začula otrasný Hardinov hlas: Je ti jasné, že sa chystáme na party a nie do kostola, však?

Prvých sto strán je prísľubom typického moderného románu pre mladších čitateľov. Vysokoškolské prostredie, mladé protikladné postavy a pár zaujímavých, no bežných situácií oslovia každého tínedžerského čitateľa, respektíve čitateľku. Charakter Tessy vôbec nezapadá do prostredia, v ktorom sa zrazu ocitla. Bujaré večierky, stretnutie s Hardinom a noci strávené inak než učením, z nej urobia nového človeka. Hoci si niektoré svoje vlastnosti zachováva, nové okolnosti ju predsa len formujú.

Keď sa čitateľ zoznámi s novými postavami a atmosférou, do ktorej sú vsadené, nastáva v príbehu akási stagnácia. Až do konca knihy sa stretávame s pravidelne sa opakujúcim vzorcom – škola, hodiny literatúry, stretnutie s Hardinom, večierok či večer strávený mimo internátu. Dospelého čitateľa môže tento kolobeh trochu nudiť, no mladí ľudia už spomenutý stereotyp nebudú vnímať ako prekážku či spomaľovací prvok. Tessa a ďalšie postavy totiž zažívajú situácie, ktoré sú mladým ľuďom blízke – osamostatnenie sa, kúpa prvého auta, hľadanie prvej roboty, noci strávené mimo bezpečia útulnej postele…

Jediným elementom, ktorý sa počas príbehu neustále vyvíja, je neistý Tessin vzťah s Hardinom. Chlapcovo nepredvídateľné správanie, Tessine výčitky, matkine protesty a prítomnosť Noaha v Tessinom živote vytvárajú labilný podklad pre nový rodiaci sa zväzok. Je veľmi diskutabilné, ktorá skupina čitateľov označí príbeh ako predvídateľný a ktorá v ňom nájde prvky napätia. Prenesie sa Tessa cez množstvo komplikácií, ktoré Hardin vyrába ako na bežiacom páse? Ak áno, ktorá postava sa začne kvôli vzťahu prispôsobovať? Stane sa z Hardina láskavý a citlivý človek, alebo Tessa bude tou, ktorá do svojho života vpustí nezodpovednosť?

Obrovským plusom bolo, že si autorka dala záležať na tom, aby mladým čitateľom podsunula ukážku takpovediac zodpovedného sexuálneho života. I keď to do Hardinovho životného štýlu veľmi nezapadalo, hlavné postavy nikdy nezabudli na ochranu. Autorka tak tínedžerom a tínedžerkám pripomína, že si v každej situácií treba zachovať chladnú hlavu. Túto skutočnosť ocenia najmä dospelí čitatelia, ktorí ňou môžu byť príjemne prekvapení. Vo viacerých románoch pre mladé čitateľky sa na túto skutočnosť nemálo zabúda.

„Kondómy som zatiaľ videla len v škole na sexuálnej výchove, kde sa mi videli akési tajomné. Tu a teraz som však mala chuť vytrhnúť ich Hardinovi z ruky a čo najrýchlejšie mu jeden nasadiť. Bola som vďačná, že Hardin nepočul moje neslušné myšlienky, aj keď tie jeho sú ešte oveľa perverznejšie.”

V závere knihy dochádza k akémusi rozuzleniu, ktoré nie každý čitateľ dokáže predvídať. Ako nás dokáže zmeniť láska? Sme ochotní vzdať sa kvôli nej zaužívaných pravidiel a prispôsobiť sa jej? Aké môže mať vzťah s tak odlišným človekom dôsledky? Je rozumné odhodiť všetko staré za hlavu a skočiť oboma nohami do vzťahu, v ktorom nedominujú takmer žiadne oporné body, ktoré by nás udržali na nohách v krízových momentoch?

Recenzovala: Martina Melišková
http://plutonium.sk/2015/after-bozk/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.