bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skŽivotný príbeh výnimočnej osobnosti svetovej vedy

„Mali sme obrovské šťastie, že sme sa stretli, láska moja. Stal si sa vrcholom môjho života a ja tvojím. Mohli sme dostať viac?“
Madam Curie sa usmeje, v očiach sa jej zalesknú slzy. Nie, myslí si, nemohli. Nič by nemenila. Všetky sny sa jej splnili.

Vedkyňa, rebelka, milujúca žena – toto je príbeh o úžasnej osobnosti, ktorá zmenila svet.
Marie Curie-Sklodowská a sila snívať.

Píše sa rok 1891, Paríž.
Marie od detstva snívala, že jedného dňa sa vymaní zo stiesnených pomerov v poľskej vlasti okupovanej cárskym Ruskom. Jej sen sa splní po dvadsiatich rokoch - Marie prichádza študovať na Sorbonu. Ako žena si však miesto na výslní vedy musí tvrdo vybojovať.

Marie vie, čo chce. Nedbá na intrigy mužského sveta, púšťa sa do prelomového výskumu a začína žiť podľa predstáv. Po čase nájde v príťažlivom fyzikovi Pierrovi Curiem životnú lásku, aká nemá páru. S manželom dosiahnu prevratné úspechy, no zaplatia privysokú cenu. Marie ešte netuší, aké tragické rany jej osud prichystal.

Marie Curie-Sklodowská a sila snívať je nesmierne čítavý, pútavý príbeh o jedinečnej žene. O jej detstve a formovaní, o nezlomnej vôli a inteligencii. O jej odhodlaní, vlastenectve. O jej láske k Pierrovi Curiemu, o jej role manželky a matky.
Chvíľami sa neveriacky pri čítaní zastavíte a poviete si – ako to táto žena dokázala všetko zvládať?!

Vo vedeckej línii sledujeme jej štúdium na Sorbonne, jej diskusie o symetrii, magnetizme, kryštálových štruktúrach. O žiarení, rádioaktivite a objavení nových prvkov polónium a rádium. O získaní Nobelových cien...

Po udelení Ceny Švédskej kráľovskej akadémie vied za fyziku si médiá urobili z Curieovcov niečo ako lovnú zver. Občas to pred ich domom vyzeralo ako pred obliehanou pevnosťou. Do začiatku decembra poznali Nobelovu cenu väčšinou len vedci a spisovatelia, teraz o nej hovoril celý svet.

Popri tejto vedeckej linke je aj silná rodinná. Ukazuje postavenie dievčat a žien v spoločnosti. A skvele približuje ťažký život vo vtedajšom Poľsku, ktoré bolo v područí cárskeho Ruska a ako sa Poliaci snažili odolať útlaku Rusov. Ako sa usilovali udržať poľské tradície, zvyky, svoju reč...
Vypočujte si úryvok v podaní Zuzany Porubjakovej z časti, kde Marie Sklodowvska študuje na poľskej škole, no cárske Rusko ich núti učiť sa po rusky, dokonca odriekať Otčenáš v ruštine. A práve do školy prišiel ruský školský inšpektor.

Kniha Marie Curie-Sklodowská a sila snívať vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.